Zielone podwórka i dachy w Kędzierzynie-Koźlu. Połączone parki. Miasto realizuje nowy projekt

31

W Kędzierzynie-Koźlu pojawi się dużo nowych terenów zielonych. W planach zespolenie śródmiejskich parków, zielone podwórka, a nawet zielone dachy. Projekt jest warty aż 3,6 mln zł, a miastu udało się zdobyć na niego duże unijne dofinansowanie.

Projekt „Partnerstwo na rzecz Ochrony Różnorodności Biologicznej Województwa Opolskiego” gmina Kędzierzyn-Koźle realizuje wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Związkiem Międzygminnym Czysty Region. Łącznie warty jest 3,6 mln zł, przy czym ponad 2 mln zł stanowi dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Nasz nowy projekt związany z zielenią został bardzo wysoko oceniony. Marszałek nas pochwalił. Powstaną rozwiązania, których w Kędzierzynie-Koźlu jeszcze nie było – zapowiada prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

– Projekt wpisuje się w nasz szerszy plan poprawiania jakości życia mieszkańców poprzez tworzenie nowych przestrzeni zielonych – wyjaśnia wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak.

Przypomnijmy, w poprzednich latach miasto zrealizowało już warty aż 5 mln zł projekt związany z zielenią. Na nowo urządzono teren przed pawilonami handlowymi przy ulicy Krzywoustego na osiedlu Piastów, plac Rodła na Pogorzelcu, skwer przy stadionie w Koźlu, teren przed krytą pływalnią, Park Lotników w Blachowni oraz wybudowano ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Dunikowskiego. Odrębnie odnowiono park w Sławięcicach. Obecnie, również ze wsparciem unijnym, miasto realizuje projekt rewitalizacji kozielskiego parku i rusza z projektem w Śródmieściu. Założenia są bardzo ciekawe. Plan to połączenie istniejących parków i skwerów w jeden duży zielony organizm otaczający Śródmieście.

– Chcemy zamknąć ciąg, który tworzą Park Orderu Uśmiechu, tereny za pływalnią, halą sportową i halą Manhatan, Park Pojednania, urządzając także modelowe zielone podwórka, co pozwoli na otocznie Śródmieścia zielonym kręgiem. Powstaną ścieżki rowerowe, miejsca do wypoczynku czy piknikowania – wymienia Artur Maruszczak.

Tak zmieni się teren za Halą Manhatan. Powstanie parkowy łącznik ze strefą przy krytej pływalni.

Podwórka (m.in. w rejonie ulic Powstańców, Lompy i Dmowskiego) w praktyce zamienione zostaną w małe parki z nową zielenią i małą architekturą. W planach jest też na przykład tworzenie zadaszeń parkingowych z zielenią na dachu i pergoli.

Obecnie trwają prace projektowe. Fizycznie realizacja zadania rozpocznie się w przyszłym roku.

Materiały graficzne: Buława sp. z o.o.

31 KOMENTARZE

 1. Na drugim zdięciu ( z panem z czarnym pieskiem ) niedawno bo rok temu powstał nowy parking za sporą kasę, a przypomnę że tam był zielony skwerek wymagający tylko obsadzenia drzewami ale łatwiej było wybetonować gdzie tu logika i sens takiej inwestycji łatwo wydaje się nie swoje pieniądze ludziom z ratusza. Albo to znowu kiełbasa wyborcza stare babcie pewnie znowu się dadzą uwieść, tak jak ratusz je uwiódł tężniami. Panie starsze mają w d… zatrute powietrze w K-K

  • zdięć tu nie ma panie szanowny, tylko tzw. wizualizacje. A w ogóle to bywają zdjęcia, ale pan miejscowy i zdięcia panu wystarczają.

 2. Najpierw WYCNANIE DRZEW, likwidacja zieleni, betonowanie co tylko sie da. Teraz rzucimy pieniedzmi podatnikow, posadzimy trawke. Babcie zachwyca sie, to dobry wyborca. A kiedy obiecane BLOKI MIESZKALNE. Młodzierz ucieka, brak mieszkan pracy. Czy kogos z włodarzy to obchodzi?

 3. „ Powstaną ścieżki rowerowe, miejsca do wypoczynku czy piknikowania „ cudowna perspektywa szczególnie siedząc na kocyku z dziećmi i wdychając benzen! By poprawić jakość życia proponuje tym się zająć – zadbać by nas nie truli.

 4. Niestety, ale tworzenie tych terenów oznacza… wycinanie dużych drzew!!! Po co chcą otaczać zielenią teren za halą sportową? Przecież tam jest las! Czyli wytną go, posądza jakieś miniaturowe drzewka, trochę kwiatków i będą udawać, że jest zielono i ekologicznie! Nie mówiąc o wykostkowaniu i wybetonowany ścieżek! Ekologia w wydaniu Nowosielskiej!

 5. Wszyscy co tu piszą mają stu procentową rację ale ja się pytam kto będzie to podlewać jak już teraz wysycha to co było posadzone bo brak wody ?

 6. Zielone podwórka – TAK! Zielone dachy – TAK! Wycinka drzew – NIE!!!
  Czy ci na górze nie wiedzą, że każde drzewo to skarb? Czy ktoś chce zarobić na tej inwestycji? Czy tylko dlatego drzewa muszą być wycięte?

 7. Tak jak już ktoś napisał – zieleni nigdy za dużo ale…radzę beton zamienić na biały żwirek. I jeszcze pytanie – kto będzie to podlewał? W obliczu suszy i rosnących cen wody…czarno to widzę

 8. Brawo nowosielska najlepsza w naszym klimacie trójkąt ( blachownia,azoty, Zdzieszowice) czym więcej zieleni tym lepiej brawo pani prezydent

 9. Był remont ul. Wojska Polskiego. I co jest z zielenią? Widać na co dzień. Miejsca na picniki. No by ludzie pod domem się kładli na trawnikach. A gdzie obiecane ławki. A co z tymi co na codzien pija alkohol w miejscach publicznych. Ani Policja i Straż Miejska sa nie skuteczne w swych dzialaniach interwencyjnych w stosunku do pijaczkow. Proszę przykład kozielskiego rynku. Granitowa patelnia.12 czy 16 platanów nie da odpowiedniego wystroju pt zieleń. Łza w oku się kręci kiedy to na Rynku było bardzo dużo zieleni. Lata 60 zeszlego wieku. Kazda kolejna przebudowa było ze szkodą dla ilości zieleni. A co z parkiem okalajacym Kożle. Zarząd Miasta wpadł w samozachwyt w zakresie wydawania pieniedzy. A co z zielenia np w Kłodnicy, Blachowni, Kożlu-Porcie i samym Kożlu. W mieście jest brak ławek!!! Uciążliwość w szczególności dla osób starszych. Dlaczego nie buduje sie nowych mieszkań. Dlaczego nic sie nie robi z portem rzecznym. A co z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym naszego miasta. Ach to nie dotyczy Osiedla Azoty i Kedzierzyna. No tak to jest jakieś wyjasnienie. Ale też były obietnice. Z uczelnią niewypał bo kierunek słaby. I to jest „Miasto możliwości”. Ach jeszcze te niszczejące zabytki.

 10. Chciałbym się dowiedzieć gdzie w tym wszystkim jest KOŹLE.
  Czyżby nastąpiło rozdzielenie miast, ponieważ wszystko ukierunkowane jest na Kędzierzyn,
  a przecież to brat mniejszy KOŹLA.

 11. Super! w końcu ten nasz Kędzierzyn zaczyna jakoś normalnie wyglądać ! są super ścieżki rowerowe na których faktycznie widać coraz więcej rowerzystów a to znaczy że samochody stoją na parkingach za które również warto podziękować. Stara zieleń wymieniana na nową – bardzo dobrze! Dobrze że to wszystko się dzieje bo przynajmniej nie stoimy w miejscu a jak nie stoimy to się nie cofamy! Nie tylko drzewa oczyszczają powietrze , jest mnóstwo innych roślin ozdobnych które potrafią to robić ! Niech powstaje więcej miejsc, gdzie ludzie będą mogli spędzać wolny czas i się integrować bo tego kedzierzynianom ( marudom) brakuje. Brawo za piękne zmiany !

 12. Przy moim bloku jak postawili nową altanę śmietnikową, to od razu wybetonowali wszystko dookoła niej, przy okazji wycinając drzewo. Zostawili tylko małą trawiastą wysepkę ok 1×2 metry. Za rok ktoś wpadł na pomysł, że przecież z bloku obok i tak ludzie chodzą na skróty przez tą wysepkę, więc zrobili chodnik przez nią, likwidując połowę trawnika. Za kolejny rok ktoś pomyślał, po co taki mały wycinek trawy, więc zlikwidowali i ten kawałek.
  Na pogorzelcu jak wybudowano nowy plac zabaw, posadzono kilkanaście nowych drzew dookoła. 2/3 się nie przyjęły. Nikt nie pomyślał, żeby spróbować jeszcze raz.
  Tak się u nas planuje.

 13. Nowosielska to niech się zajmie benzenem, bo doskonale wie kto truje! W odpowiedzi do Pana Pi to nie ekologia w wydaniu Nowosielskiej, a w wykonaniu durniow którzy na nią głosowali!

 14. bardzo dobra inicjatywa! ha ha ha! łatwiej zrobić wizualizację (za extra kasę oczywiście) niż w ramach zas…nych obowiązków pozamiatać i pozbierać śmieci i „stłuczki” z chodników i ścieżek rowerowych.

 15. Sracie odnośnie benzenu.poki jakis ktoś nie wynalazł apki którą to mierzy, wszystko było ok.teraz już wszystkim przeszkadza.proponuje się dobrze rozpedzic, i uderzyć głowa w mur. Może coś to u was zmieni. Druga rzecz,chcą robić park do piknikowania. Już ktoś zapomniał jak miał być projekt odnośnie nazwijmy to,ogródka pewnego za hala?robimy co nam pasuje.

 16. Kto wybrał pania rezydent? Wy, bo ja daje głosy nie ważne, na zlodziei i oszustów, a wy jak stado baranów, wierzycie ze cos sie zmieni, robiac to samo od 30 lat, brawo…

 17. A może by tak zacząć od pozamiatania poboczy ulicy Powstańców, bo to nie było robione od kilku lata, warstwa brudu już jest gruba na kilka centymetrów, wygląda to jak w Bangladeszu.

 18. W Kędzierzynie wciąż słyszy się o pojawieniu się dużej ilości nowych terenów zielonych… Tak naprawdę kryję się za tym wycinka często zdrowych dorodnych drzew! Teren K-Koźla boryka się z nieustannie podwyższonym benzenem, wraz z rozpoczęciem się okresu grzewczego ( jesień-zima) jest katastrofa, bo nie można oddychać, kominy z każdej strony, z których wydobywają się smugi czarnych dymów…Nie wspominając o cudownym trójkącie, który nas otacza ( Blachownia, Azoty i Zdzieszowice).
  Ostatnio jadąc samochodem dwie kobiety ( byłam święcie przekonana ), wtargnęły na ulicę przechodząc przez nią – byłam przerażona tym faktem, dobrze że nic się nie stało – jak się później okazało, w tym miejscu są pasy!!! tylko są już tak wytarte, że dla kierowcy niewidoczne!!! ( nieopodal TESCO – w Koźlu )…
  Mieszkańcy Kędzierzyna nie potrzebują miejsc do grillowania, a czystego powietrza!, bezpieczeństwa na drogach…Młodzi mieszkań! Jedyny pan inwestor, który buduje „apartamenty” na terenie K-Koźla, woła za m2 zniewalającą cenę + oczywiście ***…a co tam, może się panoszyć, bo jest…jedyny!…
  Gratuluję tępych pomysłów – ciekawe komu na tym najbardziej zależy i dlaczego…

 19. Od dwóch dni stężenie benzenu jest niewiarygodnie duże. Zajmują się jednorazowym podpaleniem a co z codziennym truciem? W niedziele apel ( pani Sabiny ) o nie wychodzenie z domów ? A poniedziałek ? Gdy wszystkie normy zostały przekroczone, ludzie musza iść do pracy i jednak wyjść na ten smród! Gdzie teraz jest Pani prezydent ? Na to powinien być paragraf – za umyślne powodowanie uszczerbku na zdrowiu a nawet więcej !

 20. Zrobią tereny zielone, posadza drzewa i … No właśnie i tyle przyjdzie susza i nawet nie ma kto podlać tego wszystkiego. Tereny zielone zamiast cieszyć straszą wysuszonymi kikutami drzewek. Z powodu obniżenia poziomu wody gruntowej usychaja i starsze drzewa.

 21. Ludzie chcą powietrza bez benzenu, a nie ściemniania o „terenach zielonych”. Po co mi ładny park, jeśli z domu wyjść nie mogę bo normy benzenu są przekroczone 10-krotnie. Nowosielska w sprawie benzenu nic nie zrobi, bo nie będzie wrabiała swoich kolegów z branży chemicznej.

 22. Wizualizacja wygląda super i życzę mieszkańcom, aby tak się stało. Zawsze gdy jest artykuł o zieleni, to ja piszę o braku zieleni przy blokowiskach. Owszem są podcinane i obcinane drzewka, które czasy świetności mają za sobą. Są wykonane remonty dróg wewnątrz osiedli i dzięki za to. Tyle, że na tym koniec. Brakuje ławek przy wejściach do klatek, które kiedyś stały. Brakuje orzechów, które nie przeszkadzały mieszkańcom, ale zostały wycięte. Brakuje krzewów, które były ładne i kwitły, ale przeszkadzały w ułożeniu nowych chodników. Nowe miały być, ale niestety zapomniano je posadzić. Zostało wyznaczone miejsce do składowania wyrzucanych rzeczy z mieszkań ( powieszona informacja ), ale tkwią koło śmietnika. Gdyby pozostawiono drzewka i kwiaty wokół śmietnika, nie byłoby składowiska. Tak się nie stało. Więc wizualizacja jest fajna, tyle, że miasto jest duże i zieleń jest potrzebna we wszystkich miejscach. Pozdrawiam.

Skomentuj