Wirtuoz wibrafonu i mistrz gramofonu na jednej scenie. W czwartek koncert Bernard Maseli i DJ Eprom

0

Już ten czwartek w Domu Kultury Koźle wyjątkowy koncert. Na jednej scenie wystąpią Bernard Maseli, wirtuoz wibrafonu i mistrz gramofonu DJ Eprom. KUP ON-LINE

„Spotkałem Eproma w Rzeszowie podczas festiwalu Jazz&HipHop w 2013 roku.Przyznam, że nie miałem zbytniego pojęcia co mnie czeka.Już podczas pierwszej próby Jego partie, łatwość „wklejania się” w fakturę muzyczną i wreszcie oszałamiająca swoboda wypowiedzi za pomocą gramofonów dosłownie odebrała mi mowę J Pamiętam, że po tej próbie wioząc swoim samochodem słynnego gitarzystę amerykańskiego Deana Browna usłyszałem jak ten, pod wrażeniem gry Eproma mówi „Eprom is great.He is a real musician, an real artist „ (Eprom jest świetny, to prawdziwy muzyk, prawdziwy artysta).Od tamtego momentu narastał w mnie pomysł stworzenia tego niezwykłego duetu i tak oto dzisiaj jesteśmy gotowi żeby pokazać Państwu wynik naszej współpracy” – opowiada Bernard Maseli.

Bernard Maseli – Karierę rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem „WALK AWAY” nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support).

W latach 1985-87 współpracował z zespołem „YOUNG POWER”, z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą „BACK IN” (dwie płyty). Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio „MUSIC PAINTERS” wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet „Big 2″). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran,płytą „Melodies” Anny Serafińskiej,płytą „Colors” zespołu Colors oraz wszystkimi albumami formacji „THE GLOBETROTTERS” . Od 26 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Od 28 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie m.in. prowadzi utworzoną prze siebie pierwszą w kraju klasę wibrafonu jazzowego.W roku 2017 uzyskał tytuł Profesora Zwyczajnego.

W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500! zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja).

Od 2006r wraz z Krzysztofem Ścierańskim,Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji „COLORS”.W 2004 roku nawiązuje współpracę z wyśmienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty”Silence, Night And Dreams”.Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie m.in.Teresa Salgueiro-voc,Lars Danielsson-bass,John Parricelli-guit.Trasa promująca ten album obejmowała tak prestiżowe sceny jak amfiteatr Herodes Atticus on the Acropolis w Atenach gdzie w 2007 w obecności ponad 4 tys.słuchaczy odbyła się światowa premiera albumu.W 2009 roku rozpoczyna również swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „DIARY” w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki.W 2011 roku jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymuje zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown,Marvin „Smitty” Smith,Hadrien Feraud,Bernard Maseli) i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournee (Europa,Japonia)oraz nagrywa płytę Browna „Unfinshed Business” oraz „Rolajafufu”.Współpraca ta trwa do dnia dzisiejszego.Od 2013 roku prowadzi kolejną swoją formację autorską MaBaSo wraz z basistą Michałęm Barańskim i perkusistą Danielem Soltisem.Zespół ten ma już na swym koncie dwie płyty koncertowe.
Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac ,Bill Evans, Matthew Garrison,Manou Gallo,Paco Sery, Dave Samuels,Victor Mendoza,Marvin „Smitty” Smith,Hadrien Feraud,LInley Marthe,Gary Husband,Ewa Bem, Lora Szafran,Anna Maria Jopek,Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.

DJ Eprom – Eprom Sounds to studio które stworzyłem z pasji do ciepłego, analogowego i tłustego brzmienia. Jest to hybrydowe studio w którym finalne miksy oraz mastering odbywa się na drodze analogowej przy użyciu analogowych pre ampów, kompresorów i taśmowego rejestratora. Wyposażenie studia to również szereg analogowych instrumentów, które służą nie tylko przy produkcji, ale także są wykorzystywane podczas miksu i masteringu.

Kocham muzykę. kocham pełne, ciepłe i dynamiczne brzmienie, dlatego zawsze do pracy podchodzę z pasją i pełnym zaangażowaniem – zaznacza.

 

Skomentuj