Wycinka drzew i krzewów na remontowanej ulicy Słowackiego wzbudza emocje wśród mieszkańców

18

Miejskie inwestycje niejednokrotnie wiążą się z wycinką oraz usuwaniem krzewów i drzew, które kolidują z planowanym przedsięwzięciem. Nie inaczej było w przypadku ulicy Słowackiego na osiedlu Pogorzelec.

W ramach zadania poza nową nawierzchnią wymienione zostaną przebiegające pod nią sieci. Roboty związane z przebudową ul. Słowackiego planowo potrwają do połowy września. Koszt inwestycji wyniesie ponad 1,5 mln zł, z czego niemal połowa będzie dofinansowana. Miasto skutecznie pozyskało środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Pomimo spotkania przedstawicieli urzędu miasta z mieszkańcami ulicy Słowackiego w sprawie przebudowania ich ulicy, część mieszkańców, w tym sąsiadujących ulic zaznacza, że inwestycja tego rodzaju powinna powstawać bez ingerencji w roślinność.

– Te drzewa były tu od kilkudziesięciu lat. W upalne dni drzewa zapewniały cień, którego z roku na rok, z uwagi na kolejne wycinki coraz bardziej brakuje. Starsze osoby spacerujące, czy wracające z zakupów mogły usiąść i chwilę odpocząć. Niestety, Pogorzelec, niegdyś zielone osiedle znajdujące się przy lesie, zamienia się w betonową płytę – mówi Pan Jakub, mieszkaniec Pogorzelca

Już w 2020 roku zastępca prezydenta Artur Maruszczak i kierownik wydziału inwestycji UM Kamila Bieńkowska przedstawili trzy możliwe warianty inwestycji. Mieszkańcy opowiedzieli się za większą ilością miejsc parkingowych.

– Zakres prac związanych z przebudową ulicy Słowackiego zgodny jest z projektem, który już na etapie koncepcji był konsultowany z mieszkańcami. Podczas otwartego spotkania w siedzibie Rady Osiedla zaprezentowano trzy różne warianty remontu. Mieszkańcy opowiedzieli się wtedy za rozwiązaniem zwiększającym liczbę miejsc parkingowych – mówi Piotr Pękala z urzędu miasta

Jedną z możliwości było pozostawienie Słowackiego w obecnym kształcie, z możliwością parkowania na jezdni. Dwie wersje zakładały gruntowniejszą metamorfozę ulicy, po której powstałoby 18 lub 11 miejsc parkingowych. Mieszkańcy zadeklarowali, że wycinka solidnie już rozrośniętych drzew wręcz ułatwi im funkcjonowanie – zniknie problem zaciemnienia mieszkań na parterze i stwarzających zagrożenie spadających gałęzi.

18 KOMENTARZE

 1. Nie chce mi się mieszkać w „Mieście możliwości”.Al.J.Pawła po prawej strony w kierunku dworca gola ,drzewa po wycinane.teraz Słowackiego.Niedaleko dworca lewa strona jakieś tam klomby.Tragedia.Jest. Coraz gorzej Dwa lata temu przy k.Jadwigi ścieżka rowerowa zeszłego roku po raz kolejny ta sama ścieżka ,robiona na nowo naw kierunku Orlenu kończy się ,a kostka przy pierwszym wjeździe na os.k.Jadwigi jest oczywiście ruchoma,a przy kratkach ścieków we ych również naBubel rodzi bubel.W promieni 3km w kier.Blachowni oczywiście 3-cia myjnia samochodowa.Bzdura goni bzdurę.Nie mam siły.!!!!!!!!!!

 2. Zniszczą każdy zakamarek w tym Pierdziszewe. Żeby w tak śmierdzącej mieścinie wycinali każde praktycznie drzewo to już jest jakaś paranoja. Jakby pierstolca dostali jakiegoś. Ta królewna śmieszka to w ogóle wie co się dzieje w tym grajdole?

 3. Ńooooooo. Kurde to jest normalka i obowiązujący „TRYND”!?
  W ramach ochrony przyrody NALEŻY wszystko wyrżnąć w pień.?

  A w całym KK drzewa i krzewy „MUSZO” być tak POTĘŻNE i rozłożyste – jak na tym cudownym betonowym Ryneczku w Koźlu ? WTEDY będzie okiej??

  Tak samo jak w ramach ograniczenia ilości plastiku, wszystko pakuje się w grube i niemal pancerne opakowania plastikowe.?

  Podobnie, żeby usprawnić ruch samochodów, to zwęża się makabryczne drogi. ?
  Bo wiadomo, im węższa droga, tym szybciej jeżdżą po niej samochody. ??

  Właściwie to należy pozamykać i zlikwidować wszystkie drogi!!!?
  WTEDY ruch samochodów będzie JESZCZE szybszy i znacznie sprawniejszy.?

  I budiet charaszo. Oczeń charaszo ?

 4. Można było tak zaplanować, by nie kolidowały. W tej chwili powoływanie się na zaplanowane przedsięwzięcie jest zwyczajnym cwaniactwem.

 5. Jak LP wycinały las (normalna gospodarka leśna) to UM Nowosielskiej żądał wyjaśnień ale jak UM Nowosielskiej wycina to O.K.
  O porucz cienia i regulacji wilgotności to drzewa dodawały charakteru tej ulicy.

 6. To jest porażka ,żeby używać pretekstu remontu drogi do wycinki drzew. To jest chore i niesmaczne , było pięknie ,cisza spokój , wychodzisz z domu i masz piękną zieloną ulicę , a teraz to jest dramat, kawałek drogi i wszystkie drzewa w pi (z) du.

 7. Firmom z KK proponuję roznieść ulotki z możliwością instalacji klimatyzatorów zadowolonym mieszkańcom Słowackiego.

 8. Sznycel przez 6 lat rządu tych bałwanów z PiSu export drewna wzrósł dwukrotnie. Więc nie pieprz głupot o normalnej gospodarce leśnej, bo bredzisz jak Janusz Kowalski.

  • Zapomniał bałwan z platfermy, kto w Pacanowie rządzi. Ocknij się z letargu zanim coś palniesz. Ktoś chyba nadzoruje ten bajzel w Pierdzisławicach.

 9. Na zebraniu chyba byli: pan Ziutek, pani Halina z psem i dziadzio Wiesiu co nie słyszy dobrze. Konsultacje się odbyły i piły w ruch.
  A się ktoś w ogóle zastanawia nad tym? Urząd przerabia kasę, im więcej tym lepiej.

 10. Porażka powoli z miasta robicie smażalnie ludzkich ciał żywe patelnie kto na to pozwala chyba ludzie bez mózgów Kozielski rynek piękny zielony marzenie a teraz żywy beton porażka ktoś powinien się na tym głęboko zastanowić Miasto możliwości śmieszne!!!

 11. W demokracji (jak ciągle przypomina Janusz Korwin-Mikke) 51% obywateli może, zgodnie z prawem, pozostałe 49% okraść do samych majtek.
  Może jednak jakiś rodzaj oświeconej tyranii byłby od niej lepszy?

 12. Co się przypieprzacie, skoro mieszkańcy ulicy za domami porobili sobie ogródki to wiadomo że przy obecnej ilości samochodów wszyscy chcą parkowac przed domem, skoro to ich decyzja to takie mają prawo. Nie rozumiem tylko jak mozna 200 /300 metrów drogi remontować pół roku nawet z wymianą wszystkich sieci.

 13. Niestety remonty dróg w KK trwają bardzo długo.
  Prawdopodobnie firmy je wykonujące to jakieś koguciki pana Janusza i jego szwagra,albo leniwi Ukraińcy.
  100 metrów drogi,mały mostek pół roku się robi,może sprowadżcie CHINCZYKÓW oni miasta budują w tym czasie.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj