Władze miasta na największej miejskiej „sypialni”. Spotkanie z mieszkańcami osiedla Piastów

4

Prezydent Sabina Nowosielska wraz z zastępcami Arturem Maruszczakiem i Wojciechem Jagiełłą spotkali się z mieszkańcami największego blokowiska w Kędzierzynie-Koźlu.

Z formalnego punktu widzenia w skład osiedla Piastów wchodzi także osiedle Powstańców Śląskich. Wynika to z urzędowego podziału miasta. Razem tworzą one największe blokowisko w Kędzierzynie-Koźlu. Według najnowszych danych mieszka tam 8219 osób. Tego rodzaju układy urbanistyczne bywają nazywane „sypialniami”. Większość mieszkańców wykonuje pracę zawodową gdzie indziej, a w domach pojawiają się dopiero wieczorem – przynajmniej kiedyś tak to funkcjonowało. Społeczność osiedla się starzeje, a młodzi powyjeżdżali. Problemom demograficznym poświęcona była duża część spotkania.

Mieszkańcy zwracali uwagę na wyludnianie się miasta, co widać także na osiedlu Piastów. Jak sami zauważyli, odpowiada temu także przekrój wiekowy uczestników zebrania. Pytali prezydent Nowosielską, jakie działania są prowadzone, by temu zaradzić. Niestety, z podobnym problemem boryka się większość mniejszych miast.

– Problemem w Kędzierzynie-Koźlu nie jest brak pracy. Cały czas zgłaszają się do nas firmy, które narzekają na brak pracowników. Młodzi ludzie wyjeżdżają na studia do większych ośrodków i później już nie wracają. Wiele lat temu był czas na utworzenie uczelni wyższej w naszym mieście, ale tego nie zrobiono. Czy rzeczywiście nie można było? Należało o to zabiegać. Trzy lata temu to zrobiliśmy i od 2016 roku mamy w Kędzierzynie-Koźlu oddział Politechniki Opolskiej – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

Wiceprezydent Artur Maruszczak zapowiedział, że że niebawem ruszy realizacja zadania wybranego przez mieszkańców w ramach poprzedniego budżetu obywatelskiego, czyli budowa tężni solankowych na terenie strefy rekreacyjnej przy ulicy Kośnego. W ramach tegorocznej edycji mieszkańcy będą wybierać spośród dwóch propozycji. To plac zabaw dla psów na terenie strefy oraz stworzenie tam „fabryki piasku” i zjeżdżalni. Głosować będzie można w siedzibie rady osiedla oraz przez internet na stronie:

budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl

W najbliższym czasie miasto rozpocznie na osiedlu Piastów przebudowę ulicy Łokietka. Przygotowywany jest także remont ulicy Korfantego. Obie wykonane są z płyt betonowych ułożonych podczas budowy osiedla. Miasto będzie także ocieplać Zespół Szkół nr 1 – największą tego rodzaju placówkę w Kędzierzynie-Koźlu.

Mieszkańcy dopytywali o budowę obwodnicy północnej. Droga ma wyprowadzić ruch tranzytowy z osiedla. Prezydent Nowosielska poinformowała, że trwa przetarg na tę inwestycję.

Z mieszkańcami o bezpieczeństwie rozmawiała także sierż. sztab. Elżbieta Wyszyńska.

4 KOMENTARZE

    • Jak to nikt . Był taki jegomościu . Zadawał pytanie właśnie o smog i benzen .”Lolek” nie był i nie słyszał . Albo źle jemu „Lolkowi” przekazano.

  1. Takie pytanie, spotkanie bylo zorganizowane w jakich godzinach? Ludzie mlodzi pracuja czesto do 18. Czy byl poruszony temat braku miejsc w zlobkach na tym osiedlu. Z danych podanych w artykule na 8 tys osob – jest 16 miejsc w zlobku publicznym (to jest problem od lat). Miasto sie zastanawia dlaczego mlodzi wyjedzaja? Brak perspektywy na założenie rodziny i wychowanie dziecka… jak miasto/prezydent/wladza chce uzyskac jakas informacje co jest potrzebne to niech zorganizuje internetowa ankiete dla mieszkancow, zareklamuje to na osiedlach, a na pewno mlode pokolenie bedzie mialo czas sie wypowiedzieć

Skomentuj