Właściciel Aldi buduje kolejny sklep przy Kozielskiej. Ruszył pierwszy etap prac na terenie byłej szkoły

15

Ruszyły prace związane z wycinką drzew i przygotowaniem terenu pod budowę drugiego w Kędzierzynie-Koźlu supermarketu Aldi. 

Duża działka znajdująca się pomiędzy sklepami Carrefour i Biedronka przy ulicy Kozielskiej przez lata stała niezagospodarowana. Od kilku tygodni można było jednak zaobserwować trwające na niej prace związane z wycinką drzew i przygotowaniem terenu pod budowę sklepu Aldi. Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Aldi, którzy przekazali informacje dotyczące budowy.

– Datę otwarcia sklepu będziemy mogli przekazać dopiero w momencie, kiedy wszelkie aspekty związane z budową zostaną zakończone. Wszelkie prace prowadzone w związku z budową nowego sklepu ALDI w Kędzierzynie-Koźlu, prowadzone są na podstawie wydanych zgód administracyjnych i zgodnie z prawem. Planując lokalizacje naszych obiektów każdorazowo konsultujemy je z właściwymi instytucjami, dbamy o to, aby nasze sklepy wpisywały się w architektoniczną strukturę miasta i dążymy do wpisania ich w zastaną przestrzeń by uniknąć zbędnej wycinki drzew. Zdarzają się jednak przypadki, gdy takie rozwiązanie jest nieuniknione, ponieważ znajdujące się na terenie budowy drzewa uniemożliwiają realizację inwestycji zgodnie z jej założeniami – przekazała Luiza Urbańska, specjalista ds. komunikacji sieci Aldi.

– Taka sytuacja miała właśnie miejsce w przypadku naszej inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu i w związku z tym drzewa znajdujące się na terenie placu budowy muszą zostać wycięte. Na takie działanie otrzymaliśmy stosowną zgodę Urzędu Miasta. Chcielibyśmy jednak dodać, że w związku z wycinką będziemy przeprowadzać zasadzenie zastępcze – w postaci drzew i krzewów. O szczegółach otwarcia będziemy na pewno informować bliżej zakończenia budowy nowej inwestycji – dodała Luiza Urbańska.

Niemiecka sieć handlowa kupiła byłą szkołę wraz z przyległym terenem w 2021 roku. W momencie transakcji budynek nie był objęty ochroną konserwatora zabytków, jednak niedługo później wpis do rejestru został dokonany. Początkowo Aldi planowało wkomponowanie marketu w budynek, jednak ostatecznie zdecydowano, że sklep powstanie obok.

15 KOMENTARZE

 1. Gratulację dla Pani Prezydent o pozwolenie ścięć wszystkich drzew.Tak dużo ich mamy.Najlepiej zajoła by się pani ulicą Sobieskiego aby była jedno kierunkowa właściciele bloków nie maja gdzie zaparkować po wstawieniu znaku zakazu parkowania.

  • Jak nie mają? Za blokiem jest tyle miejsca że mogą na spokojne przekształcić część na miejsca parkingowe, zwłaszcza że takie rozwiązanie zastosuje wspólnota na Kozielskiej.

 2. No tak… Wycinka drzew na pierwszym miejscu. Zabetonować, wykostkowac i wszelka zieleń wykarczowac.Obywatelu!! Zieleń Twój wróg.

 3. Przed wojną w tym budynku była szkoła imienia Horsta Ludwiga Wessela.
  Horst Ludwig Wessel (ur. 9 października 1907 w Bielefeld, zm. 23 lutego 1930 w Berlinie) – niemiecki nazista, SA-Sturmführer i autor tekstu do pieśni Horst-Wessel-Lied, która wkrótce po mordzie dokonanym na autorze została oficjalnym hymnem partyjnym NSDAP i w latach 1933–1945 była śpiewana jako nieoficjalny hymn zamiast hymnu państwowego.
  Może jednak konserwator odstąpi od ochrony tego budynku i Aldi komercyjnie go wyburzy i postawi swój hipermarket. Na teraz wygląda na to, że wpisujemy się w ochronę symboli hitlerowskich na naszych terenach.

 4. O tak napewno będą nowe zasadzenia. Parę krzaczków na wysybanych kamieniach. Po kiego grzyba kolejny market? K…!

 5. Czyli mieszkania mogły powstać bo budynek nie nadaję się na market 😁 i jego los jest przesądzony jak z tymi drzewami.

 6. @Alina, a co mury winne że ktoś kiedyś nazwał je tak czy inaczej? Zaraz je trzeba wyburzać? Taki „mundry” wpis jak kiedyś ktoś się wysilił, żeby lokomotywy nie stawiać jako pomnik, bo przy jej pomocy naziści wozili ludzi do Oświęcimia.

  • Ja to napisałam trochę przekornie i z przekąsem. Tak naprawdę chodzi mi o to, że ALDI w dobrej wierze kupił nieruchomość od Gminy a dopiero po zakupie obudził się konserwator zabytków i wpisał tę nieruchomość do rejestru. To jest skandal. Na miejscu przedsiębiorcy żądałabym odszkodowania.
   PS
   A tak na marginesie w 1930 roku nikt nie wiedział że będzie wojna i holokaust.
   Pieśń Horst-Wessel-Lied, której tekst był autorstwa Horsta Ludwiga Wessela została hymnem NSDAP po tym jak autor zginął z rąk zamachowca, niemieckiego komunisty.
   W Niemczech jest zakaz publiczny jej wykonywania. Na filmie „Kabaret” w reżyserii Boba Fosse’ego z Lizą Minnelli i Michaelem Yorkiem, o budzącym się faszyźmie w Niemczech jest podobnie mocna pieśń.
   Piszę to wszystko ku przestrodze. Historia bowiem lubi się powtarzać. Oby tym razem nie.

 7. Tu Brzoza, tu Brzoza. Jak mnie słychać? Odbiór.
  W dniu 24 maja aresztowano członka Platformy Obywatelskiej burmistrza Ostrowa Świętokrzyskiego za przytulenie czterech łapówkek STOP
  W szeregach samorządowców PO zapanowała lekka panika STOP
  Być może nie jest to jedyny przypadek w Polsce, że wlodarze miast z nadania Platformy mają podobne osiągnięcia STOP
  Sprawa jest rozwojowa, podobnie jak rozwojowa jest afera łapówkarska w szeregach parlamentu Unii Europejskiej oraz władz unijnych STOP
  Życzę miłego dnia. Przechodzę na odbiór STOP

 8. Tu brzoza, tu brzoza. Jak mnie słychać? Odbiór.
  Jak by ci to wytłumaczyć Józeczku , żebyś zrozumiał?
  Otóż wyobraź sobie, że prawie wszystkie firmy niemieckie w ramach inwestycji, również w Polsce, pewną część funduszy inwestycyjnych przeznaczają na łapówki. Całkiem legalnie i oficjalnie w swoich dokumentach podatkowych w Niemczech. Co nie jest praktykowane i zabronione w Polsce.
  A skoro tyle niemieckich firm od paru lat, mają intensywne zielone światło na różne inwestycje w Kędzierzynie-Koźlu czy na Opolszczyznie. To niczego nie sugeruję, ale …?? :-)
  Najpierw należy przygotować tereny pod inwestycje …
  Życzę miłego dnia :-)

 9. Noooooooooo. KURNA!!😕 Ty se uważaj @Lojtnant Gołąbo co piszesz, w mordę jeża 🤨. Bo pamiętaj, ” że każda ręka która będzie PO-dniesiona na władzę ludową, to ta ręka będzie mu odrąbana” 🙄

  Co zresztą kilka dni temu niedwuznacznie przypomniał też znany folksdojcz, gdy sejm uchwalił ustawę o wyłapaniu agentury w Polsce 🥴🥳
  Chociaż nie rozumiem dlaczego tego znanego folksdojcza coraz częściej nazywa się
  Ruso-Szwabem?😳🤔

  Przecież on jest tylko WYBITNYM patriotą niemieckim 😎

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj