Wielkie sprzątanie Odry i jej dopływów: każdy może pomóc, łącząc przyjemne z pożytecznym

6

Swój udział w akcji potwierdziło już ponad 5000 wolontariuszy, którzy posprzątają rzeki w swojej okolicy. Wśród miast wspierających inicjatywę nie zabrakło Kędzierzyna-Koźla.

Cel jest prosty – sprawić, aby nasze rzeki były czystsze i piękniejsze. Na terenie Kędzierzyna-Koźla i okolic koordynatorem akcji „Czysta Odra” jest Anna Piróg-Nowak ze stowarzyszenia „Rzeki dzielą – Odra łączy”. – Wcześniej organizowaliśmy u nas podobne akcje, ale po raz pierwszy włączamy się w tak szeroką inicjatywę. Będziemy sprzątać nie tylko Odrę, ale też jej dopływy m.in. Psinę, Troję, rzekę Prudnik czy Małą Panew. Zaczniemy od samego źródła, a skończymy u ujścia – opowiada Anna Piróg-Nowak.

Centrum operacyjnym przedsięwzięcia będzie kozielska przystań „Szkwał”, gdzie tymczasowo składowane będą odpady zebrane w trakcie akcji. W akcję angażuje się też związek międzygminny Czysty Region, który nieodpłatnie odbierze odpady zebrane na terenie jego gmin członkowskich.

– Jako przedstawiciel rady miasta jestem szczęśliwy, że akcję patronatem objęła prezydent miasta. To bardzo słuszna i cenna inicjatywa, bo Odra jest sercem naszego miasta. Do dyspozycji sprzątających będą łodzie z przystani Szkwał, tu będziemy też zbierać odpady zebrane w wodzie – opowiada przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski.

W samym Kędzierzynie-Koźlu w akcję zaangażuje się m.in. wodniacki klub sportowy „Aqua Active”:– 30 kwietnia będziemy sprzątali Odrę na odcinku od Dziergowic do przystani Szkwał, 8 maja pojawimy się na Kłodnicy, którą zamierzamy posprzątać na odcinku od syfonu do jej ujścia do Odry. Po każdej akcji jej uczestnicy zostaną zaproszeni na wspólne ognisko z kiełbaską – opowiada Krzysztof Chałat z „Aqua Active”.

Zapisy do akcji wciąż trwają: do 28 kwietnia można zgłosić swój akces do sprzątania Odry, w przypadku akcji na Kłodnicy zapisy będą przyjmowane do 5 maja. Szczegółowe informacje dotyczące działań prowadzonych w naszym regionie można znaleźć na profilach facebookowych organizatorów i partnerów:

Akcja Czysta Odra

Wodniacki Klub Sportowy Aqua Active

Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki dzielą – Odra łączy”

Pomysłodawcą akcji „Czysta Odra” jest Dominik Dobrowolski, podróżnik i ekolog, który od lat podejmuje działania uświadamiające ludziom, jak wielkim problemem jest zanieczyszczanie cieków wodnych. – Do tej pory zgłosiło się ponad 5 tysięcy wolontariuszy i ponad 150 sztabów. Poprzez naszą akcję chcemy nie tylko sprzątać, ale też edukować, aby nie dochodziło do zanieczyszczania rzek. 80 proc. śmieci, które trafiają do Zalewu Szczecińskiego i dalej do Bałtyku pochodzi z Odry i jej dopływów. To teren równy połowie Polski i pół Polski powinno zakasać rękawy – komentuje pomysłodawca akcji.

6 KOMENTARZE

  • Ńooooooo?. Hmmmmm ?
   Dzisiaj od rana wróble ĆWIERKAŁY, że podobno Kędzierzyn-Koźle ma być jednym z miast w Polsce, w którym będą rozgrywki Mistrzostw Świata w Siatkówce ??

   Czyżby to miało być prawdą? ???

   A zdaje się, że Prima-Aprilis już było pół miesiąca temu??

   Ale ja tam nie wierzę wróblom, bo to są strasznie plotkarskie ptoczki i ptaszyny?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj