Żądają całkowitej likwidacji szpitala zakaźnego dla pacjentów z koronawirusem Kędzierzynie-Koźlu

43

Od najbliższego poniedziałku kozielski szpital, który od marca działa jako placówka zakaźna wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem, w przeważającej części wraca do poprzedniej roli. To nie wystarczy – uważa senator Beniamin Godyla oraz radni Platformy Obywatelskiej i Klubu Sabiny Nowosielskiej. Żądają przeniesienia szpitala covidowego do innego miasta.

W piątek senator Beniamin Godyla wraz przewodniczącym rady miasta Ireneuszem Wiśniewskim, wiceprzewodniczącą Ewą Czubek oraz radnym wojewódzkim Robertem Węgrzynem podczas konferencji prasowej przekazali swoje stanowisko w sprawie przywracania kozielskiej lecznicy.

Szpital powiatowy, jedyna taka placówka w rejonie Kędzierzyna-Koźla, decyzją wojewody w połowie marca został przekształcony w szpital zakaźny jednoimienny wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem – jeden z 19. takich w Polsce. Wszystkie zaplanowane badania, zabiegi i operacje, na które czasami bardzo długo czekali mieszkańcy, zostały odwołane. Szpital zaprzestał też przyjmowania pacjentów, nawet z zagrożeniem życia. Jego drzwi pozostały otwarte jedynie dla osób zarażonych koronawirusem lub co do których podejrzewano zarażenie – z terenu całego regionu. W efekcie mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego musieli szukać pomocy szpitalnej w innych miastach albo po prostu, jak wynika z danych zebranych przez Ireneusza Wiśniewskiego, rezygnowali z leczenia.

– Ten szpital nie powinien znajdować się w Kędzierzynie-Koźlu, który razem z powiatem zamieszkuje około 90 tysięcy osób. Powinno być to inne miasto, sugerowaliśmy Opole, które ma sześć szpitali, i to by było bezpieczne – mówi senator Beniamin Godyla.

Teraz oczekuje nie częściowej, ale całkowitej likwidacji szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu, o co razem z radnymi zaapelował do wojewody Adriana Czubaka.

– Częściowe przywrócenie szpitala nie jest żadnym sukcesem. Sukcesem będzie, jeśli wrócimy do stanu sprzed epidemii. Szpital zakaźny powinien zatem zostać przeniesiony do miasta, gdzie jest więcej szpitali, w którym nie ma ryzyka awarii chemicznej i które nie jest zagrożone powodzią – uważa Ewa Czubek.

Senator i radni oczekują stworzenia rzetelnej analizy i procedur postępowania w przypadku nawrotu epidemii koronawirusa lub wystąpienia innego podobnego zagrożenia. Wówczas z pewnością okaże się – uważają – że decyzja o wyborze Kędzierzyna-Koźla była błędna. Obecnie pojawia się obawa, że jeśli, zgodnie z prognozami, jesienią znów nastąpi lawina zachorowań, kozielski szpital ponownie zostanie całkowicie odebrany mieszkańcom, o ile teraz nie będzie zwrócony w całości.

Poniżej pełne oświadczenie klubu radnych Sabiny Nowosielskiej – Koalicja Obywatelska:

Oświadczenie

W pierwszych dniach czerwca opinii publicznej przekazano, że szpital w Kędzierzynie-Koźlu wraca do normalności. W oświadczeniu starostwo napisało o przywróceniu 2/3 kozielskiego szpitala dla potrzeb mieszkańców miasta i powiatu. Odnieść można wrażenie, że dla starosty Małgorzaty Tudaj i wojewody Adriana Czubaka temat się zakończył. Częściowe przywrócenie placówki nie jest powrotem do stanu sprzed epidemii, a prezentowanie przez powiat kędzierzyńsko-kozielski decyzji wojewody jako jakiegoś sukcesu to zwykłe propagandowe działanie osób, które ponoszą odpowiedzialność za podjęcie błędnej i fatalnej w skutkach decyzji polegającej na wyznaczeniu szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu.

Udostępnienie mieszkańcom od dnia 22 czerwca br. szpitala, który nadal posiada status covidowego, nie kończy sprawy! W dalszym ciągu nasza społeczność jest zagrożona powrotem scenariusza, którego świadkami byliśmy przez ostatnie trzy miesiące. Koszmar odcięcia pacjentów od szpitala może wkrótce powrócić, a to za sprawą jesiennej fali wirusa, o której kręgi rządowe wspominają co rusz. W tej sytuacji każdy trzeźwo myślący człowiek rozumie, że groźba powtórki chaosu, którego doświadczali mieszkańcy jest niezwykle realna. Należy powiedzieć otwarcie, iż nie ma żadnej gwarancji, że kozielski szpital nie zostanie ponownie zablokowany dla pacjentów z chorobami innymi niż koronawirus. Co w takiej sytuacji powinni zrobić odpowiedzialnie myślący decydenci? Z pewnością nie ogłaszać sukcesu, ale wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jest obecnie sprzyjający czas na to aby starosta i wojewoda podjęli zdecydowane i rzeczywiste, a nie tylko wizerunkowe, działania zmierzające do tego, by sytuacja z kozielskim szpitalem się nie powtórzyła. Celem jest naprawienie błędu, który popełniono w marcu, wyznaczając szpital dla pacjentów z COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Do dnia dzisiejszego nie przedstawiono mieszkańcom, ani też radnym miejskim rzetelnego uzasadnienia tego postanowienia. Tego typu placówka powinna znaleźć się w mieście, które posiada więcej szpitali i gdzie nie ma takich zagrożeń jak awaria instalacji chemicznych czy powódź. Jeśli szpital zostanie zwrócony mieszkańcom w całości to dopiero wtedy będzie można mówić o tym, że władze naprawiły popełniony błąd i przynajmniej teraz stanęły na wysokości zadania.

Wyznaczenie na Opolszczyźnie szpitala dla pacjentów z koronawirusem musi opierać się na specjalistycznej (eksperckiej) i rzetelnej analizie sytuacji oraz zasobów, która powinna zostać przedstawiona do publicznej wiadomości, a której zabrakło w marcu tego roku. Ludzie mają prawo otrzymać uzasadnienie decyzji, których fatalne konsekwencje spadają głównie na nich!

W sprawie kozielskiego szpitala mieszkańcy miasta i powiatu mają prawo oczekiwać mądrych, ale przede wszystkim uczciwych decyzji, a żadna epidemia nie zwalnia z tej powinności odpowiedzialnych władz.

W imieniu
Klubu Radnych Sabiny Nowosielskiej – Koalicja Obywatelska
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta
Ewa Czubek
Przewodniczący Rady Miasta
Ireneusz Wiśniewski

43 KOMENTARZE

 1. Nie, a ja się nie zgadzam. W szpitalu przebywa ponad 30 osób – również mieszkanców naszego miasta, powiatu. I co ? Jak rodziny będą miały dostarczać cokolwiek tym osobom ? To są zagrania osób, których nie dotknął problem choroby lub powikłań po zakażeniu COVID-19. Ile osób przebywa w izolacji albo kwarantannie na terenie naszego powiatu ? Ich stan też się może pogorszyć i będą potrzebować pilnej pomocy. Fantastycznie, że szpital zacznie w części (większej!) funkcjonować. W czym problem ? Że część szpitala będzie zamknięta ? I co ? Oddział okulistyki zwykle jest zamknięty na 4 spusty, jak coś się dzieje to wzywają lekarza i trzeba czekać. W całej Polsce zabiegi planowe były przekładane w publicznych czy prywatnych placówkach. I tak znowu trzeba będzie czekać w kolejkach. Robią szum w szklance wody. Teraz. Po taaakim czasie ? Powinni być dumni z tego ile osób udało się w kozielskim szpitalu wyleczyć, ile żyć uratować. Że szpital został doposażony. Naprawde.. trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść …

  • Zniesmaczony ty patrzysz tylko z perspektywy chorych na Sars-Cov2. A co z ludźmi chorymi na serce i w ogóle choroby wieńcowe ? Niech sobie jadą do innego szpitala tak byś im powiedział ? A co byś im odpowiedział jak by zmarł, któryś pacjent w trakcie transportu np. na zawał mięśnia sercowego ? Jeśli chodzi o oddział okulistyczny, byłeś tam kiedykolwiek ? Przecież tam dziennie trwało ok.30 zabiegów na zaćmę i inne. Przyjeżdżali tu pacjenci z innych powiatów ,a nawet województw. Twierdzisz, że skoro otwierają część szpitala to o co ta wrzawa, tak ? To mylisz się grubo. Chyba nie słuchałeś ,o czym była mowa w powyższym felietonie. Chodzi o to ,że jak zwiększy się liczba zakażeń to ponownie zamkną szpital. Nie zapominaj ,że Kędzierzyn-Koźle jest co do wielkości drugim miastem w województwie. Mamy tylko jeden szpital na całe miasto i powiat. W Opolu jest ich 6 czy 7. Jest u nas przemysł chemiczny, spory węzeł drogowy… Nie daj Boże zdarzył by się bardzo ciężki wypadek. Gdzie trzeba by było ratować życie ludzkie i musiała by być dostępna sala operacyjna wraz z zespołem operacyjnym, a każda minuta jest na wagę życia. I co wtedy powiesz jak szpital będzie nadal zamknięty i owi pacjenci umrą bo nie będzie pomocy na czas ?
   To trochę samolubne co piszesz.

 2. Wygląda to na histerie tych państwa, tu się liczy polityka a nie dobro pacjentów, przecież ekspert od oglądania lisbijek powiedział w jakim jest sztabie wyborczym. Kto umarł, niech pokażą na wykresach, ten Godyla niech lepiej się zamknie, domaga się testów a szpital zakaźny mu uwiera, porażka i tacy chcą rządzić krajem.

 3. Widać, że senator Godula nauczył się pisać listy. Może nawet zostanie w platformie specjalista od listów, a wtórować mu będzie ex poseł Węgrzyn. O chorych PO nie myśli, bo liczy się tylko własny interes. I wreszcie nazwisko pojawi się w prasie. Na razie w lokalnej, ale może kiedyś i GW napiszą.

  • Wąsaty czy golony, Janusz januszem zostanie. Specjalista epistologii stosowanej, niejaki Jar Kaczak to miszcz nad miszcze listowe i nikt mu tego miejsca nie odbierze.

 4. Jak tak piszecie, to wywalcie z PO Tudajową i sprawa będzie przejrzysta. Kobieta stoi w rozkroku jak widać. Gaszyna też nie robiła.

 5. Jak patrzę na kędzierzynian,to uwazam ,ze oddzial powinien zostac.A pani Czubek wzorem swojejkolezanki pojedzie w tropiki, to będzie jak znalazł

 6. Tym to nic się nie POdoba. Nawet gdyby 3/3 szpitala przywrócono dla potrzeb mieszkańców miasta i powiatu im będzie mało i zgodnie z ich działaniami w kraju będą krzyczeć, że ma być 4/3, a nawet więcej. Cała PO. Zacietrzewieni, jak Trzaskowski.
  Kto wymyślił, w jakim celu i na czyje polecenie aż trzy wysepki na ul. Dunikowskiego i ograniczenie prędkości do 30 km/h?

 7. „Szokujące” dane – 200-300 mieszkańców musiało leczyć się w innych szpitalach. Przecież wielu naszych mieszkańców korzystało, korzysta i korzystać będzie z porad specjalistów w innych miastach i województwach. 1500 nie leczyło się wcale (może nie musiały?). A macie dane o ile zgonów mniej zanotowano w tym badanym przez was okresie?

 8. Czy przedstawiciele mieszkańców biorący udział w tej konferencji potrafią się z czegoś cieszyć i dostrzec pozytywy tej sytuacji?
  Kto zlikwidował szpitale na terenie miasta – było ich kiedyś jak dobrze pamiętam 5.
  Niepotrzebnie marnujecie czas na oskarżanie innej formacji – zacznijcie Państwo od rozliczenia swoich poprzedników.
  Może zrobicie jakieś przetwory z truskawek będzie więcej pożytku!

 9. A kogo obchodzi, co oni żądają? W szpitalu będzie powoli wdrażana „normalność”.. To że ktoś, kto raz na wybory daje o sobie znać „zażąda” nie oznacza, że od razy wszyscy będą trząść portami xdd

  Poza tym, teraz jak już jest po wszystkim, to udają, że coś robią.. Gdzie byli przez te miesiące, kiedy ludzie kombinowali co z nimi w razie nagłego wypadku? Jak dla mnie, to zbędne gadanie.. Szpital tak czy siak zostaje przekształcony z powrotem, a wielu i tak powie, że to zasługa bohaterów tego artykułu..

 10. Ta sama banda przed ostatnimi wyborami obiecała walczyć z trucicielem naszego miasta i co ? , po wyborach znowu znikną na parę miesięcy do następnych wyborów. A naiwniacy im wierzą BRAWO WY, BRAWO MIESZKAŃCY

 11. Jakby co, to podpisów Godyli i Węgrzyna nie ma pod pismem. A w dobie fotografii cyfrowej zdjęcie nie jest żadnym dowodem. Ale ustawkę zdjęciową można zrobić, będzie dobrze wyglądało w oczach Budki.

 12. niech Janusz postawi ultimatum. A swoją drogą może ktoś wprowadzi na rynek napój o nazwie ultimatum. Wtedy Janusz będzie mógł stawiać. Będę nawet czekał aż postawi kolejne ultimatum.

 13. 30 osób na 500 łóżek szpitalnych?! Idź na cmentarz i zobacz ile klepsydr wisi. Takiej ilości nie było od dawna i to nie wirus tych ludzi zabija. Obrona szpitala powinna dotyczyć wszystkich, bo choroba nie wybiera, a cmentarz godzi niezależnie jaką partię popierasz. Szpital zakaźny powinien być, ale tam gdzie jest ich więcej i jest możliwość wyboru, a taki wybór był.

 14. I BARDZO DOBRZE !!!!! Oddajcie szpital ludziom naprawdę chorym!
  Tych co leżą zostawcie bo i tak by tam trafili z innymi chorobami.

  ODDAJCIE SZPITAL !!!

 15. Mam nadzieję że n/w przeczytali komentarze i odpowiedzieli sobie
  PO CO TO BYŁO

  W imieniu
  Klubu Radnych Sabiny Nowosielskiej – Koalicja Obywatelska
  Wiceprzewodnicząca Rady Miasta
  Ewa Czubek
  Przewodniczący Rady Miasta
  Ireneusz Wiśniewski
  I Pan od lesbijek razem z „cukiernikiem”

 16. 30 pacjentów i cały szpital stoi. To są pacjenci nie tylko z KK. Kto to wymyślił żeby zamykać cały szpital?! Wystarczy zrobić oddział zakaźny. Niech każdy szpital ma u siebie taki oddział i niech leczą swoich pacjentów! PARANOJA I DEBILIZM!

 17. Masełko to dobry gość i jak zostanie starostą to będzie lepszy o niebo od Tudaj owej. Masełko powiat wyprowadzi na prostą i wtedy będzie dobrze.

Skomentuj