Wracają godziny dla seniorów w sklepach i aptekach. Wchodzą w życie od czwartku

18

W sobotę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne działania rządu w walce z epidemią – wracają godziny dla seniorów.

– Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby liczba nowych przypadków była malejąca (…) Nasza strategia to ograniczenie liczby zgonów, ochrona najbardziej narażonych, a więc seniorów, zapewnienie wydolności służby zdrowia oraz utrzymanie reżimu w gospodarce, ale aby działała ona na pełnych obrotach – mówił Mateusz Morawiecki.

Morawiecki przypomniał, że od dzisiaj obowiązuje noszenie maseczek w miejscach publicznych – poza lasami, parkami i skwerami.

Obecnie działania rządu mają być w szczególności ukierunkowane na ochronę seniorów.

– Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy, powinny być przestrzegane przez seniorów w szczególności, ale reszta społeczeństwa także powinna się do nich stosować, zgodnie z solidarnością międzypokoleniową (…) Apelujemy, aby osoby starsze pozostały w domach – powiedział Mateusz Morawiecki.

Morawiecki powiedział, że co czwarta osoba po 80. roku życia umiera w związku z zakażeniem.

– Szczególnie nasi rodzice i dziadkowie są narażeni na śmierć, dlatego wszystkie służby państwowe są ukierunkowane na pomoc tej grupie społecznej – dodał premier. – Wprowadzamy godziny dla seniorów od 10 do 12 w sklepach. Dajmy naszym seniorom bezpiecznie robić zakupy.

Godziny dla seniorów będą obowiązywać od kolejnego czwartku.

Premier zaapelował o to, by pomagać seniorom indywidualnie i poprzez organizacje, dzięki czemu będą oni mogły ograniczyć wychodzenie z domów.

Rząd przekaże 38 mln zł dla domów pomocy społecznej w celu wdrożenia środków ochronnych.

Spodziewano się, iż w trakcie konferencji ogłoszone zostaną ograniczenia w funkcjonowaniu szkół, w tym powrót do nauczania zdalnego, ale jak na razie takie decyzje nie zostały podjęte.

– Na dzisiaj nie widzimy konieczności, aby wprowadzać naukę w trybie zdalnym, gdyż wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami społecznymi, także negatywnym wpływem na kondycję psychiczną uczniów – stwierdził premier Morawiecki. – Szukamy innych rozwiązań, rozwiązań hybrydowych, nauka zdalna w szkołach, w których rozprzestrzenia się wirus, ale poza nimi normalna praca szkół oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Nie będzie obowiązku stosowania maseczek przez uczniów w trakcie lekcji.

18 KOMENTARZE

  1. Bez sensu te godziny. Gdyby seniorzy tylko w tych godzinach robili zakupy to ok. Z reguly to sklepy w tych godzinach są puste bo seniorzy zakupy robią rano.

  2. Byl to przedtem i jest teraz głupi pomysł, będę chodził jak mi sie będzie chciało, sklepy na tym straca, a minus 60 będa się denerwować, ale czy ten rząd cos mądrego wymyślił, dlaczego nie ostrzega osób które otrzymuja na dzieci 500+, nie rezygnujcie z pracy, w przyszłosci gdy dzieci straca prawo do 500+ nie znajdziecie pracy, nie wypracujecie wieku emerytalnego nie bedzie emerytury, te osoby które wypracuja tylko 15-20 beda mialy małe skladki i a więc najniższą emeryture, ludzie zacznijcie myślec o swojej i waszych dzieciach przyszłosci, to dzisiejsi benificjenfi beda spłacali dlugi zaciagniete na tę dzisiejszą korupcje wyborczą.

  3. Zapominasz Kobitko, że mężczyźni ustawowo pracują do ukończenie 65 lat! Z tą „senioralnością” przed 75 urodzinami to chyba – jednak – lekka przesada! Osobiście znam kilku 70 latków pracujących zawodowo. I na pewno nie mają czasu na robienie zakupów między godzinami 10 a 12. A pracują, bo w domu nie mają „nic lepszego do roboty” ;P

  4. tyle komentarzy, a pinokio się cieszy że mogliście się czymś zająć. Przecież tym pisdzielcom tylko o to chodzi, żeby jedni na drugich najeżdżali. Teraz najeżdżacie na dziadków. Jak w sklepie ktoś będzie weryfikował wiek klientów? Nie widzicie, że wprowadza się prawo, jakby je wymyślało dziecko w przedszkolu?

Skomentuj