sobota, 20 kwietnia 2024 02:01

Wielki mecz Grupy Azoty ZAKSY! Kędzierzynianie ograli Trentino Itas i są w półfinale Ligi Mistrzów

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle awansowali do najlepszej czwórki Ligi Mistrzów. W rewanżowym spotkaniu nasz zespół pokonał na wyjeździe włoski Trentino Itas.

Spotkanie zaczęło się zdecydowanie po myśli gospodarzy, którzy po kilku wyrównanych wymianach doszli do głosu. Kędzierzynianie mieli problemy w ataku, co skwapliwie wykorzystali dobrze grający Włosi. Gospodarze w połowie seta wyszli na pięciopunktowe prowadzenie i spokojnie kontrolowali grę, zwyciężając do 19.

Początek drugiej odsłony miał podobny przebieg. W dalszym ciągu to miejscowi sprawiali zdecydowanie lepsze wrażenie, po stronie ZAKSY wyróżniał się skuteczny w ataku Łukasz Kaczmarek, ale jego koledzy prezentowali się słabiej. Przy stanie 20:15 o czas poprosił trener Sammelvuo, a przerwa przyniosła zamierzony efekt. Kędzierzynianie grali zdecydowanie lepiej, dobrą zmianę dał Norbert Huber i udało się wyrównać. W końcówce gospodarze pogubili się i niespodziewanie ZAKSA wyrównała stan spotkania (23:25).

Trzeci set to siatkarski rollercoaster. Grę lepiej rozpoczęli nasi zawodnicy, ale w Włosi szybko odrobili straty, a następnie wyszli na dwupunktowe prowadzenie. Losy seta ponownie decydowały się w samej końcówce. Najpierw dwie piłki setowe mieli kędzierzynianie, a po chwili dwukrotnie przed szansą na wygranie seta stanęli Włosi. ZAKSA obroniła się, w końcówce dwukrotnie świetnie zaatakował Kaczmarek, a po chwili z kontry zapunktował Bartosz Bednorz i obrońcy pucharu objęli prowadzenie w meczu (27:29).

Oba zespoły kontynuowały niezwykle zaciętą walkę w czwartym secie. Przy stanie 19:18 na blok Włochów nadział się Łukasz Kaczmarek, a po chwili z zagrywki zapunktował Michieletto i gospodarze zyskali prowadzenie, którego tym razem nie dali sobie wyrwać i było 2:2.

Gospodarze kontynuowali dobrą grę w piątym secie. ZAKSA tylko z początku dotrzymywała kroku Włochom, przy zmianie stron miejscowi prowadzili już 8:5 i zdołali jeszcze zwiększyć przewagę nad naszym zespołem. Ostatecznie gospodarze wygrali do 12 i o tym, która drużyna awansuje miał zadecydować złoty set.

Już pierwsza wymiana decydującej partii pokazała, że oba zespoły dadzą z siebie wszystko. Najpierw zaciętą walkę sprytnym zagraniem zakończył David Smith, po chwili blokiem zapunktował Huber, a trzeci punkt zdobył Bednorz, który popisał się świetnym atakiem. Włosi nie odpuszczali jednak i po bloku na Kaczmarku było już 5:6. Oba zespoły schodziły na zmianę stron przy stanie 6:8, ale po powrocie na parkiet najpierw na blok naszego zespołu nadział się Kazijski a po chwili sprytną zagrywką zaskoczył miejscowych Marcin Janusz i ZAKSA miała cztery oczka przewagi. Takiej przewagi kędzierzynianie nie wypuścili już z rąk i wywalczyli awans do najlepszej czwórki rozgrywek.

Trentino Itas - Grupa Azoty ZAKSA 3:2 (25:19, 23:25, 27:29, 25:21, 25:12). Złoty set: 9:15. Awans Grupa Azoty ZAKSA.