Wielki honor dla Adama Wołkowskiego. Dyrygent „Echa Kresów” zasłużonym dla miasta

0

O Adamie Wołkowskim bez żadnej przesady można powiedzieć, że w świecie kultury to człowiek orkiestra. Założyciel i dyrygent Chóru Echo Kresów właśnie dołączył do grona „zasłużonych dla miasta”.

W czwartek radni obecnej kadencji spotkali się po raz ostatni. Sesja rozpoczęła się miłym akcentem – wręczeniem tytułu „Zasłużony dla miasta” Adamowi Wołkowskiemu, od kilku dekad zaangażowanemu w kędzierzyńsko-kozielską kulturę, obecnie znanemu głównie z działalności w wielokrotnie docenianym Chórze Echo Kresów, którego jest założycielem i dyrygentem. O przyznaniu tytułu radni zdecydowali podczas sesji 30 października.

Tytuł Adam Wołkowski odebrał z rąk prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej i przewodniczącego rady miasta Andrzeja Kopcia.

– Jest to dla mnie najwyższe wyróżnienie spośród wszystkich, jakie otrzymałem podczas mojej pracy zawodowej i artystycznej. Z osobistą satysfakcją traktuję to jako podsumowanie tych ponad 45 lat. Zawsze angażowałem się w stu procentach, starałem się działać z najwyższą starannością, podkreślając przy tym, że jestem z Kędzierzyna-Koźla, że to moje miasto – mówił Adam Wołkowski. Nie ukrywając wzruszenia w sposób szczególny podziękował swojej małżonce za wsparcie i zrozumienie, których udzielała mu przez wszystkie lata.

Adam Wołkowski urodził się w Wałbrzychu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1974 roku mieszka w Kędzierzynie-Koźlu. Był trębaczem i aranżerem w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji. Nagrywał m.in. z Czesławem Niemenem i Skaldami. Jest założycielem Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej, uczył w Państwowej Szkole Muzycznej w Koźlu, założył i prowadził zespół Dziurawa Szalupa. Jako kierownik wydziału kultury i sportu w urzędzie miasta organizował mistrzostwa Polski i Europy w triathlonie. W 2011 roku założył Chór Echo Kresów.

Adama Wołkowskiego wraz z chórem na scenie zobaczyć będzie można już 24 listopada w Domu Kultury „Chemik” podczas trzeciego już koncertu kultur.

Skomentuj