piątek, 19 kwietnia 2024 21:15

ZAKSA wygrywa na inaugurację fazy play-off. Kędzierzynianie lepsi od Projektu Warszawa. FOTOREPORTAŻ

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle od zwycięstwa rozpoczęli rywalizację w fazie play-off PlusLigi. Obrońcy mistrzowskiego tytułu pokonali na własnym parkiecie ekipę Projektu Warszawa 3:1.

Do decydującej fazy PlusLigi kędzierzynianie przystąpili opromienieni awansem do finału Ligi Mistrzów. Pierwszy set był dla graczy ZAKSY zimnym prysznicem. Gracze ze stolicy od początku prezentowali się lepiej od niemrawo grających gospodarzy i w połowie seta prowadzili już trzema oczkami. Od stanu 13:16 goście zdobyli osiem oczek z rzędu i kibice miejscowych przecierali oczy ze zdumienia. Warszawiacy nie wykorzystali czterech piłek setowych, ale przy piątek okazji byli skuteczni i wygrali do 17.

W drugiej odsłonie kędzierzynianie zdołali zmienić obraz gry. Wreszcie zafunkcjonował blok miejscowych, który w tym sezonie jest ich mocną bronią, a goście nie byli już tak skuteczni w ataku. Po kilku minutach wyrównanej gry inicjatywę przejął zespół trenera Sammelvuo, który odskoczył od przeciwnika na kilka oczek. Dobrze grający mistrzowie Polski nie dali rywalowi szansy na wyrównanie i zasłużenie zwyciężyli do 20. Scenariusz z drugiej partii powtórzył się w trzecim secie. Goście tylko z początku byli wyrównanym rywalem dla naszego zespołu, który z czasem przejął inicjatywę i wyszedł na prowadzenie w meczu (25:20).

Najwięcej emocji kibice oglądali w czwartym secie. Przez większą część gry utrzymywała się nieznaczna przewaga ekipy ze stolicy. W końcówce ZAKSA walczyła i doprowadziła do gry na przewagi, lecz przy stanie 24:25 w aut zaatakował Łukasz Kaczmarek i było 2:2.

W piątym secie oba zespoły rozpoczęły od gry punkt za punkt, ale przy stanie 4:3 w aut zaatakował Artur Szalpuk i ZAKSA objęła dwupunktowe prowadzenie. Po autowym ataku Kevina Tillie było już 9:6. Goście nie byli już w stanie odwrócić losów meczu i po zaciętym spotkaniu kędzierzynianie objęli prowadzenie w rywalizacji. Drugie spotkanie serii zostanie rozegrane już jutro w hali Azoty.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Projekt Warszawa (17:25, 25:20, 25:20, 24:26, 15:10). MVP: Bartosz Bednorz.

Fotoreportaż: Michał Natyna.