Z ARCHIWUM BOGUSŁAWA ROGOWSKIEGO: Otwarcie basenu w Azotach. Minęło 45 lat

0

21  lipca mija  45  lat od oddania od użytku na osiedlu „Azoty” – pierwszego w województwie  opolskim  otwartego basenu z  podgrzewaną  wodą.

Obiekt ten  zbudowany  został w ciągu  pół roku  siłami ekip budowlanych  z  Zakładów  Azotowych „Kędzierzyn”,  przy ogromnym udziale  załogi kombinatu, która w czynie społecznym, po godzinach  pracy, wykonywała wiele robót.  W założeniu miał być to basen osiedlowy, wzniesiony w sąsiedztwie  Zespołu Szkół ZA „Kędzierzyn”.  Na  błędną  decyzję  o budowie  typu obiektu rekreacyjnego  pod  kominami  jednej z największej  fabryki chemicznej w Polsce wpłynęło to, że tamtym okresie  obowiązywały  rygorystyczne  limity ograniczające  zużycie   energii  elektrycznej  i  innych  mediów.  A  jak  przekonywał  Radę  Pracowniczą  ówczesny dyrektor fabryki azotowej Jerzy  Pyzikowski, limity i wydatki  na  media  używane  przy  eksploatacji  basenu  uda  się  „zgubić”  w błędach rachunkowych  fabryki. Symbolicznego  otwarcia  basenu w  przeddzień Święta Odrodzenia Polski dokonał  mistrz-elektryk  Józef  Mosler, będący równocześnie  członkiem  Egzekutywy  Komitetu  Wojewódzkiego  PZPR w Opolu.

Bilet wstępu na basen kosztował  3 złote. Po okazaniu  przepustki  pracownicy  Azotów płacili o połowę  mniej.

Po ponad 4 dekadach  basen w  Azotach  jest  już  mocno wyeksploatowany i w związku z tym  zapadła decyzja władz miejskich o budowie  nowego  nowoczesnego kompleksu basenowego. Szkoda  tylko, że  nie  znaleziono w mieście dla niego innej  lokalizacji  w bardziej  przyjaznym otoczeniu.

Tego lata basen nie napełnił się wodą. Niebawem przestanie istnieć, a w jego miejscu rozpocznie się budowa nowego obiektu.

bogusław rogowskiBogusław Rogowski urodził się 30.11.1941 r. w Budzanowie na dzisiejszej Ukrainie. W Koźlu mieszka od 1945 r. Uczęszczał do kozielskiego liceum. Po zwolnieniu z wojska rozpoczął pracę w zakładowym Domu Kultury „Chemik” jako instruktor fotografii i filmu. W czasie 27 lat pracy na tym stanowisku udało mu się zarazić fotografią kilkudziesięciu młodych kędzierzynian. Wraz z nimi brał udział w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody. W lutym 1965 r. podjął współpracę z gazetą zakładową – „Trybuną Azotów”. Jego przygoda z tym periodykiem trwała 36 lat. Uhonorowany został  m.in. nagrodą ministra kultury i sztuki, w czerwcu 2016 roku otrzymał nagrodę  prezydenta miasta Kędzierzyna-Koźla za całokształt działalności.

basen w azotach zdjęcia historyczne. Fot. Bogusław Rogowski (1) basen w azotach zdjęcia historyczne. Fot. Bogusław Rogowski (2) basen w azotach zdjęcia historyczne. Fot. Bogusław Rogowski (3) basen w azotach zdjęcia historyczne. Fot. Bogusław Rogowski (4) basen w azotach zdjęcia historyczne. Fot. Bogusław Rogowski (5) basen w azotach zdjęcia historyczne. Fot. Bogusław Rogowski (6)

Skomentuj