Wysokie stężenie benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Truciciel nie daje o sobie zapomnieć

21

Bulwersujący mieszkańców Kędzierzyna-Koźla problem z pikami benzenu powrócił w najgorszym wydaniu. Od wczoraj stacja pomiarowa na osiedlu Piastów notuje wysokie stężenie niebezpiecznego związku w powietrzu.

Kwestia jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu ze szczególnym uwzględnieniem wyeliminowania tzw. pików benzenu w ostatnich tygodniach jest często poruszana przez kandydatów z różnych stron sceny politycznej, którzy ubiegają się o mandat w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Truciciel najwyraźniej niewiele sobie robi z ich zapowiedzi i po raz kolejny zaserwował mieszkańcom miasta noc z benzenem.

Tym razem podtruwanie rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie. Jeszcze o godzinie 22 stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska odnotowała stężenie na poziomie 7,6 mikrograma benzenu w metrze sześciennym powietrza. Godzinę później wartość ta wyniosła już 51,5 µg/m3, a o północy sięgnęła 113,1 µg/m3.

Przez całą noc utrzymywał się wysoki poziom benzenu w powietrzu, nad ranem sytuacja jeszcze się pogorszyła. Ostatnie wyniki pomiarowe (z godziny 6:00) wykazały stężenie benzenu w powietrzu w wysokości 121,9 µg/m3.

Służby odpowiedzialne za ochronę środowiska nie potrafią złapać za rękę truciciela, pomimo tego, że już dawno sporządzono listę firm, które emitują benzen do środowiska. W Kędzierzynie-Koźlu to kilka zakładów znajdujących się na terenie Blachowni, emitentem jest również niedaleka koksownia w Zdzieszowicach.

21 KOMENTARZE

 1. W Kędzierzynie – Koźlu trują benzenem, w Warszawie wylewają ścieki do Wisły i nie tylko i jest git. Kornik drukarz ma za to pełną ochronę.

  • okazuje się, że nie tylko to. prawie przez rok w naszej wspaniałej stolicy wywozili gów..a i zakopywali gdzieś za miastem. a policja, straż miejska, setki inspektorów, kontrolerów rżnęli głupa, że o tym nie wiedzieli.

 2. Po ci miasto instaluje urzadzenia pomiarowe w kazdej dzielnicy skori nie pokazuha one pomiaru benzenu, tylko pył zawieszony? Widocznue dla rzadzących jest nie na rękę aby złapać tego kto truje, bo… ludzie stracą pracę, przestaną wpływać pieniądze z podatku, skończy się sponsoring imprez masowych. A że ludzie sie trują… kogo to obchodzi? I tak nic sie nie zmieni… Niestety… Prokuratura umywa ręce, bo nie można wykryć sprawcy, rząd nie zmieni ustawy, tak aby norma wynosiła 5 mikronów dziennie (a nie rocznie),bi mu sie nie chce itd. To miasto to syf najgorszej jakości. I teraz przed wyborami znowu jakis janusz albo Grażyna będzie mu tutaj plotła bzdety, że jak wygra to coś zmieni. Dla takich jak wy (kłamców i trucicieli) jest specjalny kociołek w moim piekle.

 3. Darujcie sobie te artykuły, nikt z tym nic nie zrobi, bo po co? Zaczeli o 22? To pewnie nocna zmiana z niedzieli na poniedziałek… tyle lat i dalej nic i nic…

 4. Skoro pani prezydent tak obiecywała że zajmie się tym problemem, a już drugą kadencję nie robi nic w tym kierunku, to coś jest na rzeczy… Skoro nie wiadomo o co chodzi…

 5. Ktoś kiedyś napisał w komentarzu odnośnie benzenowego truciciela: „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” Więcej nie trzeba doddawać.

 6. Jerzy Wiertelorz, prezes Petrochemii Blachownia, fiolkę z benzenem przyniósł w kieszeni
  i mamy truciciela a Pani Prezydent rżnie głupa

 7. większość komentuje i najeżdża na P.Prezydent a dalej na Nią głosuje ,do władzy powinni się dostać młodzi ludzie a nie starżyzna pilnująca stołka i byle żeby Im było dobrze ,te miasto to tragedia ,bez żadnej przyszłości ,żal

 8. Dramat. Wszyscy wdychamy ten syf!!!!! Pani Prezydent!!!! Dlaczego jest Pani bierna?! Parę drzewek i zielony przystanek to kpina
  Należą nam się rzetelne informacje, kto nas truje!! :(

 9. Tutaj jest źródło benzenu 50.348246, 18.274356 wystarczy wpisać w Google. Petrochemia Blachownia prowadzona przez kolegę Pani Prezydent (chyba go już wywalili), truje nas od wielu lat. Płacą potężne podatki do kasy Miasta, mają swoich prawników, którzy pilnują żeby rocznę normy nie były przekroczone. Pani Prezydent nic z tym nie zrobi, gra waria i udaje że jest ciemna i nie wie kto nas truje. Robi tylko głupka z siebie. Jeszcze Pani i wszyscy, którzy maczają w tym palce zapłacą za to.Wysyłajcie donosy do Warszawy, najlepiej piszcie do PISU!, tylko oni mogą rozwalić ten smierdzący układ w tym Miejscie!!!

 10. Nie chce się powtarzać, ale żeby tyle czasu nikt, z tym nic nie zrobił, to zakrawa na jakiś układ. Ktoś truje ludzi i przez tak długi czas nie wiadomo kto. Albo truciciel jest tak dobry w swej dziedzinie albo ci co na niego polują tak polują aby go nie upolować. To jest aż śmieszne i ręce opadają na taką sytuację . Po co są te stacje pomiarowe jak one tylko informują nas o przekroczeniach ale nikt z tym nic nie robi.

 11. Domagajmy się postawienia kilku stacji mierzących poziom stężenia benzenu. A pierwszą trzeba ustawić w Sławięcicach. Ze względu na przewagę wiatrów zachodnio południowych wyjdą stężenia średnio-roczne na poziomie 10 mikrogramów. A to wymusi ściganie z urzędu.
  Podobna sytuacja jest w Zdzieszowicach. Tam też postawiono stację korzystnie wzgl róży wiatrów dla koksowni.
  To na pewno nie jest przypadkowe.
  Na początek można przy niskich kosztach postawić stacje przenośne.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj