Wraca problem smogu. Wydano ostrzeżenie dla Kędzierzyna-Koźla. Możliwe przekroczenie poziomu informowania

16

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega przed spodziewanym przekroczeniem poziomu informowania w zakresie stężenia pyłów zawieszonych. W zagrożonym obszarze jest również Kędzierzyn-Koźle.

Wystąpiło ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Przyczyną pojawienia się smogu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Prognozowane na dzień 15.11.2021 r. przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10
obejmuje także centralną część powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego z miastem Kędzierzyn-Koźle.

Oddziaływanie smogu szczególnie mogą odczuć osoby chorujące na schorzenia oddechowe i sercowe, seniorzy, a także kobiety w ciąży i dzieci. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz budynków i wietrzenia pomieszczeń.

Powiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla PM10 z dn. 15.11.2021 r (003).pdf

16 KOMENTARZE

 1. Co się dzieje z Miejskim systemem monitoringu jakości powietrza?
  Kiedyś była super strona w necie a potem podobno zmodernizowano ten system za duże pieniądze (nie wiem po kiego jak stary dobrze działał)
  Gdzie ta strona? Gdzie Jest ten nowoczesny system?

  • Franek, dobrze że przypomniałeś /mi/ o tym, bo naprawdę zapomniałem. Mam tę stronę w zakładkach, ale przestałem podglądać zapylenie na naszych osiedlach. Podaję skrócony link do monitoringu powietrza w gminie:
   https://tiny.pl/9c8rk
   Fajne wnioski wysnuwa się z obserwacji terenów monitorowanych. Mój jest taki: jeśli gdzieś palą w piecach czym popadnie lub węglem podłej jakości i na dodatek w piecach o złym spalaniu, tam pyłomierze alarmują na ciemnoczerwono.

  • Widzisz@Franek! Sprawa jest prosta jak rogalik. ?

   Była kasa do wydania , DLATEGO zwrócono się do znajomego królika, żeby zrobił jakąś byle jaką stronę. WCALE nie musi działać, ale i tak będzie za to sporo kasiory z publicznej kiesy. W końcu NIE swoje pieniądze najlepiej się wydaje – szczególnie dla znajomków.?

   Jak pomyślano, tak zrobiono i zaplanowane efekty mamy.
   I co nam możeta zrobić?! ?

 2. Kiedy ogłaszają alert smogowy to należałoby zakazać jazdy autami diesla oraz autobusów na to paliwo,zakazać lotów samolotom,zamknąć koksownię w Zdzichach i inne zakłady produkcyjne które „psują”atmosferę i wtedy wszyscy będziemy szczęśliwi i żyli długo.

  • To nie do końca tak, nowy, nowoczesny silnik Diesla ma najwyższą sprawność wśród silników spalinowych, obudowany mnóstwem systemów oczyszczania spalin. W zestawieniu ze starym tdi wypierdzianym przez Mohameda to fakt, takie gruzy powinny mieć zakaz poruszania. Są też egzemplarze autobusów MKP z napędem dymowym, a zasłoną milczenia pominę pojazdy tzw PKS. Diagnosta jak przybijał stemple to płakał…

 3. Ciekawe na jakiej podstawie to ostrzeżenie przecież brak wyników pomiarów ze stacji przy przedszkolu na Piastach.
  Czyżby UM Nowosielskiej wiedział coś więcej?

 4. Ktoś „mądry” zmienił sposób prezentacji wskazań stacji na Piastach i w Zdzieszowicach. Już nie można zobaczyć wskazań z całego dnia czy z miesiąca. Dostępne są pomiary chwilowe na daną godzinę. Lobby probenzenowe działa!

 5. Niech dalej podnoszą ceny dobrych węgli, peletu, gazu i prądu a ludzie wrócą do palenia śmieci. A zapomniałem!!! Most na Kłodnicy trzeba zbużyć, całodzienny korek będzie gwoździe do trumny i szybciej wyludni to miasto niemożliwości.

  • Akurat stanie w korkach to jest dobre dla zdrowia, bo samochody mają filtry przeciwpyłkowe, a służbowe to nawet mają wymieniane regularnie.

   • Hmmm @Rysieńku. To że miałeś pod górkę do szkoły – to tak bywa. To że dostałeś ciężkim młotem w głowę – też się zdarza. ?

    Ale czy MUSISZ się tak koniecznie regularnie i namiętnie chwalić, że masz klepki poprzestawiane i bałagan pod sufitem ? ?

 6. Na osiedlu kuźniczki na ulicy Jesionowej mieszka np gościu, który ma na dachu panele fotowoltaiczne i gazowe ogrzewanie oraz starego kopciucha w piwnicy. Zgadnijcie czym kopci, zgadliście jedzie odpadami i tanim węglem lub jego podróbkami tak ze jest siwo!! Wykształceni ludzie, nawet medycy a takie tępe i trujące innych ludzi dziadostwo. Brak słów!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj