Wybory samorządowe 2018: w Bierawie i Pawłowiczkach tylko po jednym kandydacie na wójta

0

Urzędujący wójtowie z Bierawy i Pawłowiczek nie znaleźli rywali w wyścigu o stanowisko gospodarza gminy w kolejnej kadencji samorządu. Mieszkańcy, którzy już za 18 dni pojawią się przy urnach, będą mogli zadecydować o tym, czy powierzyć im funkcję wójta na najbliższe pięć lat.

W ustawowym terminie do gminnych komisji wyborczych w Bierawie i Pawłowiczkach zgłoszono tylko po jednym kandydacie. O reelekcję postanowili ubiegać się dotychczasowi gospodarze gmin: Krzysztof Ficoń i Jerzy Treffon. Zgodnie z zapisami ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, komisje wyznaczyły dodatkowy pięciodniowy okres zgłaszania kandydatów, jednak i tym razem nie było chętnych, by stanąć w szranki obecnymi wójtami.

Wyborcy z Bierawy i Pawłowiczek 21 października będą mogli zagłosować za lub przeciw jedynemu zgłoszonemu kandydatowi. Jeśli otrzyma on większość głosów za, przez następne pięć lat będzie sprawował funkcję wójta. Co jeśli wyborcy zdecydują się pokazać czerwoną kartkę kandydatowi? W takiej sytuacji wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy w głosowaniu tajnym.

Jak wygląda sytuacja w pozostałych gminach wiejskich naszego powiatu? Nowych wójtów doczekają się mieszkańcy Ciska i Reńskiej Wsi, w których bieżąca kadencja będzie ostatnią dla Alojzego Parysa i Mariana Wojciechowskiego. Obaj obecni wójtowie już kilka miesięcy temu zapowiedzieli, że nie będą ubiegali się o reelekcję, zapowiadając start w wyborach do rady powiatu.

W Cisku wyborczą batalię o fotel wójta stoczą: Rajmund Frischko (KWW Mniejszość Niemiecka) i Elżbieta Sączawa (KWW Niezaleźni z gminy Cisek). W Polskiej Cerekwi urzędujący wójt Piotr Kanzy (KWW Mniejszość Niemiecka) zmierzy się z Jerzym Koreckim (KWW Jerzego Koreckiego – Alternatywa).

Aż czterech kandydatów będzie ubiegało się o fotel wójta gminy Reńska Wieś. Na karcie głosowania mieszkańcy znajdą Norberta Gregera (KWW Norberta Gregera „Gmina dla ludzi”), Patryka Izaaka (KW Śląskiej Partii Regionalnej), Tomasza Kandziorę (KWW Mniejszość Niemiecka) i Klaudiusza Samboka (KWW Bezpieczna i wspólna gmina).

Skomentuj