Wsparcie dla pogorzelców z ulicy Czerwińskiego. Rząd przekazał 80 tysięcy złotych na zasiłki

4

Osoby poszkodowane w wyniku czerwcowego pożaru kamienicy przy ulicy Czerwińskiego otrzymają rządowe wsparcie. Wicewojewoda opolska Violetta Porowska przekazała dziś na ręce prezydent Sabiny Nowosielskiej czek na kwotę 80 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przekazane na wypłatę zasiłków celowych dla pogorzelców.

To była chwila, która wywróciła ich życie o 180 stopni i na długo pozostanie w pamięci. W czwartek, 6 czerwca doszło do wybuchu gazu w kamienicy przy ulicy Czerwińskiego. W jego wyniku bezpośrednie obrażenia odniosły dwie osoby – jedna z nich, 66-letni mężczyzna zmarł dwa tygodnie po zdarzeniu. W szeroko zakrojonej akcji ratowniczej brało udział ponad stu strażaków, w tym trzy specjalistyczne grupy poszukiwawcze. Niezwykle trudne działania trwały kilkanaście godzin. Wraz z ich zakończeniem nie skończył się jednak dramat czterech rodzin zamieszkujących kamienicę.

Mieszkańcy kamienicy w jednej chwili stracili wszystko. Miasto zapewniło dach nad głową i przekazało zasiłki celowe w wysokości 5 tysięcy złotych na rodzinę. Potrzeby pogorzelców były jednak znacznie większe. Cztery miesiące po tragedii udało się pozyskać dla nich kolejną pomoc. Urząd miasta zawnioskował o nią do kancelarii premiera. Dwa dni temu podjęta została decyzja o przekazaniu gminie Kędzierzyn-Koźle 80 tysięcy złotych na zasiłki dla pogorzelców. Dziś w urzędzie miasta pojawiła się wicewojewoda opolska Violetta Porowska, która przekazała na ręce prezydent miasta czek z podpisem premiera.

– Kiedy opowiadałam premierowi Morawieckiemu, że to tak cenne i ważne, abyśmy razem wsparli te rodziny, to nie miał on żadnych wątpliwości. Najważniejsze, że są pieniądze i rodziny będą mogły się z nich cieszyć – mówiła wicewojewoda opolska Violetta Porowska.

Cztery miesiące po tragedii pogorzelcy z ulicy Czerwińskiego wciąż nie mogą wrócić do swoich mieszkań. W tym czasie wsparcia udziela im urząd miasta, który zorganizował lokale zastępcze. Potrzeby poszkodowanych są jednak znacznie większe.

– Bardzo dziękuję w imieniu rodzin, które po tragedii zostały z niczym. Na pewno będzie to dla nich duże wsparcie. Pozwoli im to uwierzyć, że na ich nieszczęście zareagowało państwo – komentowała prezydent Sabina Nowosielska.

Pieniądze na pomoc pogorzelcom trafią na konto Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który wypłaci poszkodowanym zasiłki.

4 KOMENTARZE

Skomentuj