Zasadzili „Dąb Niepodległości”, aby uczcić bohaterów. Upamiętnienie III Powstania Śląskiego

10

Dąb, symbol siły i długowieczności, został zasadzony na terenie siedziby Nadleśnictwa Kędzierzyn z okazji upamiętnienia setnej rocznicy III powstania śląskiego. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przedstawiająca sylwetki wielkich polityków polskich.

Jedno ze stu jeden drzewek poświęconych przez papieża Franciszka zostało dziś uroczyście posadzone przed siedzibą Nadleśnictwa Kędzierzyn. „Dąb Niepodległości” to symbol upamiętniający III powstanie śląskie. Wraz z dwoma powstaniami wielkopolskimi: z 1806 roku i z lat 1918-1919, powstaniem sejneńskim z 1919 roku oraz II powstaniem śląskim z 1920 roku jest zaliczane do zwycięskich powstań narodowych w historii Polski. W trakcie III powstania śląskiego doszło do dwóch dużych bitew w rejonie Góry św. Anny i pod Olzą.

To wyjątkowe wydarzenie dla nas leśników. Upamiętniamy w ten sposób setną rocznicę III powstania śląskiego. To wydarzenie wymaga czci i powagi ze względu na ofiary, które poświęciły swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce – mówi Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Ojcowie Niepodległości. Współtwórcy odrodzonej Rzeczypospolitej” przedstawiająca sylwetki wybitnych polityków, którzy z determinacją dążyli do niepodległości i potrafili wyzwolić w społeczeństwie polskim energię do walki o ten cel.

Podczas uroczystości przedstawiono rys historyczny III Powstania Śląskiego – walki o Ziemię Kozielską, bitwy w rejonie Góry Św. Anny.

W akcji sadzenia wzięli udział leśnicy z Nadleśnictwa Kędzierzyn, przedstawiciele władz miasta i powiatu, goście z zaprzyjaźnionych gmin oraz służb mundurowych.

10 KOMENTARZE

  1. Super, świetna inicjatywa :-) ps. szkoda, że kk24.pl nie poinformowała dotychczas o wydarzeniu, które miało miejsce w ostatnią niedzielę (9 maja). Wtedy to, dokładnie w 100-lecie bitwy o Kędzierzyn, odbyła się uroczysta parada ku czci uczestników III powstania śląskiego, zorganizowana przez stowarzyszenie Klasyczne.KK Uczestnicy parady oddali również hołd rozstrzelanym przez niemiecki pluton „Selbschutzu” (po zajęciu przez oddziały niemieckie Sławięcic w dn. 4 czerwca 1921) jedenastu polskim jeńcom, zapalając znicze w miejscu poświęconym ich pamięci przy ul. Szpaków w Sławięcicach.

    • kk24.pl bardzo chętnie informowało z wyprzedzeniem o kolejnych marszach protestu Strajku Kobiet między innymi propagujące LGBT+.

  2. A tak na leśników narzekaliście. Że lasy wycinają, że tor crossowy zlikwidowali, że baru pod kleszczem nie likwidują itd. A tu. Proszę. Dęba zasadzili. I to pokropionego przez samego papieża.

  3. A dlaczego tekst o „rewitalizacji” parku orderu uśmiechu tak szybko znikł z pierwszej strony?
    Za dużo słów krytyki działalności obecnej władzy?
    Tekst o czosnku niedźwiedzim, który nie wiadomo po co był upubliczniony, nadal jest dostępny na czołówce.

  4. Szczytna akcja, która zgromadziła władze miasta i powiatu. A ja tak na marginesie chciałam zapytać: jak się Państwu jechało do nadleśnictwa? Droga prowadząca ze Sławięcic do Starej Kuźni woła o pomstę do nieba. Już parę razy służyła jako objazd ze Śląska, gdy remontowano inne drogi. Jakoś nikt nie pomyślał o jej naprawieniu gdzie dziura dziurą pogania. Że wspomnę jeszcze o przejeździe kolejowym, na którym można uszkodzić zawieszenie a który remontu nie widział od lat. Wstyd!

    • Do nadleśnictwa mogło się jechać niezbyt komfortowo. w związku z uciążliwościami wymienionymi przez Ciebie.
      Ale z nadleśnictwa, po tak szczytnej uroczystości, droga była już dużo lepsza.

  5. Czy ktoś z obecnych a uroczystości wie do jakich rozmiarów rozrasta się dąb? Chyba nie bardzo skoro sądzi się go na pseldo skwerku, no tak zapomniałem że to pod publikę a po nas choćby popiół i zgliszcza.

  6. Widać, że ilość zdjęciów też jest ważna do wysokości kasy za newsa.
    Chociażby następny kadr nie wnosił niczego interesującego w stosunku do poprzedniego, a sceny nieomal że się dublowały.
    Many, many, many, many….

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj