Wymieniają, sprzedają, oddają. Panie w naszym mieście mają ekologiczny sposób na wymianę garderoby

1

Świat jest zasypywany plastikami i innymi tworzywami. To także tekstylia. Moda się zmienia, a wraz z nią rośnie ogromna ilość wyrzucanych ubrań. Panie w naszym mieście coraz częściej organizują ekologiczne akcje, które nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale również dają satysfakcję z odświeżonej garderoby. 

Po sezonie letnim wiele kobiet robi generalny przegląd garderoby, w efekcie którego w workach ląduje mnóstwo ubrań. Nie pasują, nie były przez dłuższy czas noszone, nie są już modne lub po prostu przestały się podobać. Jednak to, co komuś nie odpowiada, nie oznacza, że nie będzie świetnie leżeć na kimś innym. Właśnie po to, aby dać ubraniom drugie życie, organizowane są w naszym mieście inicjatywy wymiany i sprzedaży ubrań.

Pierwsza w tym roku „wymianka” odbyła się w pubie „Pod Lwami”, gdzie kilka pań z naszego miasta postanowiło za symboliczną kwotę sprzedać swoje ubrania i dodatki. Kolejną wymianę i sprzedaż zorganizowały panie z Koła Gospodyń Miejskich.

Zaczęliśmy wymieniać się ubraniami, bo chcemy „uwalniać” nasze szafy. Nieobcy jest już nam nowy trend zero waste, czyli ponowne wykorzystanie produktów, w tym właśnie ubrań. Na wydarzeniu zorganizowanym przez Koło Gospodyń Miejskich można było również wymienić książki, kosmetyki, biżuterię. Towarzyszyła jej domowa, serdeczna atmosfera. Choć na chwilę można było odsapnąć, napić się kawy i pogadać – mówi Ewa Pietruszewska, prezes Koła Gospodyń Miejskich z Kędzierzyna-Koźla.

W minioną sobotę w hali sportowej „Śródmieście” odbyła się giełda ubrań dla dorosłych i dzieci. To już cykliczna inicjatywa organizowana po to, aby zarówno dzieci, jak i dorośli, mieli okazję kupić „nowe” ubrania, pozbywając się tym samym tych rzeczy, które już zalegają w szafie.

– Organizuję giełdę, bo zauważyłam taką potrzebę. Na portalach społecznościowych jest pełno ogłoszeń o sprzedaży rzeczy po dzieciach i nie tylko. Opole ma swoją giełdę, dlatego postanowiłam, że i Kędzierzyn-Koźle na taką zasługuje – mówi organizatorka giełdy Katarzyna Bich-Serafin.

Organizatorzy inicjatyw zapewniają, że zależy im na cykliczności, która być może przyciągnie większą liczbę uczestników. Najbliższa wymiana zainicjowana przez Koło Gospodyń Miejskich odbędzie się już w listopadzie (szczegółowe informacje na Facebooku Koła Gospodyń Miejskich), a giełda ubrań dla dorosłych i dzieci w marcu.

 

1 KOMENTARZ

  1. Brawa dla pań za pomysł i jego realizację.
    Jest to doskonała alternatywa dla niektórych flejtuchów, którym nie chce się dostarczyć niepotrzebnej już garderoby do kontenerów, mimo że są w pobliżu ich miejsca zamieszkania, tylko spokojnie wyrzucają do śmietnika.

Skomentuj