Wspierają edukację uczniów romskich. Rozbudowa ogrodu sensorycznego i zajęcia terapeutyczne

6

W Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Kędzierzynie-Koźlu podejmowane są działania wspierające edukację uczniów romskich. Od 2007 roku pozyskiwane są środki finansowe umożliwiające realizację dodatkowych zadań w ramach rządowego programu. W 2022 roku szkoła realizowała 3 zadania w ramach wieloletniego Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Dodatkowo jedno zadanie w ramach programu realizowało Stowarzyszenie „Zawsze Dziecko” działające w szkole.

Zadania realizowane w ramach programu finansowane były ze środków programu, zgodnie z Porozumieniami zawartymi pomiędzy Wojewodą Opolskim, a Powiatem Kędzierzyńsko-Kozielskim.

Jednym z zadań była rozbudowa ogrodu sensorycznego przy terenie szkoły. Była to kontynuacja wcześniej realizowanych zadań. W ramach zadania „Ogród sensoryczny – bliżej natury” z przyznanej dotacji wykonano ścieżki z dekoracyjnej kostki brukowej. Ogród został wyposażony w meble dekoracyjne, karuzelę tarczową oraz zostały posadzone rośliny o różnej strukturze, fakturze, kolorze i zapachu. Celem utworzenia ogrodu sensorycznego było stworzenie przestrzeni przyrodniczo-terapeutycznej uczniom romskim i polskim, zapewnienie jak najlepszych warunków indywidualnego rozwoju dziecka oraz poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły.

Koszt całkowity zadania wynosił 8 181,36 zł. Na realizację zadania Wojewoda Opolski z programu przekazał kwotę w wysokości 6 953 zł, natomiast Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski przekazał wkład własny w wysokości 1 228,36 zł. Zostało wydatkowane 100% przyznanej dotacji.

Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach programu była „Organizacja wycieczki integracyjnej dla uczniów romskich. Poznajemy pasma górskie w Polsce – Pieniny”. Podczas trzydniowej wycieczki uczniowie przeżywali chwile pełne wrażeń. Uczestniczyli w spływie przełomem Dunajca, odwiedzili Termy Chochołowskie, zwiedzali Zamek Dunajec w Niedzicy oraz podziwiali zakopiańskie widoki. Celem projektu było pokazanie dzieciom romskim piękna polskiej ziemi, integracja uczniów romskich z rówieśnikami ze szkoły oraz wspólne przeżywanie i zdobywanie nowych doświadczeń.

Koszt całkowity zadania wynosił 13 206 zł. Na realizację niniejszego projektu Wojewoda Opolski przekazał z programu dotację celową w wysokości 10 000 zł, natomiast Stowarzyszenie „Zawsze Dziecko”, działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu, na realizację zadania przekazało kwotę w wysokości 3 206 zł.

Trzecim zadaniem było zorganizowanie „Kulinarnych spotkań romskich przy wspólnym stole”. W ramach projektu zorganizowano 10 spotkań tematycznych, skorelowanych z kalendarzem imprez szkolnych. Prowadzone cyklicznie zajęcia miały na celu uczyć pracy w grupie, nawiązywania i podtrzymywania relacji, koncentracji, odpowiedzialności, nabywania umiejętności planowania, samoobsługi, ale przede wszystkim samodzielności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Na kulinarne warsztaty terapeutyczne nagrody dla uczestników przeznaczono 2 406,33 zł (w tym 2 100 zł z dotacji celowej przekazanej Wojewodę Opolskiego oraz 306,33 zł ze środków własnych).

Czwarte zadanie pod hasłem „Równy start – wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci romskich”, finansowane było przez Stowarzyszenie „Zawsze Dziecko”, działające w szkole. W ramach zadania zorganizowane zostały zajęcia integracyjno-terapeutyczne dla 4 dzieci (romskich i polskich w wieku od 3 do 6 roku życia). Głównym celem zajęć było przygotowanie dzieci romskich do rozpoczęcia nauki w szkole poprzez naukę języka polskiego, wzbogacanie słownictwa, poprawę komunikacji, mowę czynną, socjalizację w środowisku, wdrożenie do systematycznego uczestnictwa w zajęciach, a także uświadomienie rodziców odnośnie potrzeby edukacji ich dzieci. Zajęcia prowadzone były przez pedagoga, psychologa, terapeutę i nauczyciela- asystenta edukacji romskiej. Na to zadanie przeznaczono z projektu 6 000 zł, natomiast kwotę 400 zł przekazało Stowarzyszenie „Zawsze Dziecko”.

 

6 KOMENTARZE

 1. Swietna sprawa.Trzeba pomagać bo trudno mają.Może wreszcie zaczniemy traktować Romów po ludzku.To że czarne owce się trafiają to normalne.Może porównacie wyczyny „białych” mieszkańców,patole,żule,złodzieje.Romowie to ułamek procenta szumowin w KK.

 2. Hmmmmm 🤔 Coś mi się wydaje, a NAWET jest pewny, że jakiekolwiek próby przystosowania Romów, Sinti, Cyganów, ciawusów (jak zwał tak zwał) – przystosowania ich do społeczeństwa, są zwykłym rzucaniem grochem o ścianę🥴 I WYŁĄCZNIE marnowaniem (NIESTETY) naszych pieniędzy. 🧐

  W tym środowisku od wieków istnieją kasty i CAŁKOWICIE odmienna kultura bycia. A jeżeli następują tu jakieś zmiany cywilizacyjne, to tylko powierzchowne i na PO-kaz 🙄
  Z pewnymi bardzo , ale to BARDZO znikomymi wyjątkami 🥴

  Ale ZAWSZE ta grupa społeczna jest uwielbiana i hołubiona przez lokalne władze samorządowe. 😉

  Gdyż beżowi są BARDZO potrzebni w czasie wyborów.🤭 Bo ZAZWYCZAJ skrupulatnie, sumiennie oraz karnie głosują na swych dobroczyńców z lokalnej i ukochanej WŁADZUNI 😆

  Miasteczko NIEmożliwości jest tu NAJLEPSZYM tego dowodem i przykładem – wynoszonych na piedestał ciawusów – jako wzór do naśladowania dla tubylczej ludzkości 🧐…🧐…..🤣
  Chyba najbardziej w skali całego kraju 😎

  • Forumowiczu nadużywający buziek,wiesz że to podpada pod mowę nienawiści na tle rasowym?
   To już twój kolejny post o takiej treści i to jest przestępstwo.

   • Jasne 😕 Ale mimo Twoich PO-gróżek @Czarek pozwolisz , że JEDNAK pozostanę przy swoim zdaniu 😁

    Ale mimo tych PO-gróżek – pozdrawiam 😊
    Z Nowym Roczkiem – nowym kroczkiem 😎

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj