Już za dwa lata Odrą ma ruszyć regularny transport. Ważne deklaracje w Opolu

8

I Kongres Żeglugi Śródlądowej odbył się w Opolu. Partnerem wydarzenia było kędzierzyńskie starostwo powiatowe, a jego organizatorem wojewoda opolski.  Specjaliści, samorządowcy i politycy rozmawiali o rozwoju transportu rzecznego.

– Obecny rząd pracuje nad odrodzeniem transportu wodnego śródlądowego, który stanowi istotne wsparcie komunikacyjne dla gospodarki i jest motorem rozwojowym, jest też tani i efektywny – mówił w Opolu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Opolszczyzna jest regionem, w którym tradycje żeglugi są niezwykle głęboko zakorzenione. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców planujemy przeniesienie znacznej części transportu lądowego na barki, co pozwoli rozładować ruch na drogach – zaznaczył wojewoda Adrian Czubak.

Ambitne plany rządu zbiegają się z planami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, które dotyczą przebudowy kozielskiej przystani „Szkwał”. – Transport to jedno, ale my chcemy także wykorzystać potencjał rekreacyjny Odry, już teraz na przystani odbywa się wiele imprez sportowych. Mamy jednak świadomość, że oczekiwania są większe, dlatego w przyszłym roku przystań zostanie przebudowana – mówiła starosta Małgorzata Tudaj. – Staramy się w tej chwili o pieniądze z zewnątrz na to zadanie – dodał wicestarosta Józef Gisman.

– Będzie tam plaża, miejsce dla organizacji pozarządowych, tawerna, wypożyczalnia sprzętu, miejsce na koncerty i wydarzenia artystyczne – tłumaczy dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor CKPiU, które zarządza przystanią w Koźlu.

Minister Marek Gróbarczyk zapowiedział, że rząd chce by w miarę możliwości regularny transport Odrą ruszył w 2020 roku. Podkreślono też konieczność dokończenia budowy zbiornika Racibórz.

Kongres otworzył występ powiatowej orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, który nagrodzony został gromkimi brawami.

Źródło: starostwo powiatowe

 

8 KOMENTARZE

 1. Wszystkie poprzednie nierządy kładły laskę na transport wodny, tylko autostrady i drogi. Kolej i woda upadły. Wiele lat upłynie niż się to odbuduje, oj wiele… Tylko PiS jest w stanie szczytować w czasie składania obietnic, Ci wybrańcy są jednak w stanie to osiągnąć, trzeba im dać kolejną szansę, mimo kwiku odsuniętych od ….

  • Wszystko było zaniedbane.Transport wodny, transport samochodowy, drogi autostrady…
   Tamci zaczęli od autostrad i dróg.
   Więc tak nie szczytuj na temat działalności obecnego, ponieważ już mają łatwiej.

 2. Za dwa lata to będzie pusto Miasto, kto może niech ucieka szybko, nic Was tutaj dobrego nie czeka, marne zarobki, mieszkanie u mamusi albo wiecznie wynajmowanie mieszkania, marne dzieciństwo dla Waszych dzieci w Mieście zatrutym benzenem. Uciekajcie do Niemiec !!!, lepiej tam być robolomem za uczciwe zarobki niż tutaj tracić zdrowie.

 3. Dziwne te deklaracje? Zegluga srodladowa bez portow!! W Opolu port widmo,w Kozlu zatrzymana inwestycja? Wypada poczekac- za rok Drugi Kongres zeglugi srodladowej!!!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj