Wyjątkowe znaczki dotarły na stację Kędzierzyn-Koźle. Trafią do obiegu w całej Polsce. WIDEO

8

Z okazji 100-lecia kędzierzyńskiej parowozowni Poczta Polska wydała dwa okolicznościowe znaczki. W piątek specjalną przesyłką kolejową dotarły na stację Kędzierzyn-Koźle.

Znaczki wydano dzięki staraniom kędzierzyńskich filatelistów. Przedstawiają lokomotywy oraz nieistniejącą już parowozownię, która w tym roku miałaby sto lat. Nakład każdego z wzorów wynosi 240 tysięcy sztuk. Znaczki o nominale 2.60 zł i 3.20 zł trafią do obiegu w całej Polsce. To pierwszy taki przypadek w historii miasta.

Znaczki dotarły na stację Kędzierzyn-Koźle specjalną przesyłką kolejową. W uroczystości odsłonięcia wzoru uczestniczyli prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, przedstawiciele Poczty Polskiej, Przewozów Regionalnych i filatelistów.

8 KOMENTARZE

  1. to może w tej historii należałoby wspomnieć że parowozownia została zbudowana i funkcjonowała w Kr. Cosel O/S a nie Kędzierzynie-Koźlu w którym ją zlikwidowano

    • Szanowny „nikuś” Naprawdę trzeba zapoznać się z historią . 1- kolej nie przechodziła przez Cosel. Natomiast budowa kolei przez ( Kandrzyn-Pogorzelica ) trwała ponad 30 lat . To właśnie dzięki zawiązaniu się Towarzystwa Kolei Górnośląskich .Powstała kolej i to na Pogorzelcu – obecnej dzielnicy Kędzierzyna-Koźla . Jak nikuś wyjdzie na 4 peron i skieruje oczy w kierunku już nie istniejącego tartaku , to zobaczy samotny budynek wolno stojący , ten przed drogową obwodnicą . To ten budynek kiedyś służył za lokum budowniczych T.K.G (Towarzystwa Kolei Górnośląskich . A po drugiej stronie obecnego torowiska stała tam parowozownia . Która nie ukończona , a już zaczęto budować w nowym miejscu . Trzy km. w kierunku Gliwic . Cały ten teren od kanału Gliwickiego aż do obecnej parowozowni , łącznie z obecnym dworcem został poniesiony o 4 – 5 m . A na powstałym nasypie poprowadzono tor kolejowy do Raciborza . Należy pamiętać że w tym czasie nie było maszyn drogowych . Tylko ręczne kopanie i wywożenie urobku furmankami.

    • Panie „wkoorw”. Dla chcącego nic trudnego . Znaczki będą w całym kraju , Należy tylko zwrócić się do naczelnik UP , W Kędzierzynie-Koźlu nr 1 lub 4 .

  2. A co słychać z pomnikiem tzw. ” lokomotywą”. Tyle obietnic, deklaracji co do terminu i krótko mówiąc znowu puste obietnice. Pan Sabino niech pani już nic nie obiecuje bo jak widać pani obietnice nie mają pokrycia w praktyce. Na pewno przydał by się jej urlop. Tyle spotkań , wszędzie pani pełno a natura nie da się oszukać . Na prawdę czas na odpocząć od polityki – dobra rada. Z utęsknieniem „czekający na lokomotywę” pozdrawiam wszystkich a pani Sabinie życzę zasłużonego odpoczynku.

Skomentuj