Zaawansowany ambulans dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Wkrótce wyjedzie na pierwszą akcję

4

10 grudnia do Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego zostaje włączona nowa karetka ratunkowa będąca w dyspozycji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Środki na zakup i wyposażenie nowoczesnego samochodu ratunkowego przekazano w kwocie ponad pół miliona złotych z funduszy unijnych ze Środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 i środków własnych SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Przekazanie ambulansu Zespołowi Ratownictwa Medycznego SP ZOZ nastąpiło 3 grudnia o godz. 14.30 w szpitalu w Koźlu w obecności marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły, radnych sejmiku województwa opolskiego Brygidy Kolendy-Łabuś oraz Roberta Węgrzyna, starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Pawła Masełko, konsultanta wojewódzkiego medycyny ratunkowej i dyrektora Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Jarosława Kostyły, dyrektora naczelnego SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosława Kończyło, zastępcy dyrektora ds. medycznych SP ZOZ Jacka Mazura oraz Koordynator Ratownictwa Medycznego w SP ZOZ Anity Kowalczykowskiej.

Środki na zakup nowoczesnego samochodu i wyposażenia przekazano z funduszy unijnych ze Środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w kwocie 500 tys. zł. oraz z uzupełniono środkami własnymi SP ZOZ w kwocie prawie 11 tys. zł.

Karetka na bazie samochodu Renault Master jest ambulansem typu C, to najbardziej zaawansowany rodzaj ambulansu, wyposażono ją zgodnie ze wszystkimi normami przewidzianymi dla pojazdów państwowego systemu ratownictwa medycznego. Dysponuje ona także super nowoczesnym systemem automatycznego wspomagania resuscytacji (podobnie jak pozostałe zespoły pracujące w obszarze działania ratownictwa medycznego z Kędzierzyna-Koźla). System ten znacznie ułatwia pracę ratowników i gwarantuje stabilność nawet długotrwałych zabiegów ratowania życia.

Wartość samochodu wraz z wyposażeniem przekracza 510 tys. zł. z czego wartość wyposażenia to prawie 218 tys. zł. Nowy ambulans zastępuje pojazd, który będzie służył do celów transportu sanitarnego Pacjentów naszego szpitala.

– Ważnym jest, by nasz personel posiadał nowoczesny sprzęt medyczny. Ten sprzęt będzie od 10 grudnia zastępował wysłużoną karetkę. Bardzo dziękuję za to finansowanie opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu, za przekazanie środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Tej karetki nie byłoby, gdybyśmy nie mieli tego finansowania. Będzie ona jeszcze doposażona sprzętem z wycofywanego samochodu, również zakupionego w ramach środków unijnych – powiedział dyrektor naczelny SP ZOZ Jarosław Kończyło.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreślił, że inwestowanie w ratownictwo medyczne na terenie Opolszczyzny jest inwestowaniem w cały system ochrony zdrowia mieszkańców. Podziękował za wsparcie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu podmiotom samorządowym i prywatnym. Podkreślił wagę realizacji projektów unijnych przekazywanych przez urząd marszałkowski w walce z pandemią. Niebagatelna kwota ponad 16 mln złotych zainwestowanych w szpital w Kędzierzynie-Koźlu stale pracuje na rzecz mieszkańców regionu.

Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, zwrócił uwagę m.in. na partnerstwo i współpracę wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za wsparcie w trudnym czasie pandemii dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. – Dzięki środkom unijnym możemy zmieniać oblicze naszego wielospecjalistycznego szpitala. Niesie on pomoc mieszkańcom naszego powiatu i powiatów ościennych. W dobie 4 fali pandemii transport specjalistyczny jest szczególnie ważny.

Radni Sejmiku Województwa p. Brigida Kolenda-Łabuś i p. Robert Węgrzyn powiedzieli, że
szczególnie cieszy inwestycja w obszar infrastrukturalny ochrony zdrowia w Kędzierzynie-Koźlu. Podkreślili współdziałanie ponad podziałami – nawet partyjnymi, i szybki sposób działania w koniecznych do podjęcia, czasem trudnych decyzjach. Przypomnieli program stypendialny dla studentów wydziałów lekarskich procedowany właśnie w sejmiku województwa, w wyniku którego mamy szanse na nowych lekarzy.

– Podkreślam, że na każdym etapie działań (w ratownictwie medycznym) współpracujemy ze szpitalem w Kędzierzynie-Koźlu. Ten najnowocześniejszy sprzęt ma służyć ludziom, takie ambulanse będą państwu udzielać pomocy. Ta duża kwota została jak najlepiej spożytkowana. System naczyń połączonych, jaki tworzymy jako ratownictwo medyczne jest bardzo ważny w każdym jego calu i ta nowa karetka oddana do państwa dyspozycji uratuje wiele istnień ludzkich. Ważni są także ludzie, którzy ją obsługują, a posiadacie państwo w Kędzierzynie-Koźlu jedną z najlepszych ekip – stwierdził dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Jarosław Kostyła.

4 KOMENTARZE

  1. Ludzie trzymajcie mnie bo nie wytrzymam! 300 tys. za mastera, 220 za wyposażenie i jeszcze będą przekładać sprzęt że starter karetki? Czyli nic się nie zmieni, jak nie było to i nie będzie karetek w mieście bo wszystkie będą stały pod drzwiami w innych szpitali z niezaszczepionymi. Pamiętajcie przynajmniej o wymianach oleju co 10 tys. aby dłużej pojeździła jak już wybraliscie taki szajs.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj