Wsparcie finansowe dla osób, które przyjęły uchodźców. Można już składać wnioski

11

Mieszkańcy, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach obywateli Ukrainy mogą otrzymać specjalne świadczenie. To rekompensata w wysokości 40 złotych za osobę za każdy dzień zapewnionego schronienia i wyżywienia. W Kędzierzynie-Koźlu wnioski przyjmuje Wydział Polityki Mieszkaniowej, Spraw Socjalnych i Zdrowia Urzędu Miasta oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Świadczenie może być przyznane każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej zapewniającej zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 r. Świadczenie przysługuje tylko w przypadku, kiedy wnioskujący nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Aby otrzymać wsparcie, trzeba złożyć wniosek, najlepiej osobiście w Wydział Polityki Mieszkaniowej, Spraw Socjalnych i Zdrowia Urzędu Miasta lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zawiera on m.in. imię i nazwisko albo nazwę składającego, jego PESEL lub NIP, a także wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie. Trzeba też podać liczbę przyjętych osób. Świadczenie będzie wypłacane za okres faktycznego zapewniania schronienia i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za 60 dni.

Ważne! Zgodnie z przyjętą ustawą świadczenie wypłacane jest z dołu. To oznacza, że goszczący u siebie obywateli Ukrainy najpierw będzie musiał ponieść koszty, potem otrzyma świadczenie.

Przed realizacją wniosku będą one weryfikowane przez pracowników urzędu miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wzór wniosku

11 KOMENTARZE

 1. Polak który stracił pracę dostaje 25 zł dziennie zasiłku dla bezrobotnego x30 to 750 zł miesięcznie.
  Na ukraińca dostaje się 40 zł dziennie.
  Coraz k..lepiej w tej polsce.

  • Przyjmij pod dach kilku uchodźców i zapewnij im wszystko, nic prostszego. Ino narzekanie wszędzie, katole z miłosierdziem w teorii.

   • Skoro jesteś taki miłosierny to zgłoś się na ochotnika i jedź na Ukrainę by pomóc banderowcom walczyć z agresorem ze wschodniej flanki!

 2. 60 dni, a co dalej? Z czego mają utrzymywać uchodzcow, którzy nie pracują? W sumie to się robi już trochę męczące, dojdzie do tego że większość będzie miała mniejsze prawa, niż mniejszość, wojna to coś najgorszego co może być, ale żeby aż tak przesadzać, robi się to trochę męczące, już słyszałem że nawet nakazano zapowiadać pociągi po ukraińsku – no masakra

  • typowy polaczek-janusz. idź na lotnisko i wypłacz że zapowiadają samoloty po angielsku. toż to Polska jest przecież. Nie będą nam tu w obcych językach…

   • Jakoś w czesniej nie zapowiadali i naraz im się przypomniało że trzeba, angielski jest językiem międzynarodowym jełopie

 3. Właściciel dokonujący dobrowolnego zaproszenia do mieszkania uchodźcy powoduje skutek prawny w postaci wprowadzenia danej osoby w posiadanie prawa do tego mieszkania, które jest chronione prawnie (art. 344 k.c.).
  W świetle obowiązującego prawa przyjęta przez was osoba staje się lokatorem co powoduje, że nie możesz jej ot, tak wyrzucić. Aby legalnie pozbyć się lokatora będzie trzeba wystąpić do Sądu o wydanie wyroku eksmisyjnego. W Polsce wciąż formalnie mamy ogłoszony stan epidemii a covidowe rozporządzenie Rady Ministrów wprowadziło czasowy zakaz przeprowadzanie eksmisji przez komorników sądowych na podstawie wydanego wyroku przez Sąd.
  Oznacza to. źe do czasu zniesienia przez MZ ogłoszonego w Polsce stanu epidemii nie będzie ona mogła wykonać eksmisji takiej osoby z domu.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj