Wojewoda wygasił mandat radnego Rafała Olejnika. Sprawa trafi do sądu

98
Radny Rafał Olejnik w trakcie dyskusji na sesji dotyczącej wygaszenia jego mandatu.

Wojewoda opolski Adrian Czubak wydał zarządzenie zastępcze wygaszające mandat radnego Rafała Olejnika po tym, jak nie zrobiła tego rada powiatu. To jednak nie kończy sprawy, gdyż trafi ona do sądu.

Sprawa wynikła pod koniec zeszłego roku, gdy starosta Małgorzata Tudaj wskazała na możliwość złamania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez radnego Rafała Olejnika z wykorzystaniem mienia powiatowego. Jednocześnie starosta skierowała na obrady projekt uchwały wygaszającej jego mandat. Czego dokładnie dotyczy sprawa?

Rafał Olejnik to znany w Kędzierzynie-Koźlu lekarz, a zarazem prezes prywatnej Kliniki Nova. W październiku 2016 roku spółka wynajęła od Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej pomieszczenia przy ulicy Roosevelta w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie prowadziła gabinety podstawowej opieki zdrowotnej. W październiku 2018 roku Rafał Olejnik, wcześniej radny miejski, zdobył w wyborach mandat radnego powiatowego, który następnie objął. Mimo to rok później, w listopadzie 2019 roku rada, powiatu wyraziła zgodę na zawarcie kolejnej umowy najmu rzeczonych pomieszczeń na rzecz spółki. Wkrótce jednak sprawy zaczęły się komplikować.

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym co do zasady radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia należącego do powiatu. W przypadku, gdy fakt taki miał miejsce przed objęciem mandatu, radny powinien w ciągu 3 miesięcy pozbyć się interesu. Tymczasem przychodnia prowadzona przez Klinikę Nova działała bez zmian. Ponieważ Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej jest jednostką powiatową, starosta Małgorzata Tudaj uznała, że doszło do naruszenia przepisów i wystąpiła do rady o wygaszenie mandatu radnego. Na sesji 19 grudnia 2019 roku projekt nie został jednak przyjęty przez radnych.

Wszystkiemu przyglądał się wojewoda opolski, który po przeprowadzeniu własnego postępowania wezwał radnych, aby jednak uchwałę podjęli. Gdy ci mimo to odmówili, wojewoda, zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami, wydał zarządzenie zastępcze wygaszające mandat Rafała Olejnika.

– Niewątpliwie należy stwierdzić, że zarządzając działalnością gospodarczą radny Rafał Olejnik wykorzystuje mienie powiatu (…) Kwestią, którą należało rozstrzygnąć, było uznanie, czy takie wykorzystanie mienia powiatu przy zarządzaniu działalnością gospodarczą stanowi naruszenie zakazu (…) Na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej – argumentuje wojewoda Adrian Czubak w uzasadnieniu zarządzenia zastępczego.

W przepisach jest furtka, nie mają one charakteru bezwzględnego. Otóż, jeśli wykorzystanie mienia odbywa się na zasadach ogólnej dostępności lub też na podstawie warunków powszechnie ustalonych dla wszystkich mieszkańców, jest ono dopuszczalne. W przypadku wykorzystania pomieszczeń przez Klinikę Nova, zdaniem wojewody, takie warunki nie zachodzą, gdyż wynajęcie było uzależnione od zgody władz powiatu.

Rafał Olejnik nie zgadza się z taką interpretacją i zapowiada skierowanie sprawy do sądu administracyjnego.

– Przepisy ustawy, na którą powołuje się wojewoda w uzasadnieniu swojej decyzji, mają chronić przed nadużyciami w zakresie mienia samorządowego. Jestem przekonany, że w mojej sprawie nic takiego nie miało miejsca, nie doszło do złamania prawa. Użytkowanie pomieszczeń odbywało się na takich samych zasadach, jak w przypadku każdej innej osoby czy pomiotu gospodarczego. Dlatego skieruję decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i mam nadzieję, że podzieli on opinię rady powiatu, która nie zgodziła się wygaszenie mojego mandatu – mówi Rafał Olejnik.

Informacja o podjęciu przez wojewodę zarządzenia zastępczego zostanie przedstawiona radnym na najbliższej sesji.

