Wojewoda Adrian Czubak: przekształcenie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu było tylko i wyłącznie moją decyzją

76

Niemal dwa miesiące po przekształceniu kozielskiego szpitala w jednostkę zakaźną wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem pojawiają się kontrowersje. W sobotę wojewoda opolski kategorycznie oświadczył, że była to wyłącznie jego decyzja.

12 marca, na samym początku epidemii, mieszkańcy dowiedzieli się, że szpital w Koźlu, jedyny na naszym terenie, zostanie przekształcony w placówkę zakaźną, która będzie przyjmować wyłącznie pacjentów z koronawirusem – jedną z 19. takich w całej Polsce. Kilka dni później stało się to faktem. Od tamtej pory mieszkańcy naszego powiatu muszą kierować się do lecznic w sąsiednich miastach – najbliższe szpitalne oddziały ratunkowe znajdują się Strzelcach Opolskich i Krapkowicach. Nie trudno wyobrazić sobie, jak bardzo skomplikowało to życie nas wszystkich, ale też obniżyło poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej należy do Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego. Od początku decyzja o przekształceniu była, jak wielokrotnie powtarzał dyrektor SP ZOZ Jarosław Kończyło, przedstawiana jako rozkaz, który musiał zostać wykonany. Przepisy dały wojewodom takie kompetencje. Mimo że decyzja o przekształceniu była szokiem dla wielu mieszkańców, nikt z przedstawicieli lokalnych samorządów oficjalnie nie protestował czy choćby próbował polemizować z wojewodą. To zmienia się dopiero w ostatnim czasie.

Iskrą okazała się odpowiedź Urzędu Wojewódzkiego w Opolu na pytania Fundacji Wiedzieć Więcej z Kędzierzyna-Koźla. Stwierdzono w niej, iż „przekształcenie szpitala SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu w szpital jednoimienny nastąpiło w wyniku wspólnych decyzji Wojewody Opolskiego, dyrekcji Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w uzgodnieniu z organem założycielskim szpitala oraz dyrektorem ww. szpitala”. Wszystko rozbija się o owo „uzgodnienie”.

Źródło: Fundacja Wiedzieć Więcej.

Na ostatniej sesji rady miasta jej wiceprzewodnicząca, a jednocześnie  wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Kędzierzynie-Koźlu Ewa Czubek ostro skrytykowała władze powiatu na czele ze starostą Małgorzatą Tudaj. Znamienne w tej sytuacji, że członkiem PO jest również sama Tudaj.

– Uważam, że to, że ten szpital powstał w Kędzierzynie-Koźlu, jest sprawą absolutnie skandaliczną, niedopuszczalną, nie można było do tego dopuścić. Każdy pacjent, który nie zdąży dojechać do innego ośrodka, to pacjent, który powinien mieć roszczenia wobec władzy, która do tego doprowadziła (…) W tej chwili zostaliśmy pozbawieni poważniejszej opieki na już. Niech się wszyscy zastanowią, czy zrobili wszystko, aby przeciwdziałać tej sytuacji – stwierdziła Ewa Czubek. – Ten szpital nie miał prawa powstać w naszym mieście, ponieważ są miasta typu Opole, które mają więcej szpitali i które mogły poprzez to zabezpieczyć swoich mieszkańców. My nie mamy (…) Przecież ten szpital nie będzie uruchomiony przez kolejne lata (…) Tak nas urządzili państwo na szczeblu rządowym, wojewódzkim i powiatowym, bo się na to zgodzili (…) Czekam, kiedy pani starosta przemówi do ludzi i zapewni im podstawową opiekę medyczną na terenie tego powiatu, do czego jest zobowiązana ustawami samorządowymi – stwierdziła Ewa Czubek.

W sobotę Wojewoda Opolski Adrian Czubak upublicznił uzupełnioną odpowiedź dla Kamila Nowaka z Fundacji Wiedzieć Więcej, w której kategorycznie stwierdza, że przekształcenie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu nastąpiło tylko i wyłącznie na mocy jego decyzji, i została ona podjęta po konsultacji z NFZ w zakresie aktualnego stanu wszystkich szpitali w województwie. Poniżej całość pisma:

76 KOMENTARZE

 1. Ostatni raz piszę że to co zrobiono z naszym szpitalem to SKANDAL za który odpowiada Starosta p.Tudaj(zakamuflowana miejszość Niemiecka wraz z Gismanem!)oraz Wojewoda Opolski p.Adrian(???)Czubak,a p.Ewa Czubek trafnie oceniła tą SKANDALICZNĄ decyzję!

 2. Wojewoda chce uratować tyłek pani staroście ale za dużo ludzi wie jak było naprawdę. Gdyby nie zgoda tudajowej szpital byłby w Nysie, Opolu albo Głubczycach. Wtedy może wbrew władzom powiatowym lokalnym ale skoro nasze się zgodziły to problem z głowy. Tylko pacjentów z kkozla szkoda

 3. Dzięki wojewodzie my mieszkańcy KK nie czujemy się bezpieczni i jesteśmy pozbawieni opieki. Jest to skandaliczna decyzja. W naszym mieście był to jedyny szpital, szpital w którym była możliwość leczenia wielu pacjentów w różnym zakresie. Obecnie w tak olbrzymim budynku przebywa tylko około 70 osób. Mój ojciec przez cudowny pomysł wojewody jest pozbawiony prawidłowego leczenia. Oczywiście wojewoda o tym nie pomyślał gdyż zapewne ma nieograniczony, bezproblemowy dostęp do lekarzy, szpitali i nie jest poważnie chory.

 4. I co to zmieni że przyznał się do tego, że to jego decyzja? Czy będę go mógł zaskarżyć kiedy nie zdążę do szpitala w jakiejś pilnej i ważnej sprawie? Podziękuję mu przy kolejnych wyborach.

 5. Wielokrotnie to powtarzałem w mych komentarzach i będę powtarzał, że za tą decyzją stoją przede wszystkim Wojewoda opolski , a także Starościna. Stwierdzanie ,że nasz szpital spełnia kryteria było tylko pretekstem. W Opolu również są szpitale spełniające te kryteria. Np. szpital wojewódzki. Pan Czubak wiedział, że nie może przemianować owego szpitala w jednoimienny, bo to byłby jego koniec kariery… To znaczy mieszkańcy Opola by go …. Wynika z tego, że p. Czubak poświęcił nasz Kozielski szpital. Lecz nikt nie przemyślał tej decyzji. Drugie miasto w województwie, ciężki przemysł, infrastruktura drogowa kierująca w różne strony kraju, dosyć spora ilość mieszkańców w tym chorych. Pozbawienie ich możliwości leczenia było i jest zwyczajnym bandytyzmem. Od razu chcę tu powiedzieć ,że rozumiem kwestie, że gdzieś musiał powstać taki szpital. Tylko czy musiało być to w Kędzierzynie-Koźlu ? Tym bardziej ,że jest to jedyny szpital na cały powiat kędzierzyńsko-kozielski. Teraz minie sporo czasu kiedy szpital powróci do pierwotnego stanu.

 6. Świadome i światłe są decyzje wojewody, takich wspaniałych mamy decydentów. To lud, suweren, większość będąc pod wpływem jasnego światła z Nowogrodzkiej wybrała władzę nasadzającą wojewodów. To Wy ludu ciemny na to pozwoliliście, w swej głupocie i sprzedajności za pińcetkę na bombelka, za trzynastkę dla geriatryków. Jesteście wspaniali, nieskończony wszechświat jest przepojony dumą z mądrości Ciebie, Ciebie czy Ciebie, dla mnie jesteście ZEREM.

  • Nie wyłaź ze swojej nory i przestań się zachowywać jak smarkaty prostak.
   cyt.
   Rychu, taki lepszy Ryszard 22 marca 2020 at 12:33

   Jako forumowy idiota, mam zapasy do końca roku w piwnicy, generator prądu, 250l paliw, 50l bimbru, 100kg mąk przednich, świece i zapałki, paprykarz szczeciński, gulasz angielski, cukier i melasę, suszone białko zwierzęce ( wodne i lądowe), tłuszcze ciekłe i kraty w oknach.

 7. Ciekawe co Wy wszyscy mówilibyście gdyby szpital działał po staremu, a zamykali by oddziały bo ktoś ma koronowirus…. kwarantanna itd itp. Same pielęgniarki i personel jest bardziej bezpieczny wiedząc, że ma pacjentów z Covidem.
  Na normalnych oddziałach nic nie wiadomo….dopiero jak ktoś się źle czuje, albo jest w ciężkim stanie. No ale Wy Państwo myślicie tylko o sobie. Czymu nie jesteście na stanowiskach, nie podejmujecie decyzji…. przecież macie tyle do powiedzenia!

