Wiemy, kto wybuduje rondo w Reńskiej Wsi. Inwestycja pochłonie blisko 35 mln złotych

0

Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad po kilkutygodniowych perturbacjach rozstrzygnął przetarg na przebudowę drogi krajowej nr 45 na odcinku od Poborszowa do Reńskiej Wsi.

To jedno z największych zadań drogowych na terenie naszego powiatu w ostatnich latach. Przebudowa ponad 7-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 45 ma zostać zrealizowana do listopada 2019 roku. Przetarg na zadanie ogłoszono jesienią 2017 roku, do postępowania zgłosiły się cztery firmy. Tuż przed zakończeniem roku zarządca drogi ogłosił, że inwestycję zrealizuje przedsiębiorstwo M-Silnice a.s. z czeskich Pardubic, które swoje prace wyceniło na 33,5 miliona złotych. Odwołanie od decyzji złożyła jedna z polskich firm, a GDDKiA uznała je jako zasadne i raz jeszcze przystąpiła do rozpatrzenia ofert.

Po ponownej analizie dokumentów zadecydowano, że inwestycję zrealizuje konsorcjum trzech firm: Adac-Lewar Sp. z o.o. z Przystajni, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych Sp. z o.o. z Kędzierzyna-Koźla oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Adrian Bąk z Głubczyc.

Wartość umowy opiewa na kwotę 34,8 miliona złotych. To więcej niż zaproponowała firma z Czech, jakie względy przeważyły o wyborze polskiego wykonawcy? Kluczowe znaczenie miało doświadczenie kierownika budowy. Po sprawdzeniu oferty przedsiębiorstwa M-Silnice a.s. okazało się, że wskazany przez nich kierownik budowy może pochwalić się realizacją tylko jednego zadania inwestycyjnego, a maksymalną ocenę składową w tym elemencie można było uzyskać za realizację dwóch inwestycji.

Przebudowany odcinek drogi będzie miał jezdnię o szerokości 7 metrów z poboczami o szerokości 50 cm z każdej strony. W ramach inwestycji wybudowane zostaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe, przebudowany zostanie przejazd kolejowy przy wjeździe do Większyc, a także zatoczki autobusowe. Najbardziej skomplikowanym elementem prac będzie budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu DK 38 i DK 45 z DW 418.

 

 

 

Skomentuj