Wiosna na ulicach, motocykliści rozpoczęli sezon. Policja apeluje o rozważną jazdę

6
Foto: archiwum

Tylko podczas ostatniego weekendu w Kędzierzynie-Koźlu doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów.

Pierwsze z nich miało miejsce w sobotę na drodze wojewódzkiej łączącej Kędzierzyn-Koźle z Januszkowicami. Doszło do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym. Ranny został przewieziony przez pogotowie do szpitala.

Druga kolizja miała miejsce w niedzielę około godziny 21 na rondzie Milenijnym w Kędzierzynie-Koźlu. Samochód osobowy marki Volkswagen nie zastosował się do przepisów drogowych i wymusił pierwszeństwo na motocyklu marki Junak. W zdarzeniu została ranna pasażerka motocykla, jej stan nie zagrażał życiu. Na kierowcę samochodu został nałożony mandat karny.

Dbając o bezpieczeństwo na drodze policjanci apelują o rozwagę do kierujących samochodami, jak i jednośladami.

Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów. Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się motocykliści. Odpowiedni ubiór, kombinezon to podstawa, kask ochronny to niezbędne minimum i obowiązek.

Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

Apelujemy również do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach, zwracali na nie uwagę, chociażby poprzez przysłowiowe „patrzenie w lusterko”. Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

MN/policja

6 KOMENTARZE

  1. większość wypadków jest skutkiem nieróbstwa policji: rowerzyści jeżdżący po chodnikach, po pasach dla pieszych, piesi łażący po ścieżkach rowerowych, kierowcy nagminnie parkujący w niedozwolonych miejscach, wymuszanie pierwszeństwa przez kierowców, …. można jeszcze niejedno dodać. a to wszystko często pod nosem „ślepych” policjantów. a już komiczne są komunikaty o spowodowaniu wypadku przez kierowcę pozbawionego prawa jazdy.

    • do prowadzenia samochodu potrzebne są dwie ręce(a może jedna…) i dwie nogi i chociaż jedno oko. prawo jazdy-jak widać niekoniecznie. taka jest przykra prawda

  2. My kierowcy samochód nie mamy szans ze ścigaczami. Mój każdy kontakt z tymi motocyklami na drodze to było zagrożenie. Zawsze ogromna prędkość. Nie pomoże bredzenie o lusterkach, jeśli ktoś w mieście pędzi 200km/h. Wystarczy wieczorem przejść się po mieście. Polecam ul. Strzelecką, o każdej porze, jeśli ktoś lubi ryk silnika ścigacza.

  3. To co się dzieje tu to mamy Pikuś jedzcie do Opola tam to już istny szok A stróżów prawa zero bo chyba mają przyzwolenie na takie rajdy

  4. z tych komentarzy widać, że policjanci są ciągle jeszcze „na zwolnieniu L4”, a co dopiero jak Brudziński pojdzie do bruxeli.

Skomentuj