Noc spadających gwiazd. Sprawdź, gdzie najlepiej oglądać je w naszej okolicy

0
Źródło: http://www.lightpollutionmap.info/

O ile tylko chmury nie przesłonią nieba, to może być najpiękniejsza noc tego lata. W ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet kilkaset spadających gwiazd. Ich widoczność w dużej mierze zależna jest od miejsca obserwacji. Podpowiadamy, gdzie w okolicach Kędzierzyna-Koźla gwiezdne widowisko będzie najlepiej widoczne.

Perseidy to rój meteorów, potocznie zwanych spadającymi gwiazdami. Każdego roku w okresie letnim ich orbita przecina orbitę Ziemi, zapewniając nam niezwykle widowiskowe show. W tym roku zjawisko można obserwować od połowy lipca, a spadające gwiazdy będą widoczne jeszcze do drugiej połowy sierpnia. Najbliższe noce dostarczą nam jednak zdecydowanie największego natężenia tego spektaklu.

Kulminacyjnym punktem ma być jutrzejsza noc. Między godziną 20 a 6 rano w ciągu godziny będzie można zaobserwować nawet kilkaset spadających gwiazd na godzinę. Przy bezchmurnym niebie zjawisko powinno być widoczne z każdego miejsca, jednak zdecydowanie efektowniej wygląda ono z lokalizacji oddalonych od świateł. Nie trzeba jednak wyjeżdżać w Bieszczady, by dostrzec deszcz spadających gwiazd w pełnej krasie. Na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego znajduje się wiele miejsc, które pozwolą nam cieszyć oko gwiezdnym show. W odnalezieniu idealnego punktu obserwacyjnego pomoże Wam mapa skażenia światłem. Im ciemniejszy punkt na niej, tym lepsza widoczność zjawisk na niebie.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj