Zbliża się matura? Czas zabrać się za powtórki!

0

Uświadomienie sobie, że nastał październik, jesteśmy w klasie maturalnej, a na horyzoncie coraz wyraźniej dostrzegalny jest termin matury jest dosyć szokującym przeżyciem. Nie ma co ukrywać, jest to ostatni dzwonek, aby przysiąść do naszych podręczników do liceum i zacząć powtórki. Matura nie jest jednym z kolejnych, mało istotnych sprawdzianów, tylko niewątpliwie najważniejszym egzaminem w naszym życiu. Tutaj na nic zdadzą się przygotowania, które rozpoczniemy kilka dni przed terminem – materiału jest zbyt dużo i jest on zbyt szczegółowy! Dlatego zamiast rozmyślać i rozpaczać, że podręczników do liceum jest tak dużo weźmy się do pracy! Przygotujmy dobry plan, podejdźmy do tego pozytywnie, a efekt tych działań pozytywnie nas w maju zaskoczy.

Dobry plan kluczem do sukcesu

Nie od dzisiaj wiadomo, że dobra strategia to podstawa. Planowanie stało się ostatnio bardzo modne i ułatwia nasze funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia. Pozwala zaoszczędzić ogrom czasu na wertowaniu podręczników do liceum, a także daje pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Zamiast zastanawiać się codziennie nad tematem powtórek, lepiej zastanowić się nad tym wcześniej. Plan pozwala nam zaplanować sobie co i kiedy powtarzamy. Uwierzcie, że zaoszczędzimy przy tym dużo nerwów oraz paniki -nie będziemy musieli martwić się, że o czymś zapomnieliśmy czy poświęciliśmy za mało czasu. Samodyscyplina i odrobina dobrych chęci sprawią, że przygotowania do matury będą dla nas bułką z masłem!

Uczmy się ze sprawdzonych źródeł!

Podręczniki do liceum są najpopularniejszymi i najskuteczniejszych materiałami do maturalnych powtórek. Książek, publikacji, artykułów dotyczących powtórek i przygotowania do matury jest mnóstwo. Jednak które z nich są wartościowe? Ciężko to określić na pierwszy rzut oka. Na co więc zwracać uwagę? Na pewno nie na okładkę, ponieważ ta nawet jak będzie ładna nic nam nie da – diabeł tkwi w szczegółach. Często stare podręczniki do liceum wniosą dużo więcej niż najnowsze wydania. Matura jest bardzo szczegółowym egzaminem i wymaga od nas dużego zaangażowania. Wybierajmy więc sprawdzone książki, polecane przez nauczycieli i starszych kolegów. Warto wybierać podręczniki do liceum, które są na rynku od lat, ponieważ każda kolejna edycja takich lektur jest aktualizowana o najnowsze dane. Najlepiej uczyć się z kilku, sprawdzonych źródeł.

Postawmy na różnorodność nauki

Z roku na rok od maturzystów zakres maturalny jest coraz bardziej obszerny i wymaga od maturzystów zarówno wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Dlatego dobrze jest postawić na zróżnicowane przygotowania. Egzamin ten wymusza na licealistach coraz to nowszych umiejętności i sprawdza odnalezienie się w niespodziewanych sytuacjach. Oprócz podręczników do liceum, warto zaopatrzyć się w dobre repetytorium. Solidna podstawa teoretyczna to podstawa w pomyślnym zdaniu matury. Jednak praktyka jest równie ważna! Im więcej zadań z zakresu maturalnego przerobimy, tym lepiej. Korzystajmy ze zbiorów zadań z kluczem odpowiedzi, a także w razie wątpliwości poprośmy o radę nauczyciela lub korepetytora. To nie wstyd!

 

Skomentuj