Z Kędzierzyna-Koźla wyruszył transport humanitarny do Lwowa. Dary trafią też do uchodźców

17

W ramach akcji humanitarnej przygotowano pełen samochód ciężarowy i transporter darów, które zostaną przekazane do Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego we Lwowie. Trafiły do nas z Niemiec na powiatową przystań „Szkwał”, skąd pojadą transportem rządowym na Ukrainę.

Co ważne, część z nich została w Kędzierzynie-Koźlu, dla rodzin, które przebywają na terenie powiatu. W sumie zebrano kilkanaście ton najpotrzebniejszych rzeczy, w tym tak ważnych teraz materiałów medycznych – antybiotyków, opatrunków, środków przeciwbólowych.  Całość już na miejscu, na przystani zabezpieczyli strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Organizatorzy ze strony  niemieckiej:

Karolina Anna Giehsmann-Schäfer Walldorf – lekarz internista

Timo Schafer – Firma Schäfer Mietwasche Service GMbH Walldorf

Beate Schafer – Firma Schäfer Mietwasche Service GMbH Walldorf

Karla Schafer – Firma Schäfer Mietwasche Service GMbH Walldorf

Claudia Müller – Firma Schäfer Mietwasche Service GMbH Walldorf

Firma Schweickert z Lehrendteifeld wraz z przedsiębiorcami i mieszkańcami

Burmistrz Miasta Walldorf – Matthias Renschler – jednostka samorządowa

Poseł Christiane Staab Lantag Baden-Württemberg CDU ( Land Badenia Wirtembergia)

Darczyńcy – osoby prywatne

Organizatorzy ze strony polskiej: 

Józef Gisman – wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

Victoria Gisman

Edyta Gisman – Skarbnik Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śl. Opolskim

Paweł Masełko – starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

Przygotowano dary w postaci:

 1. Materiałów opatrunkowych, sprzętu medycznego ( strzykawki, kroplówki, plecaki dla ratowników,nosze, antybiotyki, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, wenflony,zestawy AMBU, zestawy do intubacji, kołnierze szyjne, maski operacyjne, rękawiczki jednorazowe,glukometry,ciśnieniomierze , stetoskopy, termometry, pompa laktacyjna, maski chirurgiczne FPP2, apteczki pierwszej pomocy,
 2. Materiały higieniczne (pampersy, podpaski, tampony, środkido dezynfekcji, chusteczki do dezynfekcji, pasty do zębów , płyny do kąpieli, )
 3. Antyseptyki
 4. Odżywki dla dzieci
 5. Mleko modyfikowane
 6. Napoje izotoniczne
 7. Termosy i kubki termiczne
 8. Latarki i baterie, powerbank,
 9. Koce i śpiwory, karimaty,
 10. Konserwy i suchy prowiant
 11. Chodziki i kule ortopedyczne
 12. Zabawki dla dzieci
 13. Zapałki i świece.

17 KOMENTARZE

 1. Kontenery zapleśniałe podobnie jak te z pomocy zbrojeniowej… miejmy nadzieję, że te choć nie po terminie jak tamte wymuszone bundesdary…

 2. Jak słyszę w tv wypowiedź wiceprezydent Harris,, DZIĘKI WASZEMU RZĄDOWI MOGLI UCHODŹCY Z UKRAINY SZYBKO PRZEKROCZYC GRANICĘ ” To zwykli ludzie i wolontariusze byli na samym początku, krew się we mnie gotuję!!!

  • Ładny policzek dla wolontariuszy, którzy nie mają żadnego wsparcia od rządu a jedynie samorządów…
   Jak zwykle wie tyle co jej polskie dyplomatołki napisali, żal słuchać, uszy bolały…
   PiS już może wypinać piersi po amerykańskie ordery, Duda się pos*a

 3. Hej Niemcy! Pogadajcie lepiej ze swoim niemieckim premierem, żeby skończył finansować putina i tę wojnę, bo my będziemy robić tysiące zrzutek na Ukraińców, a wy będziecie dokładać ruskim kupując gaz!

 4. Wszyscy politycy na świecie, tak naprawdę, chcieliby szybkiej klęski Ukrainy. Mniej rozlewu krwi, mniej zniszczeń. Potem będzie kilka tygodni krygowania się z Putinem. Bo tak będzie wypadało. A później sytuacja w handlu wróci do normy. Dla świata ważniejsza jest bowiem Rosja jako rynek zbytu niż jako źródło surowców.
  Business is business.
  Patriotyzm Ukraińców zaskoczył wielu. To takie coś jeszcze istnieje? Przecież Europa nie może być złożona z państw narodowych. „Polskość to nienormalność” cytat z D.T.

  • Alina, jakbyś nie była taka tępa, to przeczytała byś cały tekst Tuska, a nie powtarzała jeden cytat bez zrozumienia. Stwierdzenie, że wszyscy politycy chcieliby przegranej Ukrainy pomine bez komentarza. To że Terlecki twierdził na 2 dni przed inwazja, że Putin wyszedł z twarzą i że UE powinna ograniczyć sankcje do minimum, potwierdza tylko fakt, że politycy PiSu to pachołki Rosji, popierają Putina i są zdrajcami.

   • Nie wchodząc w szczegóły. Unia Europejska chce być federacją i zaniechać narodowego charakteru państw ją tworzących. Ciekawe czy tacy jak @Jan będą walczyć o Polskę i będą gotowi oddać za Nią życie, jeśli Putin ją zaatakuje, jeśli nie będą Polakami i Patriotami.
    Pewnie spierdzielą gdzieś w świat. Może do Kanady?
    A co do polityków. Ja nie twierdzę, że wszyscy politycy chcą przegranej Ukrainy. Ja twierdzę, że przez brak zaangażowania w Jej obronę de facto godzą się na zwycięstwo Putina. A potem będzie j.w. opisałam.
    A Donald powiedział to co powiedział i nie ma co go bronić.

 5. Hełmów nie wysłali, bo się bali że nasze wojsko rozkradanie po drodze. Skoro używamy przeterminowanych kamizelek kuloodpornych, to hełmy po terminie nie będą nam przeszkadzać.

 6. A czy te ataki w pobliżu granicy polski to napewno z Rosji hmmm NATO nie chce zamknąć przestrzeni powietrznej Ukrainy i nie chcę się wtrącać wojnę, może to prowokacja Ukrainy żeby NATO rozpoczęło walkę hmmm

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj