Wypływają w morze, aby poznać inne oblicze hotelarstwa. Niecodzienne praktyki uczniów ze Sławięcic

3

Najlepsi uczniowie klasy o profilu hotelarskim w Zespole Szkół nr 3 w Sławięcicach odbywają staże na statkach i poznają pracę hotelarza w trudnych warunkach. Dzięki współpracy szkoły z firmą Unity Line Polska-Szwecja młodzież z naszego miasta zdobywa doświadczenie w hotelarstwie morskim.

Choroba morska, sztuka rozmowy z wymagającym klientem, opanowanie na poziomie komunikacyjnym języków obcych oraz dostosowanie się do reguł panujących na statku. To tylko jedne z wielu elementów, które muszą opanować uczniowie odbywający praktykę w firmie Unity Line. Młodzież z naszego miasta, uczniowie Zespołu Szkół nr 3, na dwa tygodnie opuszczają rodziny, aby zamieszkać w Świnoujściu, gdzie na promie uczą się pracy na różnych szczeblach obsługi klienta. Firma Unity Line jest polskim operatorem promowym działający na rynku bałtyckim. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się zarządzaniem statkami morskimi oraz transportem i turystyką.

– Uczniowie wjeżdżają na dwa tygodnie do Świnoujścia. Tam codziennie wypływają w rejs do Szwecji i wieczorem dobijają do portu w Polsce. Bywa również tak, że prom przypływa wieczorem i dopiero nad ranem wracają do kraju. Na praktykach mają zajęcia na recepcji, ze sprzątania, z obsługi klienta, spędzają również kilka dni na kuchni, poznając tajniki kulinarnej strony rejsu. Mają nad sobą managera hotelowego, który się nimi zajmuje. Poza standardowymi ocenami za praktykę, uczniowie dostają certyfikaty w języku polskim i angielskim – mówi opiekun stażu Renata Pierończyk.

Jak zaznacza Renata Pierończyk, praktyka na morzu daje uczniom możliwość zobaczenia hotelarstwa z innej strony. Młodzież najczęściej poznaje i uczy się pracy głównie hotelach stacjonarnych.

– Na statku panują zupełnie inne zasady, na przykład obowiązuje odpowiedni ubiór, pracownicy hotelu mają stroje marynarskie. Przestrzegany jest również charakterystyczny rygor morski. Poznają inne życie i zawód, wielu z naszych uczniów aplikuje później o pracę – dodaje Renata Pierończyk.

Nie każdy uczeń może odbywać praktyki w firmie Unity Line. Do Świnoujścia są kierowani wyłącznie uczniowie z najwyższą średnią i nienagannym zachowaniem.

3 KOMENTARZE

  1. Wspaniała sprawa, uczestniczylam w takich praktykach, 5 lat temu :) genialny sposób na poznanie pracy na statku. Za moich czasów były takie same zasady uczestniczenia w takich praktykach, fajnie ze szkoła ciągle to utrzymuje, ale zatrudnienie na takim statku mało kto dostaje, a już na pewno nie po odbyciu samych praktyk. :)
    Pozdrawiam

Skomentuj