Zegar słoneczny nie wróci na rynek. Teraz można zobaczyć go w nowym miejscu

8
Foto: Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Wielu mieszkańców zastanawia się, co stało się z zegarem słonecznym, który zdobił rynek przed remontem. Teraz zobaczyć można go w zupełnie innym miejscu.

O zegar dopytywali nawet radni podczas ostatniej sesji rady miasta. Granitowa płyta z podziałką i wskazówką rzucającą cień ustawiona na niewielkiej kolumnie pojawiła się na rynku w 1990 roku, wieńcząc przeprowadzony wówczas remont. Charakterystycznym elementem zegara było również mosiężne jabłuszko, prawdopodobnie upamiętniające zbiórkę, która wsparła prowadzoną wtedy inwestycję. Przez lata zegar wtopił się w pejzaż rynku, choć nie można powiedzieć, by był jego najbardziej rozpoznawalnym symbolem. Zniknął wraz z zakończonym w tym roku remontem.

Na przebudowanym rynku dla zegara nie przewidziano miejsca. Nie trafił on jednak do lamusa. Teraz zegar można zobaczyć na dziedzińcu Muzeum Ziemi Kozielskiej przy ulicy Kraszewskiego. Niestety, pozbawiony jabłuszka, które zaginęło podczas operacji przenoszenia.

8 KOMENTARZE

  1. Zaginęło…. Tyle lat żadna sila nie była w stanie oddzielić jabuszka od tarczy zegara a tu nagle zaginęło? I kto ma w to uwierzyć… Śmiechu warte

  2. Nie zesrajcie się ludzie!
    Przecież redaktor nie może napisać, że zostało ukradzione, bo wtedy pozew i problemy.
    Niby tacy z Was dorośli, a myśleć logicznie nie potraficie i głupoty wypisujecie :)
    Troszkę wyrozumiałości do osób, które zarabiają na życie poprzez pisanie i jakiejś wyobraźni.

Skomentuj