Wraca temat cmentarza żołnierzy radzieckich. Radny chce usunięcia gwiazd i zmiany nazwy nekropolii

54

Temat usunięcia symboli radzieckich z przestrzeni publicznej w Kędzierzynie-Koźlu powrócił na ostatniej sesji rady powiatu. Radny Andrzej Lachowicz domaga się zmiany nazwy cmentarza przy alei Jana Pawła II i usunięcia z niego czerwonych gwiazd.

Podobną próbę pięć lat temu podjęło Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźlu. Wtedy to pojawił się pomysł zbierania podpisów pod petycją dotyczącą usunięcia czerwonych gwiazd, ale po kilku dniach zrezygnowano z akcji. Stowarzyszenie tłumaczyło zmianę decyzji opinią uzyskaną we wrocławskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, który stwierdził, że czerwone gwiazdy na cmentarzach nie są elementem gloryfikującym system komunistyczny.

W świetle trwającej od kilku miesięcy inwazji Rosji na Ukrainę, radny Prawa i Sprawiedliwości wrócił do tematu, wskazując, że w obecnej sytuacji czerwone gwiazdy powinny zostać usunięte.

– Kiedyś komuś przeszkadzały krzyże na tym cmentarzu i zostały one usunięte. Pozostały natomiast sowieckie czerwone gwiazdy, które drażnią mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Czy w obecnej sytuacji planowana jest zmiana nazwy cmentarza na cmentarz wojenny i usunięcie symboli sowieckich? To temat drażliwy, ofiara ofiarą, ale wiadomo, z czym kojarzy się krzyż i z czym czerwona gwiazda – mówił radny Andrzej Lachowicz.

Przyczynkiem do dyskusji nad usunięciem gwiazd i zmianą nazwy nekropolii było przekazanie przez wojewodę 30 tysięcy złotych dla powiatu, który od tego roku ma zajmować się utrzymywaniem porządku na cmentarzu. Starosta Paweł Masełko tłumaczy, że samorząd zajmuje się jedynie pracami porządkowymi, a o ewentualnych zmianach powinien decydować urząd wojewódzki.

– Jeśli dostaniemy jasny sygnał od mieszkańców i radnych, że chcą zmian w zakresie wizerunku zewnętrznego tego miejsca, to jako zarząd pochylimy się nad tą sprawą – zadeklarował starosta Paweł Masełko, proponując, aby ewentualną zmianę nazwy skierować do prac na jednej z komisji rady powiatu.

Podczas sesji pojawił się też pomysł organizacji konsultacji społecznych w temacie zmiany nazwy i usunięcia czerwonych gwiazd, czemu sprzeciwiał się jednak radny Lachowicz, argumentując, że usunięcie symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej jest obowiązkiem samorządu.

54 KOMENTARZE

 1. po co wam te konsultacje? ktoś w tym mieście ma wątpliwości jak jest opinia narodu który w kilka dni zebrał 22 miliony na bayraktara dla Ukrainy żeby zabijać nim rosyjskich terrorystów? gwiazdy należy odpiłować szlifierką i wyrzucić do najbliższego śmietnika, na to trzeba 5 minut a nie żadnych konsultacji, kto zaprotestuje? Ławrow czy Putin? sku….syny rozjeżdżają ludzi czołgami na ulicach, bombardują sklepy, przedszkola i szpitale a nasze miasto chce robić konsultacje społeczne w sprawie gwiazdek na płocie? idi na h….

 2. Wejście na cmentarz nie musi być od strony głównej ulicy miasta. Można bramę przenieść na zaciszny tył cmentarza a z frontu ustawić jednolite ogrodzenie, bez nazw i haseł na które znajdzie się miejsce przy nowym wejściu. Cmentarz pozostanie nieruszony a mieszkańców nie będą razić symbole sowieckiej okupacji.

 3. Nie sądzę aby umysły mieszkańców zajmowały gwiazdy przy wejściu na cmentarz.Drożyzna w sklepach , dziurawe ulice,gloryfikowanie obywateli Ukrainy u lekarzy,w szpitalach,urzędach pomocy społecznej ,Był czas ozdabiania co 100m Al.J.Pawła flagami ukraińskimi.Dziś większość dawniej pięknego miasta stanowią obywatele ukraińscy a obywateli polskich niszczy się usuwając z dzierżawionych działek przy Ul.K.Jadwigi pod pretekstem poddania w/wymienionego gruntu do przetargu.Nie wiadomo kiedy będzie potencjalny nabywca ale już trzeba zniszczyć wszystko co dobre dla mieszkańców.Chorych pomysłów było więcej Szkoła i przynależne grunty 4 raz do przetargu ,bez rezultaty,grunty przy ul.Piadtowdkiej bez rezultatu.A teraz jeszcze nie mając nabywców ,(nie byłoprzetargu)trzeba w ,”białych”rękawiczkach zniszczyć wieloletni dorobek i jedyną radość 70-letnich ludzi.Czy w tym przypadku gwiazda na cmentarzu to temat pierwsz-planowy.

 4. Cmentarz jest w K-K i Masełko nie chce podpaść u UBywateli.
  Gwiazdy zdemontować sprzedać na aukcji a pieniądze przeznaczyć na drony dla Ukrainy.

  • Gwiazdy przetopić i sprzedać, a przed bramą cmentarza postawić chudego Sznycla z portretem Bandery, który tam będzie stał w czynie społecznym aż do upadku Putina na Ukrainie.

 5. Akurat radny p. Lachowicz ma 100 procent racji ? I BARDZO dobrze uzasadnia ten wniosek ?

  Ale można się założyć, że PełO będzie bronić tych CZERWONYCH gwiazd BOLSZEWII – bardziej będzie bronić niż niepodległości?

  Co przecież od dawna „widać, słychać i czuć” ?

 6. Dajcie spokój zmarłym a zajmijcie się sprawami ważnymi dla mieszkańców, a nie próbować się lansować poprzez cmentarze. Za chwilę ruscy będą przetapiac i piłować orzełki na swoich ziemiach jak i Białorusini. Droga do nikąd. Dajcie spokój. Co np. z portem w Kozlu – może tu jakiś radny zabłyśnie cooo?

 7. Niech Gwiazdy zostaną tam gdzie są. To jest cmentarz wojenny. Odnośnie ich regulują odpowiednie przepisy i umowy. IPN wyraził swoje stanowisko w sprawie symboliki. Odnośnie zniszczeń i wyczynów Rosjan na Ukrainie parę lat Rada Najwyższa (Ukraiński Parlament ) uznał to jako dopuszczalne metody walki w kontekście Rzeźni Wołyńskiej. Zatem w oczach Ukraińców nie powinienem to być żaden problem. Czas szanowni patrioci i urażeni aktywiści pro ukrińscy przypomnieć sobie i podjąć działanie na rzecz pomordowanych Polaków przez „wspaniałych” Ukraińców podczas Rzeźni Wołyńskiej.

 8. A co są winni zmarli i pochowani na tym cmentarzu? Jestem akurat w miejscowości gdzie w 1916 roku byli chowani ruscy, Niemcy, Polacy i Astro Węgrzy, jakoś nikt nie zrywa symboli i każdy opiekuje się grobami, przeszkadzają wam gwiazdy, to sciagcie, ale groby zostawcie w spokoju!!!

 9. ” i podjąć działanie na rzecz pomordowanych Polaków przez „wspaniałych” Ukraińców podczas Rzeźni Wołyńskiej”
  A czy juz rzez hitlerowcow /czytaj niemcow / juz rozliczona ?

  • Czy niemcy zostali rozliczeni za swoje „rozszerzanie przestrzeni życiowej.” Czy zauduczyli ofiarom swoje wyczyny ? Ach, przykładowo niemieckie obozy koncentracyjne, tzw. krzewienie cywilizacji.

 10. Buraki . Kości poległych zostawić w spokoju . Ciekawe co byście powiedzieli jakby ruscy zaczęli niszczyć cmentarze naszych poległych na wojnie

 11. Brawo prawicowi Katolicy z PiS! Płakać się chce czytając te komentarze typu „nie należy im się szacunek”, „spalić”, „zaorać”, „szczątki odespać”. Widać jacy z Was ludzie i jacy Katolicy, ile warte są wasze wartości. Powinniście się wstydzić, zmarłym należy się szacunek bez względu na to kto Wam co zrobił, chciałbym tylko przypomnieć, że Pan Jezus, uczył wybaczać i miłować, nawet swoich oprawców, nie mówię, że my jesteśmy zdolni do aż takich czynów ale już na pewno powinniśmy zostawić zmarłych w spokoju, bez względu na to czy to Rosjanie, Niemcy czy inne narodowości. To, że Rosjanie nie mają szacunku do zmarłych nie może powodować działań odwetowych, bo wtedy staniemy się tacy sami. Nie można się godzić na zło, wojny, dewastację miejsc pamięci, ale na pewno w niczym to nie pomoże jeśli my się zachowamy tak samo.

  • Ocho! Widzę że @Janek dokładnie prześwietlił internautów. ?
   I wie NA PEWNO !!!!! że to piszą PiS-owcy i głównie katolicy, którzy chcą wywalać cmentarz i zmarłych ? – wzorem sowietów.

   Chociaż, tu chodzi TYLKO o usunięcie gwiazd – symboli zbrodniczej BOLSZEWII. Bardzo zresztą uwielbianej i ukochanej ?BOLSZEWII przez niektórych.
   BOLSZEWII – ich zdaniem – o CUDOWNYCH wartościach ?

   Widać że @Janek bardzo TEŻ jest obcykany z Biblią i poucza katolików jak MUSZĄ się zachowywać.?

   A może lepiej by było przeczytać treść artykułu – ZE ZROZUMIENIEM? ?

   • Janek ma rozum i kieruje się rozsądkiem, którego ty niestety nie nasz. Jedynym twoim okrzykiem to bolszewia i inne podobne pierdoły. Cecha szczególna to prymitywizm w myśleniu.

 12. Wszyscy macie rację!!! Po co jakieś przetargi, konsultacje czy zwalaniu decyzji na innych, flexa na baterie, 15 minut i wszyscy będą zadowoleni. Cmentarz zostanie dla tych co chcą pamiętać a w oczy nikogo nie będzie kuło ogrodzenie.

 13. Polska to dziwny kraj, zolnierze niemieccy trzeciej rzeszy nie mogli miec cmentarzy wojennych bo byli nazistami, Sowieci maja cmentarze, ale trzeba I’m zdejmowac z grobow czerwone gwiazdy,bo byli stalinowcami. Ukraincy nad mogilami czlonkow OUN- UPA I SS- Galizien spiewaja Czerwona Kaline, I polakom to nie przeszkadza!?

  • Gorzej! Spora część Polaków uwielbia „ognia” czy „łupaszkę”, którzy to samo, co ci wyżej wymienieni, robili w dużej mierze swoim rodakom. I dlaczego w tym kraju jakże prawym i sprawiedliwym istnieje cenzura – narzucona przez IPN – i nie można zobaczyć filmu pt. „Zakątki zapomniane przez Pana Boga” o „bohaterskich” wyczynach kurasia?

 14. Armia Czerwona była wielonarodowosciowa,o Kędzierzyn bili się żolnierze urodzeni od Lwowa po Wladywostok.Ukraińców również w niej nie brakowało.Zostawcie w spokoju zmarłych i ich symbole,historia była,jaka była,my patrzmy na dzień dzisiejszy i starajmy się ukladać poprawnie stosunki ze wszystkimi narodami.Teraz Rosja i Polska są sobie niachętne,ale w polityce nie ma przyjaźni,jest interes.Za dwa lata może Rosjanie będą sprzymierzeńcami i na równi z Ukraińcami będą odnajdywać groby pradziadkow na kędzierzynskim cmentarzu.A gwiazda?Cóż,pod takim symbolem żyli i umierali.Żydowskie miejsca pamięci oznacza gwiazda Dawida,chrześcijańskie krzyż,analogia jest chyba zrozumiała.

 15. A czy każe pan, panie Andrzeju Lachowiczu likwidować swastyki na świątyniach hinduskich? Kim pan jest z wykształcenia w ogóle, że zabiera pan głos w takiej sprawie?

 16. Za rok wszystko wróci do „przyjaźni” bo najważniejszy stanie się rurociąg przyjaźni.
  Dudę niejednemu odmrozi z braku ruSSkiego gazu, węgla.

  Kupujcie świeczki, bo ja widzę ciemność, widzę ciemność…

 17. Cmentarz, to… Cmentarz! Jeżeli jednak na cmentarzach publicznych likwiduje się nieopłacone groby po 20 – 30 latach (termin indywidualnie lokalnie), to nie widzę powodu, dla którego taki archaiczny, już dziś, symbol minionych w Polsce dziejów, tkwił w centrum miasta i denerwował czerwonymi gwiazdami i nazwą. Ludzie zginęli i najczęściej nie zaciągali się do armii dobrowolnie. Wiadomo jednak, co „wyprawiali”, zwłaszcza tu, na ówcześnie „poniemieckich” terenach, wobec miejscowej ludności. To bolączka nie tylko tamtych czasów, ale i wielu następnych powojennych lat! Zlikwidować, ale z jakimś elementarnym poszanowaniem zmarłych.

  Czyli, jak napisano powyżej: gwiazdy zdjąć, bramę przestawić, a nazwę zmienić na „Cmentarz Wojenny”, nie ruszając go… Najbardziej humanitarne podejście do sprawy śmierci żołnierzy, ale i powojennych ofiar takich żołnierzy, na tych terenach Górnego Śląska (Opolszczyzna poza powiatem namysłowskim i grodkowską częścią brzeskiego, historycznie, regionalnie, cała zalicza się do Górnego Śląska).

 18. Przypominam, że mimo destrukcji państwa prawa, jakiej od kilku lat dopuszcza się PiS i jego przystawki w naszym kraju nadal obowiązuje prawo. Gdyby któryś z goszczących na tym forum „prawych i sprawiedliwych” zadał sobie trud, łatwo dowiedziałby się , że zgodnie z art. 2 nadal obowiązującej ustawy z 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych „groby wojenne bez względu na narodowość i wyznanie osób, w nich pochowanych, oraz formacje, do których osoby te należały, mają być pielęgnowane i otaczane należnym tym miejscom szacunkiem i powagą”. Formacją pochowanych w Kędzierzynie-Koźlu żołnierzy była Armia Czerwona, której symbolem była czerwona pięcioramienna gwiazda. Chyba pod koniec lat 90-tych w radzie miasta też znalazł się prawicowy hunwejbin (młodzież niech sobie sprawdzi to słowo w Google), który doprowadził do przemalowania gwiazd na biało, na szczęście taki stan trwał krótko. Naiwnie sądziłem, że szacunek dla zmarłych i ich szczątków w Polsce w zasadzie nie wymaga ustawowych gwarancji, ale po przeczytaniu powyższych wpisów wiem, że bardzo się myliłem.

Skomentuj