Z nieba będzie lał się żar. Synoptycy wydali ostrzeżenie dla mieszkańców naszego regionu

5

Po serii niedawnych ostrzeżeń związanych z gwałtownymi burzami teraz zagrożenie mogą stanowić tropikalne upały, które w tym roku nadeszły wyjątkowo szybko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenie dla naszego regionu.

Na terenie Opolszczyzny będzie występował upał. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14:00 dnia 29.05.2018 do godz. 20:00 dnia 31.05.2018. Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 18°C.

5 KOMENTARZE

 1. A dzisiaj w nocy stacja pomiarowa WIOŚ w Zdzieszowicach odnotowała wysokie tężenie benzenu. Najwyższe stężenie było o godz. 6.00 – 50 µg/m3. Dla tej stacji był to kierunek ~ 120st, a więc z rejonu Koksowni w Zdzieszowicach. Stacja w Kędzierzynie zarejestrowała jedynie 4 µg/m3.

 2. Korelacja wyresów stężenia benzenu dla Zdzieszowic i Kędzierzyna dowodzi, że emisja jest ciągła a wahania stężeń są wynikiem zmiany kierunku wiatru.
  Trzeba postawić stacje pomiarowe po stronie wschodniej Koksowni i Blachowni S.A.
  Wtedy się okaże, że średnioroczne
  stężenie benzenu dwukrotnie przekracza normę.

 3. Alina, być może. Ja już wiele lat temu zwracałem na to uwagę /nie było chyba jeszcze w planach powołanie do życia tego portalu/, bo potwierdziło by to, kto jest emitentem /z grubsza/ w danej chwili. Wg mnie nie ma ciągłej emisji. Jest jedynie wypuszczanie do atmosfery pewnej ilości benzenu w różnych okresach. Wiem to z obserwacji kierunków wiatru i rejestracji stężeń.
  Rzeczywiście dla obu stacji dwa główne zagrożenia są z kierunku wschodniego.
  Chromatografy, bo tym się mierzy stężenie benzenu w powietrzu to drogie urządzenia i chyba WIOŚ ani miasto ich nie postawi.

Skomentuj