98 KOMENTARZE

 1. Dobra, czyli z dniem podjęcia zarządzenia zastępczego Olejnik nie jest już radnym czy jest nim dalej? I jak mawiał Jasiu: one mogą panu majstrowi skoczyć.

 2. Chłopie, nie kompromituj się. Złóż mandat i zajmij się wykonywaniem swego zawodu. W radzie zastąpią cię inni, którzy zajmą się nie tylko szpitalem.

 3. Jednak rację miała starosta Tudaj i mecenas prawa starostwa. Wojewoda wygasił mandat bo złamane zostało prawo. Tak ma być, nie ma równych i równiejszych. Wszyscy jesteśmy jednakowi.

  • Sama jesteś przekręt! Jak czytam te komentarze to słabo mi się robi, piszecie o najlepszym urologu w mieście a może nawet i w powiecie. Jeśli ktoś z Was miał możliwość leczenia się w jego klinice to nie pisałby takich bzdur! Jedyne miejsce w mieście gdzie szanuje się pacjentów, lekarze ze szpitala kozielskiego mogliby się od Pana Rafała dużo nauczyć, bo jak na razie to na każym oddziale chamstwo i brutalność w badaniach, postępują jak ze zwierzętami. Jak dla mnie to bardzo dobrze że ktoś znany i inteligentny chce zrobić dla miasta coś więcej, poza tym co już zrobił, szkoda tylko że ktoś taki jak Pani Tudaj, która nic nie robi poza pozowaniem do zdjęć próbuje mu w tym przeszkodzić..żałosne

   • Co pan Rafał O. zrobił „dla miasta coś więcej” ? Nic !
    Co pan Rafał O.” chce zrobić dla miasta coś więcej” ? Nie wiadomo co chce zrobić !
    Wiadomo, że dba o Klinikę Nova i swój interes.
    Zatem, co pan Rafał O. faktycznie zrobił „dla miasta coś więcej” ? Dalej nic !
    W czasie Korona Wirusa jak zresztą reszta radnych nie wykazał się.
    Cała twoja wypowiedz to jedynie ładny PR.

 4. Wszystko to jest dla mnie zagatkowe. Jak tak może być, radny powiatowy lekarz właściciel prywatnej Kliniki czyli konkurencja dla szpitala Powiatowego., jako radny komisji zdrowia równocześnie głosując w sprawach powiatowej służby zdrowia ma wpływ na jej funkcjonowanie. To samo dotyczy naszego radnego powiatowego jednocześnie lekarza i wicedyrektora szpitala w innym powiecie. Rozdwojenie jaźni.

 5. Nie jest już Radnym i tyle. Sąd będzie rozpatrywał jego skargę na działania wojewody, ale nie skargę Radnego Rafała O. tylko skargę Pana Rafała O.

 6. Złamałeś prawo, to sio i tyle. Czemu tak trzyma się tego stołka? Mam wrażenie, że jemu chodzi o coś więcej. Z resztą, wcale nie jestem zdziwiony. Te typy tak mają.

 7. Dziwna sprawa, wojewoda z piszu odstrzelił gościa, który wspierał szefową piszu w kampanii. Dziwny sposób okazywania lojalności i wdzięczności, ale oni chyba tak lubią.

  • Widzisz, oprócz was są jeszcze normalni ludzie, to tylko w waszym świecie, w placformie obowiązuje mafijna doktryna Nojmana, że dopóki ktoś jest w PO to „będziemy go bronić” jak niepodległości.
   Co zresztą podkreślił pan Siemoniak, mówiąc, że w Łodzi spotkał się z członkami Platformy oraz z NORMALNYMI ludźmi.

 8. Panie Olejnik po co to wszystko, masz pan prywatną klinikę, a jest na pewno dużo spraw w jej prowadzeniu. Odpuść więc sobie ten mandat radnego. Po co ci on i do czego jest potrzebny, bo i tak jak widać na video w radzie powiatu nie masz za dużo do powiedzenia. Zajmij się leczeniem chorych, bo to chwalebne, a nie jałowymi działaniami o utrzymanie mandatu. Radzimy złamałeś prawo i trudno po męsku pogódź się z decyzją wojewody, który ci wygasił mandat. Jesteś lekarzem to lecz chorych i zarabiaj rozwijając swoją klinikę w której jesteś prezesem.

 9. Prawo jedno i sprawiedliwe dla wszystkich, a kto je łamie ponosi tego konsekwencje niezależnie od sympatii politycznych i kasy jaką wydał i na kogo. Nojman z PO i jego kolesie uważają inaczej.

 10. To akurat dobrze o nim świadczy. PiS to nie PO i tu nie ma świętych krów. Może dlatego tak się do Porowskiej przymilali, bo czuli pismo nosem?

     • Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania Poparcie Liczba głosów ważnych oddanych na kandydata % głosów ważnych Mandat
      1 OLEJNIK Rafał Adam 45 Kędzierzyn-Koźle 937
      8.95% Tak
      2 SZCZEPAŃSKA-MAJCHER Barbara 63 Kędzierzyn-Koźle 232
      2.22% Nie
      3 DEREJ Karolina Antonina 35 Kędzierzyn-Koźle 319
      3.05% Nie
      4 RAJCHEL Wojciech Jan 39 Kędzierzyn-Koźle 132
      1.26% Nie
      5 NOWAK Jadwiga Barbara 50 Kędzierzyn-Koźle 95
      0.91% Nie
      6 NEPELSKA-ŻAK Anna Maria 34 Kędzierzyn-Koźle 68
      0.65% Nie
      7 PAWLIK Przemysław Piotr 35 Kędzierzyn-Koźle 245
      2.34% Nie
      Razem 2 028
      Liczba głosów ważnych oddanych na listę 2 028

     • Zarząd Klinika Nova (na 2020-03-27) z kapitałem zakładowym 2,3 mln zł, podstawowa działalność to działalność szpitali (8610Z) :
      Zarząd – Olejnik Rafał Adam
      Zarząd – Grzegorz Jan Cylok Sokołowski
      Wspólnik – CENTRUM MEDYCZNE MAJCHER OLEJNIK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ – na dzień 27 marca 2020 r. Kapitał zakładowy 1,2 mln zł (Zarząd – Olejnik Rafał Adam; Zarząd – Grzegorz Jan Cylok Sokołowski od 31 lipca 2019r. Wspólnicy: Rafał Adam Olejnik (Liczba udziałów 12342, Wartość udziałów 617,1 tys. zł); Barbara Szczepańska Majcher (Liczba udziałów 6888, Wartość udziałów 344,4 tys. zł ); Grzegorz Jan Cylok Sokołowski (Liczba udziałów 5061, Wartość udziałów 253,1 tys. zł).
      Podstawowa działalność – działalność szpitali (8610Z)

      Zgodnie z następnym najwyższym wynikiem na liście KWW Piaseckiego po R. Olejniku. jest SZCZEPAŃSKA-MAJCHER Barbara.

      WSZYSTKO BĘDZIE BEZ ZMIAN !!!

  • Ja, to wszyscy z PiS już zaakceptowali. Jajakobyły absolwent KUL i toruńskich filarów edukacji, kuźni kadr jestem gotów wiernie służyć, by po roku objąć stanowisko w Enea, Lotos, no mogą być w ostateczności Azoty.

 11. Skoro starosta z prawnikami stwierdziła, że prawo zostało złamane, to dlaczego radni (oczywiście PO) nie wygasili tego mandatu? Nojmandia na całego. Żenada żeby tak kurczowo trzymać się stołka.

 12. Radni? A Rady nadzorcze i inne fuchy to gips. Głosowali jak głosowali. Nawet radny dyrektor szkoły miejskiej, członek zarządu powiatu wygłosił płomienną mowę w obronie mandatu radnego, któremu wojewoda wygasił mandat. Słowem cyrk na kółkach. MN też płomienny apel szefa klubu PO onegdaj z poważną miną popierała.

 13. Uzależnieni od stanowisk i rad nadzorczych dawno przestali być samodzielni. Zrobią wszystko w obronie „rodzinnych” interesów. Tacy radni, to … śmiech na sali. Gdyby mieli honor, to PO takiej kompromitacji solidarnie sami zrzekliby się teraz, razem z głównym „bohaterem” tych swoich mandatów. Stary układ ma się w K-K nadal dobrze. Tak głosują mieszkańcy miasta i powiatu. Chyba czas przewietrzyć samorządy z dziadostwa!

 14. Szkoda, że na całą Radę tylko Krebs i Lachowicz okazali się odważni w o obronie przyzowitości. Miasto nie jest małe, podobno bogate, czego nie widać, więc pewnie komuś fortuny rosną. Mało skromności to limuzyny i auta bez dachu jeżdżą a w nich rani. Będzie Sąd nad byłym radnym i będzie jego walka do końca. Ciekawe czyjego. Kto raz zasmakował we frykasach z publicznego „nakryj się sam dla mnie” stolika do wody i sucharów i ciężkiej pracy nie wróci.

 15. I to jest dziwne. Był radnym miejskim i było cicho. Kuzynka Sabcia współpracowała, jak trzeba. Z rady powiatu bliżej do … szpitala i tu o to chyba jest ten cały zgiełk. Podejrzana sprawa. Jeśli ktoś kurczowo trzyma się stołka, który mu się zgodnie z prawem nie należy, to jak może być uczciwym w innych sprawach? Ja zaufanie do tego lekarza straciłem i będę korzystał z publicznej służby zdrowia.

 16. Swoich ludzi, niezależnie od poglądów trzeba mieć wszędzie. Prawda? Powciskać swoich żeby lobbowali za sprawą (interrsem) szefa, któremu zawsze mało kasy? Takie sk….syństwo może być tylko takim samym przypisane. Rzygać się na takich, co to tylko swój koniec nosa widzą chce.

 17. Zapowiadał, że będzie się sądził. Mówią, że jak nie ma rozpatrzenia odwołania sądowego to po wygaszeniu mandatu przez wojewodę nie jest radnym. Chyba, że sąd przyzna mu rację.

 18. Czy inna rodzina zaciera teraz łapki, żeby Olejnik w sądzie przegrał? Po co on wogóle do tej rady szedł? Był w mieście, a zamarzył mu się powiat. Czyżby szpital taką miał moc przyciągania?

 19. Niby są niezależne sądy. Były palone świeczki przed nimi. Ciekawe jakiego adwokata profesjonalistę weźmie Olejnik by go „reprezentował” w niezawisłym sądzie.

 20. Dziwne to jest, nie mogę zrozumieć dlaczego z takim zaangażowaniem i determinacją pan radny powiatowy i jednocześnie prezes prywatnego szpitala- kliniki broni wygaszonego przez wojewodę manadatu radnego powiatu. Przecież pacjenci czekają w kolejkach i lekarz ma co robić. Szkoda czasu lekarz ma leczyć, a nie bawić się w politykę. O co tu tak naprawdę chodzi?

 21. Teraz to chyba już tylko o wpływy na i w szpitalu. Jeśli jest prawdą, jak mówią, źe u niego kilku lekarzy może mieć koronę, to ma czas na kwarantannie i wymyśla. jakby tu być radnym tak długo jak tylko się da.

 22. Mówią mieszkańcy, że prywat. szpital jak by nie patrzył to może być konkurencją dla powiatowego szpitala w Koźlu i jeszcze ma prywatna lecznica zawarte konkrakty z NFZ. Jeśli tak jest to ciekawa jestem jak i kto to załatwił i jak to się ma do funkcjonowania naszego publicznego szpitala powiatowego. Rodzi się więc pytanie czy szpital powiatowy z tego powodu nie ponosi strat i nie odczuwa braku w zatrudnieniu lekarzy. Ludziska pytają czy to prawda, że szef prezes prywatnego szpitala jest radnym powiatowym i działa w komisji zdrowia i może dyskutować o funkcjonowaniu szpitala publicznego w Koźlu i mieć przez to wpływ przez głosowanie na jego działalność. Czy na tym polega samorządność, co na to Rada Powiatu?

 23. Co na to Rada? Słyszałe(a)ś i widziałe(a)ś wystąpienie Masełki z POKO? No i masz odpowiedź. Nojmanowcy będą bronić swojego, jak niePOdległości. Nie ma prawa, jest nojmandia. Tacy radni, to kompromitacja.

 24. To będzie tak długo, jak długo mieszkańcy będą wybierać radnych i prezydenta z takich, dla których doktryna Nojmana stanowi credo i sens istnienia.

 25. Pan Rafał Olejnik w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu przegrał.
  Sąd przyznał rację wojewodzie i oddalił sprzeciw pana Olejnika. Utrzymał decyzję wojewody który wygasił mu mandat radnego powiatowego.

 26. Czy pan lekarz Rafał Olejnik będzie odwoływał się od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu ?
  Czy są podstawy do wytoczenia jemu również sprawy karnej w Sądzie ?

 27. To było wiadome o dawna, a właściwie od samego początku. Chyba starosta wie co robi. Nie wiadomo tylko dlaczego zamiast honorowo odejść zrobił z tego jakiś cyrk? Chciał konkurować ze szpitalem, czy coś jeszcze innego?

 28. Po tym wszystkim uczestniczenie w obradach rady powiatu zdaniem wielu jest problematyczne, a i głosowania osoby, której wojewoda wygasił mandat radnego budzi wiele wątpliwości natury prawnej.

 29. Starosta mówi NIE, Wojewoda mówi NIE. Sąd mówi NIE. Olejnik chce inaczej i tak ma być? Gdzie my żyjemy? Druga „nadzwyczajna kasta”? Dziwne, że wszyscy już wiedzą, a lokalne media milczą. Sponsor zabronił pisać niezależnym i obiektywnym dziennikarzom?

 30. Wyrok nieprawomocny, ale jak NSA utrzyma to radni, którzy blokowali decyzję, jeśli mają honor, powinni złożyć swoje mandaty, zobaczymy jak będzie.

 31. To czy teraz wygląda na to, że Pan radny Rafał Olejnik po odrzuceniu przez sąd WSA w Opolu jego skargi na wygaszenie mandatu radnego przez Pana wojewodę przestał być radnym powiatowym?

  Zastanawiają się czy po wyroku Sądu ma dalej prawo uczestniczyć w pracach Rady Powiatu? Wyborcy pytają także czy powinien po tym i wyroku brać udziału w głosowaniach Radnych. Mówią, że nie. Sytuacja niezbyt prestiżowa i nie przynosi splendoru.
  Pani Starosta, Mecenasi, Wojewoda Opolski i ostatnio WSA w Opolu potwierdzili, że Pani Starosta z Zarządem Powiatu miała rację, że został naruszone przepisy ustawy o samorządzie powiatowym i inne, a Pan Olejnik udowadniał, że nie mają racji. Może po wydanym orzeczeniu sądowym przyzna w końcu, że mieli rację. Mieszkańcy pytają i mają prawo, ponieważ Pan Rafał Olejnik jeśli jeszcze jest osobą publiczną – radnym to mają prawo pytać i nie ma powodu się obrażać, trzeba na pytania odpowiadać. Dotyczy to wszystkich zajmujących funkcje Radnych w wszystkich rodzajach. samorządów, i tam gdzie mamy do czynienia z wydawaniem pieniędzy podatnika.

 32. Kiedy rozprawa o wygaszenie mandatu w NSA?
  Znajomy prawnik był w stolicy i się dowiedział, że wkrótce będzie wyrok i pan R.O nie będzie radnym powiatowym.

 33. To ten cyrk jeszcze trwa? Sprawa była jasna od samego początku, więc dlaczego sam. honorowo nie zrezygnował? Nikt już tego by nie pamiętał, a tak to wstyd i kompromitacja. Dlaczego tak zawzięcie trzyma się tego stołka? Ma na to czas? Przecież ma klinikę. Blokuje tylko miejsce w radzie p. (podobno) Derej. No, chyba, że tu jakaś gra ze szpitalem się odbywa – duch Anatola jest wśród nas.

 34. Na sercu, czy na wątrobie. Ludzie różne rzeczy mówią. Dziwne jest takie beznadziejne trzymanie się stołka radnego powiatu. Tyle lat był radnym miejskim i nagle … Najwyraźniej chciał mieć wpływ na szpital. Tylko po co? Czy bezinteresownie? Ja osobiście w to wątpię. To, że to jest kompromitujące, to fakt.

Skomentuj