Wyglądał jak hydraulik, więc wpuściła go do domu. Oszuści okradli staruszkę

1

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla ostrzegają przed złodziejami-oszustami, którzy mogą podawać się za pracowników wodociągów, administracji czy wolontariuszy. 81-letnia mieszkanka naszego miasta straciła pieniądze oraz biżuterię podczas wizyty fałszywego hydraulika.

Wczoraj do drzwi 81-letniej mieszkanki naszego miasta zapukał nieznany mężczyzna. Był ubrany w tzw. strój roboczy z kamizelką odblaskową. Oświadczył  jej, że w bloku jest awaria. Pod pozorem sprawdzenia czystości wody wszedł z kobietą do kuchni, gdzie miała puszczać wodę z kranu. W tym samym czasie inny mężczyzna  przeszukiwał  pokój w jej mieszkaniu.  Szybko zorientowała się, że jest to podstęp, lecz mężczyźni wybiegli już z bloku. Kobieta straciła pieniądze oraz biżuterię wartości około 4200 złotych.

UWAGA!  Przestępcy wykorzystują różne metody aby nas oszukać lub okraść m.in. na  tzw. „pracownika wodociągów”, „ pracownika administracji”,  „ wolontariusza”, bądź też podają się za sprzedawcę różnego rodzaju sprzętu. Pod pozorem sprawdzenia działania urządzeń wchodzą do mieszkań i odwracają naszą uwagę. Proponują nam poczęstunek w postaci cukierków, ciastek bądź napoju po spożyciu, których możemy utracić przytomność co pozwoli złodziejom  na spokojne plądrowanie naszego mieszkania.

Pamiętajmy, że oszuści modyfikują swoje działania, dziś jest to pracownik wodociągów czy wolontariusz, a jutro może to być pracownik zakładu energetycznego, akwizytor.

Jak ustrzec się przed oszustami?

– Kiedy ktoś nieznany puka do naszych drzwi, zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Sprawdźmy przez wizjer czy znamy tę osobę. Nie wpuszczajmy obcych do mieszkania. Nie mamy obowiązku wpuszczać do domu kogoś,  kto podaje się za pracownika jakiegoś urzędu lub zakładu. Jeżeli otworzymy już drzwi wylegitymujmy taką osobę, zadzwońmy do danego urzędu i zapytajmy, czy taka osoba jest ich pracownikiem.

– Nigdy nie przyjmujmy od nieznajomych słodyczy, napojów itp.

–  Nie wpuszczajmy do domu akwizytorów pod pretekstem sprzedaży atrakcyjnych artykułów bądź wygranej nagrody.

– Kiedy zorientujemy się, że mogliśmy paść ofiarą złodziei czy oszustów, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112 i skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji.

1 KOMENTARZ

Skomentuj