Zabytek odzyskał blask. Znajdzie się w nim miejsce dla ośrodka wsparcia rodzin i „Małego Księcia”

3

Blisko cztery miliony złotych pochłonęła rewitalizacja zabytkowego budynku byłego szpitala miejskiego przy ulicy Piramowicza. W odrestaurowanym gmachu funkcjonować będzie ośrodek wsparcia dla rodzin i małżeństw, a spora jego część zostanie też użyczona pod nową siedzibę Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę”.

Prace rewitalizacyjne datowanego na przełom XIX i XX wieku budynku rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Caritas Diecezji Opolskiej pozyskał na nie ponad 1,6 miliona złotych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa. Wkład własny właściciela budynku wyniósł ponad 2,2 miliona złotych. Caritas wraz z Diecezjalną Fundacją Ochrony Życia będzie prowadził przy ulicy Piramowicza ośrodek wsparcia rodzin i małżeństw.

– Remont został już sfinalizowany. W odrestaurowanym budynku swoją siedzibę znajdzie diecezjalny ośrodek terapeutyczny promujący rodziny i małżeństwa. Ksiądz arcybiskup Nossol bardzo dbał o ludzi starszych – chorych, przebywających zarówno w domach, jak i w szpitalach. Znakiem rozpoznawczym pontyfikatu biskupa Andrzeja Czai jest troska o rodziny i małżeństwa (…) Źródłami życia społecznego są rodziny, a one są dziś w wielkim kryzysie. Małżeństwa się rozpadają, czemu sprzyja zjawisko wyjazdu zarobkowego za granicę – opowiada ksiądz prałat Arnold Drechsler, dyrektor opolskiego Caritas.

Ośrodek znajdzie się w niższej, nieszpitalnej części budynku. Znajdą się w nim pomieszczenia terapeutyczne dla małżonków z dziećmi, rodzin trzypokoleniowych, sale terapii indywidualnej dzieci, młodzieży i dorosłych. W planie znajduje się prowadzenie treningów mediacyjnych dla małżeństw. Placówka będzie prowadziła działalność w trybie dziennym.

– W ośrodku pracować będą specjaliści od mediowania w sytuacjach kryzysowych: zagrożeniu rozwodem, rozbiciem rodziny. Opiekę w placówce otrzymają też dzieci, które najbardziej cierpią na rozejściu się rodziców. Będziemy promować zdrowe małżeństwa i zdrowe modele życia rodzinnego – tłumaczy ksiądz Drechsler.

Cały kompleks składa się z trzech części. Dwie z nich zostaną zagospodarowane pod ośrodek wsparcia, trzecia, największa zostanie użyczona Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę”. Prężnie działająca organizacja ma problem, aby pomieścić się w budynku przy ulicy Piastowskiej. Do odrestaurowanego budynku przy ulicy Piramowicza miałaby się przenieść szkoła prowadzona przez stowarzyszenie.

3 KOMENTARZE

  1. Super wygląda tylko szkoda że stoi koło rudery którą miasto się nie interesuje ,a szpeci od złotniczej poprzez planetorza i piramowicza.

Skomentuj