Zakaz przemieszczania się w Sylwestra! Od 28 grudnia rząd zamyka galerie, hotele i stoki narciarskie

19
Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa, które wejdą w życie po świętach Bożego Narodzenia.

Decyzje dotyczące nowych obostrzeń przekazali minister zdrowia Adam Niedzielski oraz główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. W związku ze spodziewanymi wzrostami zachorowań i trzecią falą epidemii koronawirusa podjęto decyzję o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń.

Wstępnie mają one obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia. W tym czasie ponownie zamknięte będą galerie handlowe (z wyłączeniem punktów usługowych, drogerii, aptek i sklepów spożywczych), w czasie ferii zimowych nieczynne będą stoki narciarskie oraz hotele.

– Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie – nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi. Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wprowadzony zostanie również zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Będzie on obowiązywał od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 dnia następnego.

Komunikat rządowy:

Sylwester na nowych zasadach

Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników. Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużamy dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

– 50% liczby miejsc siedzących, albo

– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Zdrowe i bezpieczne święta Bożego Narodzenia 

Przed nami święta Bożego Narodzenia, które zawsze były czasem spotkań rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczne będą jednak różniły się od tych z poprzednich lat. Nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

 

19 KOMENTARZE

 1. Mogli wycofać godziny dla seniorów bo i tak chodzą od 6 rana do 22 a osoby które służą pomocą starszym leżącym i osobą które nie wychodzą nie mogą zrobić w tym czasie zakupów seniorom nawet po pokazaniu legitymacji która udowadnia że pracujemy z seniorami.

 2. Nie ma stanu wyjątkowego więc oni sobie mogą :) dalej dajcie sobie zabierać wolność za bezpieczeństwo a zaraz nie bedziecie mieli ani jednego ani drugiego… i wirus atakuje od 19 do 6 tylko w sylwestra w inne dni i godziny juz nie, ależ inteligentny wirus 😂😂😂

 3. No nie wierzę! Ten nowy minister jest kompletnie NIEODPOWIEDZIALNY. Ja się pytam a co z lasami?! Czemu jeszcze lasy są otwarte skoro jest tak wielka transmisja wirusa. W głowie się nie mieści! Mam też kolejne obostrzenie które może pomóc w walce z epidemią: w każdy nieparzysty dzień należy nosić kolorowe skarpetki. To może uratować wiele istnień.

 4. Wszystko ładnie brzmi… Ale jest to hipokryzja. Burżujstwo czyli biurokracja, nauczyciele pracuje zdalnie najczęściej w domach. Sporo grup jak artyści, hotelarze, gastronomia i inni przeżywają zastój za które otrzymują od państwa pieniądze. Lecz ktoś musi zarobić by dostał ktoś. I tu zarabiać musi pospólstwo czyli sprzedawczynie, listonosze, kurierzy, kierowcy, budowlańcy, drogowcy, czy ludzie zatrudniani w dużych zakładach pracy gdzie każdy z nich jest narażony na infekcję Covid19. Jakiś czas temu rząd tylko zauważył w górnictwie ten problem, a co z resztą ? Przemysł ciężki metalowy ,chemiczny ,huty, elektrownie, wodociągi itd. Przecież ludzie niejednokrotnie pracują zespołowo. Spotykają się w szatniach czy w umywalniach… A wirus ten nie wybiera.

  • Zawsze mieliśmy w sobie wirusy, mamy układ immunologiczny który się broni przed tym i wytwarza przeciwciała. Jakoś grypa jest od lat i normalnie pracujemy. Chodzi o załamanie gospodarki i przejście na walutę cyfrową gdzie nawet namiastki wolności nie dostaniesz, takiej choćby jak teraz. Wirus jak widać wybiera jest inteligenty, atakuje tylko wybranych i w wybranych godzinach. Radzę samemu poszukać informacji a nie wierzyć ślepo tv, pozdrawiam!

   • Przepraszam czy masz wykształcenie medyczne że tak prawisz na temat wirusa i układu odpornościowego człowieka ?
    Pewnikiem jesteś zwykłym chłopkiem nie roztropkiem. Piszesz durnoty wyssane z palca. Nim zaczniesz używać pewne słowa i sformułowania najpierw się dowiedz co one oznaczają. Poza tym skąd czerpiesz te informacje ? Bo jeśli z internetu to mógł to pisać taki sam fachman jak ty. Wirus jest i to nie blef czy to chcesz czy nie. Zawsze kiedy występuje pandemia (co pokazuje historia)równolegle załamuje się gospodarka i teraz tak jest – chyba nie muszę tłumaczyć mechanizmu.
    Aha nie używaj słowa wolność bo jej nie ma to utopia. Człowiek rodząc się w danym kraju otrzymuje nr. identyfikacyjny. Musisz się uczyć, następnie pracować oraz wykonywać i przestrzegać nakazy, zakazy, przepisy itd. I to nazywasz wolnością, tak ? Są to reguły które zostały kiedyś tam wymyślone przez ludzi i dla ludzi. Człowiek wolny to taki który całkowicie decyduje o sobie i o swym losie. Czy ty tak masz ? Bo raczej nie tak tylko żyją z dala od cywilizacji ludy pierwotne.

    • Wystarczy wziąść na logikę wirusa i inne wirusy które żyją miedzy nami i żyć będą. Zgadzam się z tobą, od urodzenia nie jesteś wolny, ale mimo wszystko jakieś prawa masz, a po tym wszystkim praw nie bedziesz mieć. Można słuchać lekarzy systemowych i normalnych co chcą pomagać ludziom. Tak wirus jest i zabija 0.03% ludzi, to faktycznie jest się czego bać… i z tego wszystkiego można wyjść, z tego zniewolenia, tylko trzeba chcieć a nie narzekać, prawo morskie i naturalne. Sprawdź, bez odbioru

     • Nikt ciebie nie zmusza. Nie chcesz się szczepić i leczyć napisz takie oświadczenie. Jeszcze raz się pytam czy masz wykształcenie medyczne ? Skąd czerpiesz te informacje ? Są one wyssane z palca. Ale nie siej propagandy bo za namowę możesz odpowiadać karnie.

 5. Dla ograniczenia przemieszczania się przewidziane są według Konstytucji trzy stany.
  Czy wprowadzono któryś???
  Milicja będzie działać pod dyktat partii i łamać prawo!
  Policja nie będzie niepokoić obywateli i działać zgodnie z obowiązującym prawem.

 6. Skoro ja nie mogę wejść do sklepu między 10 a 12, to czemu wpuszczają seniorów po 12 , a jest ich wówczas najwięcej, poza tym wirusy były, są i będą, dawniej nie było leków na tyfus, czerwonke, cholerę itp teraz jest to samo, jeden wirus się wyleczy będzie drugi, już w Anglii ponoć jakaś mutacja covida jest

Skomentuj