Wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia. Wystawa poświęcona śląskim Teksańczykom w kozielskim liceum

2

W kozielskim liceum pojawił się koń, a razem z nim bogata wystawa o Śląskich Teksańczykach, opisująca historię emigracji w niezwykle ciekawy sposób. Na zwiedzających czekają też nowoczesne kolumny audiowizualne, które prezentują wywiady i nagrania.

Wystawa wieńczy trzymiesięczny projekt szkoły pod nazwą „Kaj tyn Teksas?”. Szkoła zdobyła na niego grant finansowy, znajdując się w gronie 30 najlepszych projektów w kraju. Jego koordynatorami byli nauczyciele: Joanna Oronowicz oraz Jacek Biliński.

Prowadzącym projekt gratulował starosta Paweł Masełko. – Opowiadać ciekawie o historii nie jest łatwo, a wam się to udało. Zainspirowaliście młodzież, zaciekawiliście i stworzyliście wspaniałą atmosferę pokazując, że wiedzę można przekazywać tak, że lekcje zapadną na długo w pamięci. Jestem przekonany, że uczniowie wynieśli z tego projektu wiele cennej wiedzy, jakiej normalnie nie zdobyliby – mówił starosta powiatu.

Natalia Behr i Zofia Iwanowska, uczennice I LO mówią, że największą wartością projektu było to, że uczestnicy mogli się dowidzieć wiele o ludziach, którzy tutaj byli. – O naszych przodkach, ale ważne też było rozszerzanie gwary śląskiej, wynieśliśmy z tego projektu mnóstwo wiedzy o tym, jak tym ludziom było ciężko, a potem jak im się udało. To były również wyjazdy do archiwum, rozmowy z ciekawymi ludźmi z uniwersytetu. Niesamowicie ciekawy projekt – powiedziały uczennice I LO.

„Kaj tyn Teksas?” realizowany był w ramach większego przedsięwzięcia pod nazwą „Dzieci kapitana Nemo” Fundacji BGK. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu poznawali także sylwetkę księdza Leopolda Moczygemby, który w 1854 roku był inicjatorem pierwszej emigracji Ślązaków do Ameryki.

2 KOMENTARZE

  1. Czy coś się zmieniło od XIXw ?
    Proces wyjazdów ma się dalej świetnie, nic nie wskazuje na zmianę tego trendu.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj