Wydzielona część zakaźna, windy i tunele dla pacjentów z COVID-19. Szpital przygotowuje się na otwarcie

3

Kozielski szpital jest na półmetku przygotowań do częściowego powrotu do roli, którą pełnił przed wybuchem epidemii koronawirusa. Starosta powiatu Małgorzata Tudaj wraz z dyrektorem SP ZOZ Jarosławem Kończyłą zorganizowali dziś konferencję prasową, podczas której przybliżyli działania podejmowane w celu odtworzenia pierwotnego charakteru lecznicy. Ma to nastąpić dokładnie za tydzień.

Wydana przez wojewodę opolskiego decyzja o przekształceniu jedynego w powiecie szpitala w placówkę monoprofilową dedykowaną pacjentom zakażonym koronawirusem była szokiem dla mieszkańców. Po wypisaniu bądź przeniesieniu z lecznicy przebywających w niej pacjentów przez ponad trzy miesiące pacjenci z naszego powiatu wymagający hospitalizacji byli przekierowywani do placówek w ościennych powiatach.

W maju pojawiła się szansa na powrót szpitala do jego pierwotnej funkcji. O przywrócenie lecznicy apelowali samorządowcy różnych szczebli, a także senator Beniamin Godyla. Wiążąca w tej sprawie decyzja zapadła na początku czerwca.

– 15 maja wysłałam pismo do Ministra Zdrowia i wojewody z prośbą o ponowne uruchomienie szpitala na normalnych zasadach, przyjmującego pacjentów bez COVID-19. Taką decyzję wojewoda podjął 5 czerwca. 90 łóżek, w tym 10 wyposażonych w respiratory, ma być zarezerwowanych dla potencjalnych pacjentów dotkniętych COVID-19, pozostałe będą pełniły pierwotną funkcję – mówiła podczas dzisiejszej konferencji starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Szpital ma przyjmować pacjentów bez koronawirusa od 22 czerwca. Intensywne przygotowania do częściowego odkształcenia szpitala rozpoczęły się tydzień temu. Zapewnienie bezpieczeństwa personelowi i pacjentom, a także zorganizowanie procesu leczenia w nowych warunkach, jest wymagającym zadaniem.

Jak będzie wyglądać praca szpitala w nowej rzeczywistości? Personel medyczny zostanie podzielony na dwie grupy: pierwsza będzie zajmować się wyłącznie pacjentami z COVID-19, druga będzie leczyła pozostałych pacjentów. W celu zapewnienia bezpieczeństwa medycy mają mieć stały dostęp do testów na koronawirusa.

– W szpitalu wyznaczyliśmy zamknięte strefy dla pacjentów z COVID-19. To oddział urazowo-ortopedyczny oraz wewnętrzny, które zostały odseparowane od pozostałej części szpitala. Pacjenci na oddziały zakaźne będą przyjmowani wyłącznie przez specjalny tunel w laboratorium. Dwie windy przy laboratorium zostaną dedykowane wyłącznie pacjentom z COVID-19 i będą się zatrzymywać jedynie przy dwóch oddziałach zakaźnych. Pozostałe cztery windy będą służyły do transportu pacjentów „niecovidowych” – opowiada dyrektor szpitala Jarosław Kończyło.

Pacjenci z koronawirusem, którzy obecnie są hospitalizowani w kozielskim szpitalu już przed kilkoma dniami zostali przeniesieni na dwa oddziały, które będą wykorzystywane jako zakaźne. Personel, który będzie zajmował się pacjentami bez koronawirusa kilka dni temu został odseparowany od pacjentów z koronawirusem i pod koniec tego tygodnia przejdzie testy na obecność COVID-19. Sale i pomieszczenia szpitalne są dezynfekowane.

Dzięki pracowni biologii molekularnej testy w kierunku koronawirusa są robione na bieżące na miejscu. Dodatkowo, od kilkunastu dni realizowane są badania genetyczne na nowym, drugim urządzeniu, które potrafi zrealizować badanie w ciągu 1,5 godziny.

Co niezwykle ważne, w Koźlu ponownie będzie działał Szpitalny Oddział Ratunkowy, a na nowy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej trafiać będą wyłącznie pacjenci bez koronawirusa. Jedna z sal bloku operacyjnego zostanie wydzielona na potrzeby pacjentów z COVID-19. Z oddziału urazowo-ortopedycznego będzie można przejść do niej specjalnym tunelem.

Wraz z ponownym otwarciem szpitala dostępne będą wszystkie oddziały zabiegowe. laryngologia, okulistyka, chirurgia, ortopedia, ginekologia z położnictwem, neurologia z pododdziałem udarowym i urologia wznowią przyjmowanie pacjentów. Trwają prace nad odtworzeniem działalności oddziału dziecięcego oraz interny.

O dalszych postępach nad odtwarzaniem szpitala jego przedstawiciele mają informować na bieżąco w najbliższych dniach. W planach jest m.in. stworzenie specjalnego systemu, który pozwoli na szybkie diagnozowanie pod kątem COVID-19 pacjentów, którzy będą trafiać na szpitalne oddziały, a także powrót nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do Koźla (obecnie działa w budynku szpitalnym przy ulicy Judyma).

3 KOMENTARZE

  1. A personel po rozdzieleniu będzie pracował w systemie 24/24 żeby nie mieć ze sobą styczności przy takich brakach kadrowych.

  2. Zaraz Odra wyleje i zatopi szpital.
    I będzie po problemie. Nie będzie ani jednoimienny ani powiatowy.
    Może należy ten szpital w końcu przenieść na tereny niezalewowe. Może przejąć obiekty Zespołu Szkół Chemicznych w Sławięcicach?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj