Z ARCHIWUM BOGUSŁAWA ROGOWSKIEGO: Tak rodziła się kryta pływalnia

0

Niebawem powinny rozpocząć się prace na placu budowy nowego kompleksu basenowego w Kędzierzynie-Koźlu. Na tę inwestycję mieszkańcy czekają od lat, będzie to więc równie doniosłe wydarzenie, co wmurowanie kamienia węgielnego pod krytą pływalnię przed niemal równo 48 laty.

W sobotę  15 czerwca 1968 roku przedstawiciele kierownictwa ZA Kędzierzyn – dyrektor naczelny Franciszek Górka, dyrektor  inwestycji Jerzy Paszt, główny inż inwestycji Ryszard Szymroszczyk oraz poseł z  ZAK Marian Martiszko oraz sekretarz KP PZPR Stanisław Sikora i przewodniczący Prezydium Pow. RN Waldemar Krawczyk wmurowali akt erekcyjny  pod  budowę  krytej pływalni. Towarzyszyła im duża grupa zuchów i mieszkańcy miasta. Otwarcia pływalni dokonał przewodniczący Zw Zaw Chemików – Fr. Pawlok. Gdy w 1973 roku oddawano ją do użytku, był to najnowocześniejszy tego rodzaju obiekt na Opolszczyźnie.

bogusław rogowskiBogusław Rogowski urodził się 30.11.1941 r. na dzisiejszej Ukrainie. W Koźlu mieszka od 1945 r. Uczęszczał do kozielskiego liceum. Po zwolnieniu z wojska rozpoczął pracę w zakładowym Domu Kultury „Chemik” jako instruktor fotografii i filmu. W czasie 27 lat pracy na tym stanowisku udało mu się zarazić fotografią kilkudziesięciu młodych kędzierzynian. Wraz z nimi brał udział w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody. W lutym 1965 r. podjął współpracę z gazetą zakładową – „Trybuną Azotów”. Jego przygoda z tym periodykiem trwała 36 lat.

kryta pływalnia kędzierzyn-koźle budowa fot. bogusław rogowski (2) kryta pływalnia kędzierzyn-koźle budowa fot. bogusław rogowski (3) kryta pływalnia kędzierzyn-koźle budowa fot. bogusław rogowski (4) kryta pływalnia kędzierzyn-koźle budowa fot. bogusław rogowski (5)

 

Skomentuj