Władysław Kozakiewicz kręci w Kędzierzynie-Koźlu program o atakującym ZAKSY

1
Od lewej: mistrz świata Paweł Zatorski i mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz rozmawiali dziś na boisku przy szkole podstawowej nr 11 o heroicznej walce Grzegorza Boćka, który pokonał chorobę nowotworową.

To była iście mistrzowska wizyta. Jeden z najsłynniejszych sportowców w historii Polski przyjechał dziś do Kędzierzyna-Koźla. Władysław Kozakiewicz nagrywał program dla telewizji TVN. Jego gośćmi byli m.in. Grzegorz Bociek i Paweł Zatorski.

Słynny "gest Kozakiewicza" po skoku na wysokość 5.78 metra, który dał Polakowi złoty medal olimpijski w Moskwie.
Słynny „gest Kozakiewicza” po skoku na wysokość 5.78 metra, który dał Polakowi złoty medal olimpijski w Moskwie.

Niespełna 35 lat temu wyczynem Kozakiewicza żył cały świat. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, 30 lipca 1980 roku zawodnik wywalczył złoty medal w skoku o tyczce. Po skoku na wysokość 5,78 metra, co było jednocześnie ustanowieniem nowego rekordu świata, lekkoatleta wykonał charakterystyczny gest w kierunku gwiżdżących radzieckich kibiców. „Gest Kozakiewicza” był nie tylko wyrazem sportowego tryumfu, ale również manifestem sprzeciwu wobec ZSRR.

Dziś słynny lekkoatleta odwiedził nasze miasto. Korzystając z gościnności szkoły podstawowej nr 11, Kozakiewicz nagrywał na przyszkolnym boisku program dla telewizji TVN. – Prowadzę program o sportowcach kończących czynną karierę i ich dalszych losach. Piosenkarze śpiewają do końca życia, malarze malują, a sport jest o tyle niewdzięczną dziedziną, że po zakończeniu kariery trzeba znaleźć sobie nowe zajęcie – opowiada mistrz olimpijski z Moskwy.

Nagrywany dziś w Kędzierzynie-Koźlu odcinek jest o tyle nietypowy, że jego bohaterem jest wciąż czynny zawodnik – atakujący ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Grzegorz Bociek. – Grzegorz już skończył karierę sportową z powodu choroby, ale wyzdrowiał i wraca do wielkiego sportu. Program zostanie wyemitowany najprawdopodobniej w ramach sobotniej audycji „Dzień dobry TVN”. Z Grześkiem spotkaliśmy się na treningu, w hali i siłowni, a na boisku z Pawłem Zatorskim, który powiedział nam kilka słów na temat swojego przyjaciela – mówi Władysław Kozakiewicz.

Korzystając z okazji, postanowiliśmy zapytać mistrza olimpijskiego o jego sposób na życie po zakończeniu czynnej kariery sportowej. – Robię bardzo dużo rzeczy. Poza występami w telewizji realizuję też projekt „Bądź w olimpijskiej formie”, do którego za dwa tygodnie zostanie wydana książka. Podpowiadam w nim, jakie ćwiczenia można wykonać na przykład siedząc przed telewizorem. Występuję też jako gość specjalny na różnego rodzaju imprezach sportowych – powiedział portalowi KK24.pl były rekordzista świata w skoku o tyczce.

O powrocie do zdrowia Grzegorz Bociek poinformował kilka dni temu. Atakujący ZAKSY otrzymał już powołanie do szerokiej kadry reprezentacji Polski na tegoroczne rozgrywki Ligi Światowej.(ZOBACZ WIĘCEJ)

1 KOMENTARZ

Skomentuj