 8. Kij ma dwa końce. Z jednej strony to faktycznie przegięcie,że tak duży powiat został pozbawiony szpitala i ktoś powinien za to ponieść konsekwencje. Z drugiej zaś strony działający szpital z tyloma oddziałami stwarzał by poważne ryzyko wybuchu dużej fali zakażeń bo zjeżdżali by się do niego ludzie z całego powiatu a wielu z nich mogłoby być nosicielami tego paskudztwa. Gdyby tak z takim chorym doszło do spotkania lekarza na izbie przyjęć to wkrótce ten lekarz rozniósł by wirusa po szpitalu a pacjenci ,którzy mieli z nim kontakt rozwlekli by to po mieście.

  • Kędzierzynianin, Ty tak serio, bo podejrzewam Cię trochę o ironię.
   Idąc Twoim tokiem rozumowania, to Szpital Wojewódzki w Opolu powinien być przekształcony na jednoimienny, bo tam jest i powierzchnia ogromna, i ilość oddziałów, i łóżek.
   I teraz zacytuję Ciebie na potwierdzenie tezy: „…szpital z tyloma oddziałami stwarzał by poważne ryzyko wybuchu dużej fali zakażeń bo zjeżdżali by się do niego ludzie z całego powiatu a wielu z nich mogłoby być nosicielami tego paskudztwa. Gdyby tak z takim chorym doszło do spotkania lekarza na izbie przyjęć to wkrótce ten lekarz rozniósł by wirusa po szpitalu a pacjenci ,którzy mieli z nim kontakt rozwlekli by to po mieście.”

 9. Mnie interesuje kto podsunął wojewodzie ten pomysł? Ludzie mówią, że stoi za tym była wice i jej tzw, interesowni sympatycy. Biznes, to biznes i sentymentów nie ma.

 10. To co się stało z NASZYM szpitalem to była i jest sprawą polityczną w roli głównej wystąpili. nasi(???)Starostowie p.Tudaj i vice Starosta p.Gisman którzy sympatyzują z PiS–em,a Wojewoda jest PiS-owskim funkcjunariuszem,dlatego został Wojewodą Opolskim.NIGDY PiS NIE WYGRAŁ wyborów w NASZYM mieście,zemstą PiS-orów było „zaaneksowanie”NASZEGO szlitala na szpital zakażny.Taka jest moim zdaniem historia naszego szpitala który zmienił nazwę na JEDNOIMIENNY Szpital w Kędzierzynie-Kożlu.Czuwaj!

 11. Zamiast wylewać łzy (poniekąd słusznie) należy wykorzystać tę sytuację i zreanimować szpital przy ul. Judyma.
  To nachalne inwestowanie w szpital kozielski położony na terenach zalewowych jest na dłuższą metę błędem.

  • Błędny jest twój pomysł droga Alino. Jak wygląda szpital na Judyma ,a jak na Roosevelta ? Gdzie jest nowocześniejszy, gdzie bardziej zainwestowano do tej pory ? Włącz szare komórki i pomyśl ? Pragnę ci uzmysłowić, że bardzo dużo by kosztował ten twój pomysł.

   • Zróbmy na razie drobny krok. Załóżmy, że docelowo będą jednak w naszym mieście dwie lokalizacje równomiernie inwestowane. A skąd wiemy, że ta epidemia się skończy w rozsądnym czasie. A jeśli to będzie trwało latami to będziemy wozili naszych chorych po innych miastach?

 12. Gdzie jest Violetta która tak była widoczna w KK A teraz aninsłychu Ani widu
  Gdxie jest Violla o lala
  Czy ktoś widział Viollę P.

  • Dlaczego w tej sprawie nie zabiera głosu szefowa klubu radnych PiS w radzie miasta radna Kukolka i milczy? Dlaczego nic nie robi, ponoć działaczka PiS-u, asystent poseł Porowskiej Matuszykowa. Pani Porowskiej teraz nie widać i nie słychać w Kędzierzynie, a miało być tak cacy. Poseł widoczna jest za to na FB, na kolorowych fotkach i samych ohah i ahah.
   Ludzie pytają dlaczego to biuro jest często zamknięte i chcą wiedzieć kiedy poseł Porowska w K-K urzęduje. Czekają i chcą rozmawiać o realizacji obiecanek wyborczych.

   • Na 21 członków Rady Miasta aż 5 jest z PiS co może zrobić mniejszość nic. I Panie Lucjanie wnerwiony nie pisz bzdur.Wszystkie Pana żale kierować do rządzących czyli PO Zgodnie z demokracją rządzi większość wszystko w tym temacie !!!!!!!!!!

  • cebuloska na fejsie śmiga ostatnio: anżej to, anżej tamto, a se flage wieszłam, a se kwiaty położyłam (ale bezparagonowe bo nie pokazała skana)

 13. nie wiem czym pan sie popisuje? czy tym że w d,,, ma pan nas mieszkańców,? nasze zdrowie i życie? podjął pan decyzję? na jakiej podstawie pozbawił pan nas mieszkańców duzego miasta jedynego szpitala wielooddziałowego/? dlaczego nie wyznaczył pan szpitala który ma OBOWIĄZEK przyjmować nas? wykiwał pan nas idealnie,mam nadzieję ,że przyjdzie czas i na pana i odpowie pan za wszystko zło co nam wyrządził,,50 – 60 pacjentów w takim ogromnym szpitalu a my nie mamy pomocy,,prosze przyjechac tu do nas i powiedzieć nam mieszkańcom prosto w oczy dlaczego?i jeszcze ciągle medycy wołąją z tego szpitala o pomoc,my mamy im pomagać a gdzie wy jesteście? zwożą pacjentów z różnych powiatów a my mamy zbierać kase i pomagać bo szpital ma ciągle braki,,W nagrode że pozbawił pan nas pomocy ,leczenia i ratowania życia my mamy pomagać a pan? my pomożemy ale na was liczyć nie można,lekką ręką znalazł pan szpital tylko zapomniał pan o ludziech tu mieszkających

  • Jakie braki ? przecież dostali 15 baniek, była na tym portalu informacja, dostali od Państwa Lewandowskich, z Urzędu Marszałkowskiego i ostatnio pół miliona z powiatu

 14. wojewoda w każdym województwie jest przedstawicielem rządu/wiadomo kto rządzi/. Moim zdaniem zrobili nam ”na złość”, gdyż w naszym powiecie rządzi PO i Mniejszość Niemiecka a te ugrupowania nie są po myśli rządzący. Choroba zabiera osoby bez względu na przekonania polityczne. Nie na tym polega ”ta batalia”

 15. Szpital przekształcony w jednoimienny, hospicjum przekształcone w izolatorium a klinika serca prawie nie funkcjonuje. Jedna decyzja paraliżuje system opieki w powiecie. Nie rozumiem… Co ma zrobić człowiek cierpiący na inne niż koronawirus schorzenia?

 16. Ktoś za to kiedyś beknie. Brak zabezpieczenia na wypadek jakiegoś większego wypadku a w okolicy jest kilka dużych zakładów chemicznych. Teraz tylko się modlić należy, żeby się nic nie stało na tych zakładach. Zakłady Azotowe są też ważnym sponsorem tego szpitala z myślą o zabezpieczeniu szybkiej reakcji ratunkowej a także leczeniu swoich pracowników i nie tylko swoich, na wypadek jakieś katastrofy. Zapowiadają znowu suszę i poważne upały a wtedy wszystko trzeba przewidzieć i zabezpieczyć. A karetki będą robić wycieczki w poszukiwaniu jakiegoś szpitala, który by zechciał przyjąć jak to teraz obecnie bywa. Czy ktoś o tym wtedy pomyślał?

 17. Jedyny szpital w regionie na 100 tys ludzi został przekształcony w szpital profilowany na podstawie histerii medialnej . Absurdalna historia .Mam pytanie : „ czy wiadomo już ilu pacjentów umarło w tym szpitalu po podłączeniu do respiratorów ? „ Okazało się , ze większość pacjentów umierających na covid ( lub raczej z powodu chorób współistniejących )- umiera w szpitalach z powodu uszkodzenia płuc po podłączeniu do respiratorów . Powinno się stosować dotlenianie .

 18. wojewodo opolski! Dlaczego zrobiłeś mi na złość i dlaczego z taką nienawiścią? Nic Ci nie zrobiłem a Ty z premedytacją robisz mi na złość. Nie mam opieki medycznej mimo, że płacę składki ZUS. Czy Kędzierzyn-Koźle jest powodem, że Ty wojewodo opolski utrudniasz dostęp do opieki medycznej i bezpieczeństwa. Tak źle nie było od stu lat w tym mieście i to za Twoją sprawą. Tak źle nie było od stu lat panie wojewodo opolski.

  • Ciekawe ? Czyli od 1920r liczysz ten czas. Zatem jak było od 1920r. do 2020r. z służbą zdrowia na terenie obecnego Kędzierzyna-Koźla. Opisz to, jestem bardzo ciekawy. :)) Eh te górnolotne pełne „petyzmu” stwierdzenia :))

 19. Dziękuję wszyskim wyborcom którzy głosowali na kandydatów Pis-u na posłów do Sejmu RP.To co się stało z naszym szpitalem to jest pokłosie Waszych wyborów.Mam pytanie co zrobili dla naszego miasta w temacie szpitala Wasi wybrańcy narodu aby „Szpital Jednoimienny”był w mateczniku PiS-u w Opolu ? Opole ma kilka szpitali i jeden ze szpitali mógł być Szpitalem Jednoimiennym.

  • Co zrobili reprezentanci „totalnej opozycji” zasiadający w Urzędzie Miasta i Starostwie Powiatowym Kędzierzyn-Koźle ? :)) Odpowiedz znana. :))

 20. Panie Zbyszku, pytanie które pan zadał wojewodzie należy zadać pani poseł Porowskiej, szefowej opolskiego PiS-u. Panią poseł powinno się zaprosić do Kędzierzyna-Koźla razem z wojewodą na spotkanie z naszymi mieszkańcami. Oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Dziennikarze powinni też przepytać naszych radnych powiatowych i miejskich co o decyzji wojewody sądzą. Mieszkańcy chcą wiedzieć jakie jest stanowisko radnych z PiS-u. Wybierali oni, a nie z Opola, czy Nysy, czy też z Brzegu. Tu chodzi o życie i zdrowie 100 tys. ludzi żyjących na terenie gdzie funkcjonują zakłady chemiczne.

 21. Is fecit, cui protest, nie ma to jak podnieść swoje notowania u wojewody i jednocześnie uwalic miejscowy PIS

 22. Szpital jest w KK z prostego powodu. W Opolu jest za dużo ważnych działaczy pisu na czele z panią V. Porowską. Szpital w Opolu uderzałby w jej interesy. A w KK nie ma i nigdy nie było takich ważnych pisowców jak w Opolu brzegu Namysłowie czy Moszczance. Dlatego można tu zrobić szpital bez ryzyka dla interesów działaczy pisu.
  Dodatkowo jest bonusik taki że szpitalem rządzi starościna niby z PO a faktycznie kolaborująca z pisem (patrz sprawa Olejnika). Dyrektor szpitala też jest z poparcia tudajowej i pisu. Dlatego starosta Tudaj sama bez pytania nikogo zgodziła się zrobić tu szpital covidowy.
  Ciemny lud który głosował na PiS niech sobie teraz przemyśli ale z Tudaj można się policzyć tu na miejscu. Gdzie jest rada powiatu czy zareaguje na ten skandal czy starościna dalej będzie grała na nosie wszystkim ludziom wokolo!!!!! Czy ludzie mają iść na plac wolności i was na taczkach wszystkich wywieźć pokażcie w końcu jaja

  • Mówią, że Pani Starosta Tudaj kombinuje z PiS może to i tak jest. Te jej działania zdają się potwierdzać tą teorię. Jeśli tak by był to robi to bardzo zręcznie i sprytnie. Słychać głosy z kręgu rządzącym naszym miastem, że ponoć starostą w nieodległej przyszłości ma być Pan Masełko. Czy tak się stanie to zobaczymy. Wszystko przed nami. Niezbadane są wyroki opatrzności.

  • Pan lekarz, radny, prezes Olejnik patrzy na swój biznes klinika „Nova.” :)) Nie wymyślaj sobie :))

  • A jest porownaniu z innymi ? Bo nie śledzę tego. Skąd takie informacje? Moze zanieczyszczenie powietrza ma swoj wpływ?

 23. Może trzeba zacząć rozliczać reprezentantów „totalnej opozycji” zasiadający w Urzędzie Miasta i Starostwie Powiatowym Kędzierzyn-Koźle ? :)) Wykazali się :))

 24. Wygląda na to, że Pani starosta z Panią poseł mistrzowsko rozegrała problem szpitala w Koźlu i obie rozwaliły kędzierzyńsko-kozielski PiS, który faktycznie teraz już nie istnieje. Zostało się tylko biuro z okazałym szyldem. Dobra robota dla Koalicji Obywatelskiej Komitetu Pani prezydent. Przykład dobrej współpracy starosty z posłanką z dobrej zmiany.

 25. To jest skutkiem tego, że Porowska, nie wiadomo czemu wycięła z listy do Senatu byłego Senatora Peczkisa. On na takie traktowanie nas mieszkańców tego miasta i powiatu nigdy by nie pozwolił. Zawsze dbał o nasz interes. Teraz zostaliśmy sami, bo jako jedyny powiat na Opolszczyźnie nie mamy parlamentarzysty. I co teraz dla nas robi Porowska? Ani jej widu, ani jej słychu. Tylko na fejsie ciągle uśmiechnięte dba o swój wizerunek. To taka Kidawa PiSu. Czas na jej zmianę.

  • A peczu jakoś nie płacze za tym senatem. Kaska leci z nawozów więc jest zadowolony. Przecież o to chodzi. A ty się jarasz jakimiś wycinankami.

 26. Wiecie kto jest najlepszym członkiem PiS w K-K? Pani Małgorzata Starosta Tudaj. Jeśli razem z Porowską i Czubakiem zafundowała nam wyróżnienie w postaci szpitala jednoimiennego, to … kto zrobił dla nas więcej? DZIĘKUJEMY! DZIĘKUJEMY! DZIĘKUJEMY!

  • Jeśli, jeśli, jeśli. No właśnie jeśli. Zatem za co dziękujesz. :)) Popatrz co zdziałali radni UM na czele pani prezydent Kędzierzyna-Koźla i Starostwo, czyli tzw. „totalna opozycja.” w czasie epidemii. :))

 27. Pani Małgorzata Tudaj w PiS-ie, to dobra wiadomość. Ta pani za współpracę z strukturami lokalnymi i wojewódzkimi i krajowymi PiS jest poważana i doceniana. W poprzedniej kadencji została wyróżniona i nagrodzona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę jako najlepsza Starosta samorządu powiatowego w Polsce. Tej pani rzeczywiście należą się uznanie i podziękowania za tytaniczna, twórczą pracę dla naszych mieszkańców. Pani prezydent Nowosielska powinna z niej brać przykład z pracowitości i wytrwałości w realizacji zadań samorządowych. Obecnie nie jest w stanie jej dorównać w pracy. Starosta jest lepiej widziana w władzach centralnych w Warszawie.

   • Koniec hipokryzji,skori pani Tudaj współpracuje z PiS to co robi nadal w po? Niech ma odrobinę honoru i zmieni partię według swoich aktualnych poglądów i działań.

    • Spoko z Piramowicza idą wieści, że wkrótce będzie sprawa uporządkowana i będzie tak jak należy. Cierpliwość się już wyczerpała przychodzi czas na działanie.

 28. jednak jest coś na rzeczy z zmianą starosty. bo od jakiegoś czasu mówią w mieście o panu radnym Masełce na stołku starosty.

 29. Skoro twarzą PO jest Kidawa, to nie ma się czemu dziwić. Takich odejść będzie więcej. Agonia PO się zaczęła. Do tego ten śmieszny szef PO Buźka… Kto chce w czymś takim uczestniczyć, tym bardziej, że warszawka dba tylko o swoich, a oddanym ideowcom funduje figę i demagogiczne pustosłowie.

 30. polecenie wojewody z dn 16 marca 2020 nie mogło być wydane w formie decyzji administracyjnej i zresztą w takiej formie wydane nie było/ patrz tekst tego polecenia/,po drugie polecenie wojewody z dnia 16 marca 2020 roku jest skierowane do szpitala w KK a nie do starościny i dyrektora.
  wojewoda nie może wydawać poleceń starościnie ani dyrektorowi szpitala bo nie są oni samorządowymi osobami prawnymi. polecenie zostało wydane w oparciu o rt 11 ust 1 ustawy covidowej, jednak na podstawie tego przepisu wojewoda nie może wydawać polecenia o przeprofilowaniu szpitala!!! polecenie przeprofilowania szpitala moze wydać powiatowi Premier a szpitalowi Minister zdrowia( art 10 ustawy covidowej) i tylko wtedy szpital ma ustawowo zapewnione środki na przeprofilowanie i ustawowo zagwarantowane prawo do roszczeń od Ministra zdrowia gdyby szpital poniósł szkodę.Wojewoda nie odpowiada za obecny stan szpitala bo to nie on go przekształcał tylko dyrektor szpitala a w praktyce osoby które kierowały z tylnego fotela dyrektorem. Pani starościna w stosunku do szpitala to oficjalnie może podpisać z dyrektorem szpitala umowę o pracę i nic więcej..więc jak ma oficjalnie przekształcać szpital? Oświadczenie wojewody to chyba jednak delikatnie mówiąc jest wpadka urzędu.!! tylko uzyskanie decyzji Ministra zdrowia o przeprofilowaniu szpitala może jeszcze uratować szpital w kk… a tak by the way..każda decyzja administracyjna jest zaskarżalna więc dlaczego zarząd powiatu lub dyrektor nie zaskarżyli polecenia wojewody? kto normalny podejmuje sie w kilka dni przeprofilować jedyny w powiecie szpital? przecież to niewykonalne!! przedszkoli samorządy nie chcą w dwa dni otworzyć ale szpital zmienić cały w zakazny w dwa dni … starościna z dyrektorem dali rade? gdzie byli i są radni i prezydent miasta?

 31. fi fiu ..wojewoda który nie wie co to decyzja administracyjna,dyrektor który na gębę wywozi ze szpitala pacjentów i robi przeróbkę szpitala bez żadnej pisemnej podkładki zapewniającej zwrot nakładów, rozwalający system ochrony zdrowia w powiecie oraz starościna opowiadająca ,że musiała polecenie(wg wojewody decyzję administracyjną ) wykonać. super trio,kiedyś już dawno by było przynajmniej postępowanie wyjaśniające.rada powiatu spokojnie patrzy na tę destrukcję i woli się wewnętrznymi wojenkami radcy i starosciny z radnym lekarzem zajmować ? fiu fiu . A kto starościnę rozliczy?

 32. SPEC USTAWA
  Art. 10. 1. Prezes Rady Ministrów może, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, nałożyć na jednostkę
  samorządu terytorialnego obowiązek wykonania określonego zadania w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
  2. Minister właściwy do spraw zdrowia może nałożyć obowiązek, o którym mowa w ust. 1, na podmiot leczniczy
  będący:
  1) spółką kapitałową, w której jedynym albo większościowym udziałowcem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa;
  2) samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej lub jednostką budżetową.
  3. Zadanie, o którym mowa w ust. 1 lub 2, może dotyczyć w szczególności zmian w strukturze organizacyjnej podmiotu leczniczego

  4. W przypadku nałożenia obowiązku, o którym mowa w ust. 1 lub 2, zapewnia się środki na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem tego zadania.

  5. W przypadku poniesienia przez podmiot leczniczy szkody przy wykonywaniu zadania nałożonego w trybie ust. 2,minister właściwy do spraw zdrowia jest obowiązany do jej naprawienia

  A wojewoda to sobie może w tej materii co najwyżej pogadać i wydać polecenie ,Ze na izbie przyjęć ma być czerwone światełko ALBO KOLOROWY TELEWIZOR
  to starostwo ma jakiegoś prawnika? a może był na kwarantannie?

 33. https://www.opole.uw.gov.pl/komunikat-wojewody-opolskiego-ws-szpitala-w-kedzierzynie-kozlu
  cytat:
  Komunikat Wojewody Opolskiego ws. szpitala w Kędzierzynie-Koźlu (data aktualizacji: 2020-03-13 14:00:20) 13 MARCA 2020

  Szanowni Państwo,
  informuje, iż na mocy decyzji ministra zdrowia szpital w Kędzierzynie-Koźlu zostanie przekształcony w stricte zakaźny, czyli dedykowany pacjentom z zachorowaniem oraz podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Szpital będzie obsługiwał zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  a 2 MAJA 2020 wojewoda oświadcza
  „,
  informuję, że przeprofilowanie szpitala SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu na
  jednoimienny szpital zakaźny nastąpiło tylko i wyłącznie na podstawie mojej decyzji.
  Przedmiotowa decyzja została poprzedzona konsultacjami z NFZ/Opole w zakresie
  aktualnego stanu wszystkich szpitali w województwie opolskim.
  Zarówno Dyrektor szpitala, jak i Starosta Kędzierzyńsko –
  Kozielski zostali poinformowani o mojej decyzji i polecone zostało im dostosowanie
  szpitala do wymogów organizacyjno-leczniczych, niezbędnych do prowadzenia leczenia
  pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Ostatecznie Wojewoda Opolski wydał decyzję administracyjną z dnia 16 marca
  2020 r. polecającą Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej
  w Kędzierzynie-Koźlu, ul. 24 Kwietnia 5, 47-200 Kędzierzyn-Koźle, przeprofilowanie na
  jednoimienny szpital zakaźny bazy łóżkowej jednostki, z uwzględnieniem 10% wskaźnika
  łóżek respiratorowych, z dniem 16 marca 2020 r. do odwołania”

  to jak to jest? decyzje o przeprofilowaniu podjął minister czy też samodzielnie Wojewoda?
  gdzie tu jest jakieś zobowiązanie dla starościny ,która wcale nie jest wymieniona w poleceniu wojewody z 16 marca.oj opolska PO ma duży orzech do zgryzienia
  niestety wojewoda chyba zupełnie nie panuje nad procesem przeprofilowania szpitala i jeszcze dodatkowo wydaje mu się,że jest ministrem zdrowia?
  a szpital pomiędzy 12 marca a 16 marca przeprofilowano” na gebę” ,bez żadnej pisemnej decyzji i kto personalnie decydował o tym w KK ?
  Rada powiatu była na kwarantannie?..

 34. Nie mamy parlamentarzysty, bo tak chciała Porowska, więc możemy sobie tylko ponarzekać. Inne powiaty mają i tyle w temacie. Dymają nas bez mydła.

 35. Rozdyskutowali się dyletanci, żeby sobie popluć, bo siedzenie w domu wyzwala w nich agresję, a na domownikach za bardzo wyżyć się nie można.
  Co za różnica, który szpital został wyznaczony na jednoimienny. W każdym powiecie jest tylko jeden szpital (poza nyskim i opolskim), więc wybrano ten najlepiej wyposażony. Przy okazji zauważcie, że przez cały czas dowożone jest dodatkowe wyposażenie, a i laboratorium szpitalne zyskało nowe uprawnienia w kierunku badania koronawirusa.

 36. CO NAM PO NOWYM SPRZĘCIE,KTÓRY PO PANDEMII I TAK BEDZIE STARY, a my teraz nie mamy się gdzie leczyć. mogli to zrobić w Opolu gdzie szpitali jest wiele albo w miejscowości gdzie jest szpital ale taki co i tak ledwo zipie np. Prudnik, bo tam i tak ludzie muszą pomocy szukać w innych miastach.
  A malutki zaś starosta
  on zadaniu zawsze sprosta,
  jak nie sprosta to się skicha
  byle pełna była micha!!!

 37. Więc odwołajcie Tudajową i powołajcie dobrze rokującego Masełkę, który jest bardzo aktywny, młody, ambitny, dobrze wykształcony, pełen sił i energi. Zaś emeryci i starzy wyjadacze do domu herbatkę z cytryną pić i wnuki bawić, a nie powiatem zarzadzać. Zarząd powiatu i przewodniczącą rady powiatu zmienić, a będzie lepiej. Oni myślą tylko o sobie i spółkach miejskich.

 38. Przecież wojewoda wziął wszystko na siebie i przeprosił, więc uznał ,ze jest winny. teraz powinny się tym zająć instytucje powołane do ścigania winnych takiego chaosu . starosta powinna to zgłosić do organów albo istnieje uzasadnione podejrzenie ,że działała wspólnie i w porozumieniu ….

 39. zeby zamknąć i potem otwierać przedszkola i spzoz z rehebilitacją potrzeba było rozporządzeń na szczeblu centralnym( co najmniej ministerialnym) a przekształcenie szpitala( w praktyce zamknięcie jego większosci funkcji dla mieszkańców)mogło się odbyć na polecenie ustne wojewody,poprzedzone usłużnym telefonem lokalnego samorządowca? nie bardzo chce się w to wierzyć,żeby były takie durne przepisy. zresztą teraz o odwieszeniu ma decydować minister..a Kończyło ma polecenie od wojewody,żeby dziać od 16 marca do do odwołania polecenia/ to polecenie wojewody będzie odwoływał minister?/ Po prostu wojewoda nie ma prawa wydawać poleceń o przekształceniu szpitala. i tyle. zresztą przeprosił,powinien jeszcze konsekwencje ponieść zarówno lokalny samorząd,dyrektor szpitala i wojewoda za ten cały pasztet..

Skomentuj