Wybierz ZSTiO w Azotach: nowoczesną szkołę gwarantującą zatrudnienie i wysokie zarobki

0

O ofercie edukacyjnej szkoły, o perspektywach dla absolwentów placówki oraz o tym, dlaczego przy najbliższej rekrutacji warto wybrać Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, rozmawiamy z dyrektorem placówki Marią Staliś.

Jaka jest tegoroczna oferta szkoły?

– W ramach Technikum nr 4 uczniowie mogą wybrać jeden z czterech kierunków: technik informatyk e-sport/tworzenie gier, technik mechatronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk (specjalizacja systemy alarmowe). W ramach szkoły branżowej można kształcić się do zawodu: operatora obrabiarek skrawających, elektryka, elektromechanika pojazdów samochodowych, ślusarza. Ponadto oferujemy możliwość nauki w systemie zaocznym w Liceum dla Dorosłych dla absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz kwalifikacyjne kursy zawodowe dla dorosłych.

– Podobno najważniejszą informacją dla przyszłych uczniów jest to, że po ukończeniu szkoły można otrzymać pracę na terenie Kędzierzyna-Koźla lub w najbliższej okolicy.

– Zgadza się, obecnie na rynku pracy brakuje osób posiadających wykształcenie i umiejętności do  pracy w wielu technicznych zawodach. Lokalne firmy zgłaszają nam zapotrzebowanie na elektryków, automatyków, techników utrzymania ruchu, mechatroników, operatorów maszyn CNC czy ślusarzy. Z kolei nasza szkoła prowadzi obecnie taki tryb kształcenia, który od razu po ukończeniu szkoły umożliwia rozpoczęcie pracy u partnerów naszej szkoły.

– Z jakimi przedsiębiorstwami w zakresie kształcenia młodzieży współpracuje szkoła?

– Współpraca ma przede wszystkim na celu wskazanie przez firmy zapotrzebowania rynku pracy, do których my staramy się dopasować nasz model kształcenia. Po drugie dzięki odpowiedniej współpracy i praktykom zawodowym odbywanym właśnie u naszych partnerów, system kształcenia od razu przygotowuje przyszłych absolwentów do pracy oraz do oczekiwań przedsiębiorców. Jeśli chodzi zaś o firmy partnerskie, to przejęły one patronaty nad konkretnymi kierunkami:

  • technik elektryk: – partner ETP S.A.  Katowice, Zakład w Bierawie
  • technik mechatronik: partner Jokey Plastik Blachownia
  • technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: partner  Galmet Głubczyce
  • operator obrabiarek  CNC:  partnerzy A.Berger Polska, Komet Urpol, Magna S.A.

Raczej nie trzeba reklamować tych przedsiębiorstw, ponieważ są to jedne z największych i najlepiej rozwijających się firm w naszym regionie, które oferują nie tylko dobre wynagrodzenie, ale również stabilność zatrudnienia i możliwość rozwoju. Ponadto są też inne firmy, które doposażają nasze pracownie w materiały i wartościowy sprzęt. Przykładowo ostatnio firma Polaris przekazała szkole quada. Zgłaszają się do nas również firmy spoza Opolszczyzny, które chcą nawiązać bliższą współpracę ze szkołą.

ZSTiO współpracuje także z uczelniami wyższymi. Proszę opowiedzieć, z którymi i w jakim zakresie?

Politechnika Opolska, Politechniką Wrocławska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Wrocławski i Dolnośląska Szkoła Wyższa to partnerzy naszej szkoły. Współpraca oparta jest o merytoryczną opiekę nad kierunkami oraz o system konsultacji dla uczniów ZSTiO. Uczniowie mogą liczyć na udział w zajęciach i wykładach, współpracę ze studenckimi kołami naukowymi, a już naprawdę wyjątkową ofertą są wspólne projekty edukacyjne, jak na przykład ten dotyczący budowy łazika marsjańskiego Kameleon, w którym mogli uczestniczyć nasi uczniowie.

– Podobno szkoła niejednokrotnie została wyróżniona ze względu na swoją innowacyjność?

Zgadza się, wielokrotnie zajmowaliśmy wysokie miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Techników „Perspektyw”. Zdobyliśmy także certyfikaty jakości: Szkoła z Klasą, Szkoła Przedsiębiorczości, Wiarygodna Szkoła, Szkoła Promująca Honorowe Oddawanie Krwi. Możemy pochwalić się także tym, że jako pierwsi w Polsce utworzyliśmy klasę informatyczną o profilu e-sport/tworzenie gier, a w 2017 roku nasi uczniowie wywalczyli Mistrzostwo Polski klas e-sportowych w SC.GO i LoL.

– Na co jeszcze mogą liczyć obecni i przyszli uczniowie państwa placówki?

– Zależy nam na tym, aby nasi absolwenci po ukończeniu szkoły byli jak najbardziej konkurencyjni na rynku pracy oraz żeby posiadali jak najwięcej umiejętności. Dlatego też umożliwiamy uczniom skorzystanie z kursów: obsługi obrabiarek CNC, obsługi wózków widłowych, spawania, elektromechaniki i mechatroniki samochodowej, informatyki dla zaawansowanych czy uprawnień elektrycznych SEP do 1kV.

– Pani dyrektor, tak na zakończenie, dlaczego akurat z Państwa oferty uczniowie mieliby skorzystać?

Oczywiście, tak jak mówiłam wcześniej, dzięki naszemu systemowi kształcenia uczniowie mogą bardzo łatwo znaleźć pracę. Drugim argumentem jest to, że w związku dużym niedoborem osób z taką specjalizacją, absolwenci mogą liczyć na naprawdę dobre warunki finansowe, oczywiście po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia. Ponadto nasi absolwenci bardzo dobrze zdają egzaminy maturalne i są przygotowani do podjęcia nauki na uczelniach wyższych, zwłaszcza na politechnice. Ostatnią i chyba najważniejszą rzeczą jest to, że w naszej innowacyjnej szkole wspieramy uczniów i ich projekty, tworzymy dla nich warunki, aby mogli realizować swoje marzenia i żeby mogli rozwijać swoje pasje.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

47-223 Kędzierzyn- Koźle (Azoty), ul. Mostowa 7

Tel/fax: 77 48 122 09

e- mail: zstio@zstio.net

www.zstio.net

Materiał promocyjny

 

Realizuj marzenia
rozwijaj swoje pasje

 

Skomentuj