Zakończył się remont krematorium w miejscu pamięci o byłym obozie w Sławięcicach

11

Zakończył się remont zabytkowego budynku krematorium w Sławięcicach. Ten szczególny obiekt, który był częścią byłego niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer, podtrzymuje pamięć o zbrodniach i ofiarach II Wojny Światowej.

Tak, jak były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa, tak i dla nas – mieszkańców ziemi kozielskiej – jego filia w Sławięcicach stanowi świadectwo tragicznej historii, jaka toczyła się na tych terenach.

Do dziś w lesie w okolicach Sławięcic pozostało wiele elementów obozowej infrastruktury, w tym budynek krematorium. W ciągu ostatnich miesięcy m.in. odświeżono jego elewację, zamontowano orynnowanie, wymieniono okna i drzwi, oraz odrestaurowano komin i tablicę pamiątkową. Całkowity koszt zakończonych już prac remontowych wyniósł blisko 100 tys. zł, na które miasto skutecznie pozyskało dofinansowanie ze środków unijnych. W przyszłości planowany jest również drugi etap remontu, którego przedmiotem będzie znajdujący się w budynku piec krematoryjny.

11 KOMENTARZE

Skomentuj