Subregion Kędzierzyńsko-Strzelecki realizuje duży projekt termomodernizacyjny na terenie zrzeszonych samorządów. Dzisiaj podpisano umowę.

Inwestycje zostały dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Umowę z marszałkiem Andrzejem Bułą w imieniu subregionu podpisała prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. Inwestycje zostaną zrealizowane na terenie aż 13 samorządów.

– Udało nam się zbudować porozumienie, na którym skorzysta wiele samorządów. To pokazuje, że warto współpracować i razem się rozwijać – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

Całkowita wartość projektu „Efektywność energetyczna w budynkach publicznych Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego” to ponad 24 mln zł. W tej kwocie ponad 7 mln zł stanowi dofinansowanie. Termomodernizację przejdzie 16 budynków użyteczności publicznej.

Niewymierną wartością tego zadania jest samo współdziałanie samorządów. To, co teraz wypracowaliście, będzie procentować w przyszłości podczas realizacji kolejnych projektów. Nasi samorządowcy wiedzą, czego chcą w ramach ukonstytuowanych subregionów i to możemy powiedzieć w Brukseli – stwierdził marszałek Andrzej Buła.

W Kędzierzynie-Koźlu termomodernizację przejdzie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12. W gminie Cisek docieplenie wraz wyminą źródła ciepła objęty zostanie obiekt, w którym mieście się poczta i policja. W gminie Polska Cerekiew w budynku urzędu zostaną zastosowane odnawialne źródła energii. Termomodernizację przejdą też budynki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Reńskiej Wsi oraz Dom Kultury w Trawnikach w gminie Pawłowiczki. Gmina Bierawa przeprowadzi wymianę pompy ciepła oraz okien w szkole w Solarni. Powiat kędzierzyńsko-kozielski w ramach projektu przeprowadził już natomiast kompleksową termomodernizację w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach.

Jak oszacowano, w wyniku termomodernizacji w ciągu roku zaoszczędzonych zostanie 26 tys. GJ energii cieplnej.

Skomentuj