Zderzenie dwóch rowerzystów na ścieżce. Jeden z poszkodowanych trafił do szpitala

7

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na ścieżce rowerowej po nieczynnej linii kolejowej w Reńskiej Wsi.

Kolizja miała miejsce na odcinku ścieżki przebiegającym przez Reńską Wieś. Jak wynika z ustaleń policjantów, 14-latek nie zachował ostrożności i zderzył się z jadącym z naprzeciwka 71-latkiem. Starszy z cyklistów został zabrany do szpitala, na szczęście nie doznał on poważniejszych obrażeń i zdarzenie potraktowano jako kolizję.

Sprawą 14-latka, który został uznany sprawcą kolizji zajmie się teraz policyjny zespół ds. nieletnich.

Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego poruszania się rowerem

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. W trakcie jazdy po zmroku musimy mieć przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Pamiętaj, że każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem może skorzystać wyjątkowo, gdy:

– opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);

– korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustępuj miejsca pieszym.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu. Warto również korzystać z elementów odblaskowych. Opaska lub kamizelka odblaskowa zwiększy znacznie naszą widoczność.

7 KOMENTARZE

    • Twój szczery (tak zakładam) komentarz ujawnił głęboką niechęć do absolutnie wszystkich rowerzystów, nawet tych jeżdżących ścieżkami dla rowerów, ale nie bój nic – kolizje rowerzystów naprawdę rzadko kończą się śmiercią (w przeciwieństwie do dokonań kierowców, którzy zabijają się na masową skalę od lat), więc się nie pozabijają. Mnie zastanawia jedynie, czy ów czternastolatek korzystał z telefonu w trakcie jazdy. Jeżdżenie z tel. w ręku i ze wzrokiem wlepionym w ekran, to praktyka zbyt częsta w tej grupie wiekowej.

      • Zapraszam na drogi Kędzierzyna. dziennie mijam na przejsciach dla pieszych kilka raz mistrzów rowerzystów samobójców .W szczególności młodych adeptów kostnicy. Choć starsi nie odstawiają od statystyk. Kierowców też nie bronię . Brylują tu OST i OKR.

    • pewnie jesteś kierowcą i spróbujesz przekonać rowerzystów do swojej wyższości i faktu, że auta się ze sobą nie zderzają….

  1. A ja w dalszym ciągu czekam kiedy policja zacznie reagować na rowerzystów, którzy włączają się do ruchu drogowego, ze ścieżki prosto pod samochód, względnie jedzie prosto z pasów na drogę, tak się dzieje przed wiaduktem od strony Kozielskiej i Jana Pawła II

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj