Władze miasta testowały miejskie rowery. System działa bez zarzutu. ZDJĘCIA

0

Punktualnie o godzinie 8 rano przedstawiciele władz miasta wyruszyli na przejażdżkę rowerami miejskimi. Przez najbliższe cztery miesiące do dyspozycji mieszkańców będą 54 rowery rozmieszczone na sześciu stacjach w mieście.

Trasę z osiedla Piastów do kozielskiego rynku na jednośladach pokonała prezydent Sabina Nowosielska, wiceprezydenci: Artur Maruszczak i Wojciech Jagiełło oraz miejscy radni: Elżbieta Setnicka i Michał Nowak.

– W moim odczuciu rowery są bardzo wygodne. Przejazd od osiedla Piastów na Pogorzelec był czystą przyjemnością – zachwalała prezydent miasta Sabina Nowosielska.

O ocenę infrastruktury dla rowerzystów zapytaliśmy radnego Michała Nowaka, prywatnie zapalonego cyklistę i członka Sekcji Rowerzystów Miejskich.

– Zawsze może być lepiej, ale nie można nie zauważyć, że pomiędzy stacjami brakuje bardzo niewiele, by całość połączona była ścieżkami rowerowymi. Myślę, że tak może się stać już za 2-3 lata. Nie od razu Kraków zbudowano; Wrocław, Warszawa też nie miały od razu spójnej sieci i nie mają do dziś, a od lat w tych miastach funkcjonują rowery miejskie. Nasze miasto jest naprawdę dobre do jazdy rowerem, o wiele lepsze niż np. Opole. Jeśli w ciągu najbliższych lat uda nam się wybudować kilka ścieżek, to będziemy miastem rowerzystów – skomentował.

Do dyspozycji mieszkańców Kędzierzyna-Koźla są 54 rowery rozlokowane na sześciu stacjach: skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Stolarskiej, kozielskim Rynku, przed Odrzańskimi Ogrodami, przed dworcem PKP w Śródmieściu, przy hali sportowej „Śródmieście” i przy ulicy Krzywoustego na osiedlu Piastów.

– To pilotażowy program, który potrwa cztery miesiące. Na jego zakończenie firma obsługująca rowery przygotuje nam analizę pod kątem tego, które stacje były najbardziej oblegane i jak mieszkańcy korzystają z rowerów. Jeżeli rowery miejskie przyjmą się w naszym mieście, to będę wnioskowała do rady miasta, aby od przyszłego roku wprowadzić je na stałe – opowiada prezydent Nowosielska.

Władze miasta podkreślają, że jeśli pomysł przyjmie się, to system będzie rozbudowywany o kolejne stacje i rowery w innych częściach miasta. O tym, w jaki sposób korzystać z systemu przeczytasz TUTAJ.

Skomentuj