Wrócił z regionu dotkniętego koronawirusem. Mieszkaniec powiatu objęty kwarantanną domową

10

Pracownik jednej z firm na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego został objęty kwarantanną domową po tym, jak powrócił z delegacji w regionie, w którym potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.

O sytuacji poinformowała na wczorajszej sesji rady powiatu szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu. Sanepid został poinformowany o tym fakcie przez przedstawicieli jednego z zakładów pracy na terenie naszego powiatu.

Pracownik powrócił we wtorek z delegacji w regionie, który chwilę później został objęty kwarantanną w związku z wykryciem ogniska koronawirusa. Pracodawca zareagował wzorcowo. Skontaktował się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, informując o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja o objęciu pracownika kwarantanną domową, w której będzie przebywał przez 14 dni.

– Został w domu, nigdzie nie jeździł, jest pod obserwacją. Mamy z tym pacjentem kontakt dwa razy w ciągu dnia. Na razie jest wszystko w porządku, pracuje zdalnie – poinformowała Małgorzata Kopczyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kędzierzynie-Koźlu.

Z danych przekazanych dziś przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w całym kraju z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 47 osób, kolejnych 55 pacjentów objętych jest kwarantanną domową.

W przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem należy telefonicznie powiadomić o tym fakcie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Zalecenia postępowania w związku z występowaniem w niektórych państwach koronawirusa:

W ostatnich tygodniach, głównie w Chinach, we Włoszech, Korei Płd., a także innych krajach (aktualną listę można znaleźć na www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami gorączki, kaszlu i duszności.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w wyżej wskazanych krajach i zaobserwowałeś u siebie ww. objawy, bezzwłocznie skontaktuj się ze stacją sanitarnoepidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego. Nie udawaj się na SOR lub Izbę Przyjęć!

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do państw na terenie których potwierdzono zarażenia koronawirusem, pamiętaj o podstawowych zasadach higieny. Jeśli to możliwe, pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, w związku z czym skuteczne jest stosowanie metod zapobiegania zakażeniu przedstawionych poniżej:

– Często myj ręce używając mydła i wody lub używając płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Myj ręce skutecznie, zgodnie z załączoną instrukcją.

– Podczas kaszlu i kichania zakryj usta łokciem lub jednorazową chusteczką. Nie kichaj i nie kaszl w dłonie!

– Zachowaj co najmniej 1 m odległości od innych ludzi, w szczególności tych, którzy kichają, kaszlą.

– Unikaj dotykania oczu, nosa i ust przy pomocy dłoni, gdyż mogą one być skażone wirusem. W takim przypadku możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Nie zaleca się używania masek na twarz przez osoby zdrowe. Noszenie maseczek może ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego w przypadku osób chorych. Używaj maseczek racjonalnie. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.

Opracowano na podstawie danych Głównego Inspektora Sanitarnego

10 KOMENTARZE

  1. Diana nie sądzę. Jak zaginęła Madzia z Sosnowca to też tylko o tym było w tv a w rządzie się działo ! Odwracają uwagę

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj