Zielone podwórka już skonsultowane z mieszkańcami. W projekcie m.in. parkingi z „żywymi” dachami

19

Za nami kolejne spotkanie, podczas którego mieszkańcy konsultowali miejskie inwestycje. Tym razem szczegółowo przeanalizowali koncepcje urządzenia tzw. „zielonych podwórek” w Śródmieściu. Z postulatami i uwagami mieszkańców zapoznali się prezydent Sabina Nowosielska, jej zastępca Artur Maruszczak i miejscy urzędnicy.

Swój wygląd na korzyść zmienią teren przy ul. Miłej oraz podwórka przy ul. Lompy, Powstańców i Dmowskiego. W ramach projektu zostaną wykonane liczne nasadzenia. Powstaną łąki kwietne i skwery z ozdobnymi bylinami. Między budynkami przybędą kolejne drzewa oraz zielone altany i pergole. Dla żyjących obok ludzi ptaków i owadów zapowiedziano budowę budek (domków). Na podwórkach zostaną też wybudowane miejsca parkingowe, ale z zadaszeniami pokrytymi zielenią.

Gmina Kędzierzyn-Koźle na realizację „zielonych podwórek” uzyskała wysokie dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Projektowana teraz inwestycja będzie realizowana w przyszłym roku – kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

19 KOMENTARZE

 1. Moment, moment, a gdzie mieszkańcy będą mogli postawić najważniejszego członka rodziny? Zieleń zabierze przestrzeń życiową dla starych, zajeżdżonych sztrucli od Helmuta. Nie, nie zgadzam się by kosztem dorobku życia wielu mieszkańców zrobić miejsce dla żuczków i pszczółek, to niedorzeczne. Moi wyborcy, tego nie chcą. Ja to wiem bez pytania o zdanie.

 2. Czemu wszystko w Kędzierzynie ? Czyżby z pieniędzy, które zostały po rzekomej rewitalizacji Plantów Kozielskich ? Wydano coś ponad 2 miliony zł. Gdzie ławek co kot napłakał oddalonych od siebie o kilkadziesiąt metrów w porównaniu do Parku przy Aleji Jana Pawła II, ławki ustawione co parę metrów dosłownie przylegają jedna obok drugiej. To przypominam co Pani Prezydent mówiła :https://www.youtube.com/watch?v=WLoMBiRoSzY A za resztę Śródmieście ? I to zielone się zrobi w porównaniu do Kozielskiego Rynku zwanego „betonowym placem defilad”, gdzie kiedyś było więcej zieleni. To wygląda na to ,że Kędzierzyn się zieleni, a Koźle betonuje. Nieładnie Pani Prezydent, nieładnie… Już nie wspomnę o sprawach bezpieczeństwa czy brak policji po godz.22-ej do tego brak monitoringu, tranzyt przetaczających się ciężarówek przez Koźle zamiast przez obwodnicę…. Pani prezydent zamiast łączyć tylko dzieli jak obecna naczelna władza.

   • Może nie mogłem. Poza tym fauniku pierdzielniku nic więcej nie masz do powiedzenia ?
    Do tego drugi idiota, a może to ty sam ksywa Dorsz… Jakżeś ryba to spływaj do żółtej Wisły…

     • Bardzo śmieszny komentarz. Widzę ,że ciebie nadal bawi to niskich lotów dosrywanie. Najpierw jako Dorsz, faun wcześniej jako Jola teraz niby ja… Lecz aktor z ciebie kiepski lub mógłbym rzec całkiem do tylnej części ciała… A jeśli chodzi o leki ,to właśnie ty powinieneś zgłosić się do specjalisty zdrowia psychicznego, no chyba, że już jesteś… Także skończ tą szopkę i nie podawaj się za mnie bo ci to nie wychodzi. Jesteś za tępy i do tego prymitywny….. Znajdź lepiej inne zajęcie, które ci podratuje złe zdrowie psychiczne i się uspokoisz.

     • Wszystko na próżno !! Znowu nie działają a biore już potrujną dawkę !! Pomocy !! W każdym być razie ostrzega ,że od teraz znowu będę bredził bez sensu jak zwykle…..

    • Znowu dzieciaku bazgrzesz te bździochy. Jesteś za głupi i zbyt prymitywny być Koźlaninem. Lepiej odrabiaj lekcje i słuchaj co nauczyciele mają do powiedzenia niż miernoto próbować posługiwać się mym nickiem bez mojej wiedzy.

 3. Godne poparcia, ale najpierw remont chodników na ulicy 11 Listopada od przedszkola i parkingu w kierunku ulicy wojska polskiego. Na ulicy 1 Maja też nie jest lepiej.

 4. Wszystko ładnie ale kiedy będzie więcej koszy na śmieci na osiedlu Pogorzelec bo my mieszkańcy prywatnych posesji musimy borykać się z śmieciami na naszych posesjach rzucanych przez przechodniów. Dlaczego mamy płacić z swoich pieniędzy za czystość wzdłuż ogrodzenia naszych posesji . Ludzie wrzucają butelki puszki do ogrodów A my ponosimy koszty . Może czasami niech ktoś z miasta czyta te komentarze i odpowie .

 5. Zapraszam naszych włodarzy na wycieczkę do Władysławowa
  aby zobaczyli jak się dba o skwery zielone oraz klomby.
  W naszym mieście nie widziałem tak zadbanych w/w – wystarczy chcieć!

  • Nie trzeba tak daleko jechać. Wystarczy wycieczka do Rybnika po naukę ciekawego aranżowania rond. Tam każde rondo ma ciekawą formę. U nas brakuje wyobraźni i gospodarza, który dbałby o nowe nasadzenia. Oby zielone podwórka nie wyglądały tak jak część ul. Wojska Polskiego po pseudo metamorfozie.

   • Rybnik. Fajnie! No tak, ale to już woj. śląskie. Może należy powalczyć o przyłączenie KK do woj. śląskiego? Pytanie retoryczne. To naprawdę może wiele zmienić.

 6. Bardzo się cieszę że będzie można gdzie spacerować. Oby więcej takich miejsc. Ja bym chciała zrobić skwer przed kościołem na piastach. Tam jest sama ulica i mnóstwo trawy. A miejsce idealne . Przechodzę tamtędy codziennie więc byłoby fajnie zatrzymać się i posiedzieć wśród zieleni. I chciałabym żeby takie skwery były osłonięte od drogi. By nie było widać przejeżdżających aut.

 7. Liliano, Władze muszą od zera zielone tworzyć. W Koźlu górka Winetou i okolice były pokryte trawą. To było od zawsze miłe miejsce dla młodszych, starszych, dzieci, a nawet psów. Teraz wyrastają prawie dwumetrowe pokrzywy, skoszone nie zachęcają do biegania czy siadania. Tłamszona trawa zamienia się w chwasty. Miasto mieszkańcom Koźla narzuca gdzie siadać ( ławek bardzo mało), gdzie ówienko psie wyrzucać (koszy niewiele), którędy chodzić ( wielkie kałuże po deszczu, bo poprawili tylko część przejścia , do tego wielkie chwasty).
  Przypomnę, że na Targowej lampy z dwóch stron ulicy, ławka i kosz przed każdą klatką.

Skomentuj