Z Kędzierzyna-Koźla na Górę Świętej Anny przeszedł Rajd Pamięci Powstań Śląskich. ZDJĘCIA

5

W sobotę 25 września odbył się Rajd Pamięci Powstań Śląskich. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, wzięło udział ponad 30 osób. Uczestnicy Rajdu zmierzyli się z 23-kilometrową trasą z Kędzierzyna-Koźla na Górę św. Anny. Po drodze odwiedzili 6 miejsc pamięci narodowej, gdzie zapalili białe i czerwone znicze. Wydarzenie zakończyło się ogniskiem przy Muzeum Czynu Powstańczego.

– Pomysł Rajdu zrodził się w naszych głowach na początku roku, kiedy planowaliśmy działania upamiętniające 100-ną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy podkreślić wyjątkowy charakter tej rocznicy. Udało nam się przygotować to wydarzenie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. W naszym Rajdzie udział wzięli głównie dorośli, ale było także kilkoro dzieci. 2 uczestników wzięło ze sobą nawet psy – mówi Krzysztof Marcinkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia.

– W naszym Rajdzie udział wzięli nie tylko mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, ale także mieszkańcy województwa śląskiego. Oni bardzo czują klimat niepodległościowej walki Powstańców Śląskich. U nas świadomość tych wydarzeń jest o wiele słabsza. Rajd został przez uczestników odebrany bardzo pozytywnie, słyszeliśmy głosy, że jeśli w przyszłym roku zorganizujemy drugą edycję, pojawią się na niej ponownie – dodaje Marcinkiewicz.

Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia, organizacja wydarzenia możliwa była dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu i Grupie Azoty.

5 KOMENTARZE

  1. Mówią niektórzy, że pamiętają jak nevada, na zdjęciu jak w przeszłości zajmował się czy innym, więcej energii i zdecydowania wykazywał. Był bardziej stanowczy i taki mocny i tak łatwo nie odpuścił. Natomiast teraz to jest mocno zaangażowany patriotycznie i to się podoba, a szczególnie jak jest ubrany w mundurku skauta i na wojskowe emblematy

Skomentuj