Wezmą pod lupę przejścia dla pieszych. Audyt ma pomóc w poprawie bezpieczeństwa

13

Wszystkie przejścia dla pieszych na terenie powiatu mają zostać sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wewnętrzny audyt przeprowadzi działająca przy staroście komisja bezpieczeństwa i porządku.

Pieniądze na działania pochodzą z oszczędności po przebudowie drogi z Kędzierzyna do Cisowej. Już po jego zakończeniu okazało się, że powiatowi udało się pozyskać dodatkowy milion złotych z dofinansowania na inwestycję.

W grudniu na terenie miasta doszło do serii potrąceń pieszych na oznakowanych przejściach. Kierowcy zwracali uwagę, że na niektórych z nich widoczność jest słaba. Niedługo ma się to zmienić.

– Pieniądze pochodzące z oszczędności będziemy chcieli zainwestować w nasze drogi. W pierwszej kolejności zamierzamy przyjrzeć się wszystkim przejściom dla pieszych na terenie powiatu i poprawić na nich bezpieczeństwo – opowiada starosta Małgorzata Tudaj.

Inwentaryzacją przejść dla pieszych w powiecie zajmie się działająca przy staroście komisja bezpieczeństwa i porządku. Jej członkowie sprawdzą, czy są one prawidłowo oświetlone i oznaczone. W przypadku stwierdzenia zastrzeżeń, podjęte zostaną działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w danym miejscu.

13 KOMENTARZE

 1. Bo są żle oświetlone przejścia dla pieszych a by dojrzeć kogoś kto jest na czarno ubrany w ponurą pogodę (bez śniegu) to graniczy z cudem. Po winne być przejścia oświetlone jak np. w Kłodnicy gdzie światła ledowe są narzucone wprost na przejście dla pieszych…

 2. Przejście dla pieszych na piastach kolo lidla to jest porażka oświetlenie do bani i jeszcze kolo przystanku 5 kolo swiatel gdzie ludzie przechodzą z psami do lasu

 3. Są źle oświetlone, to się zgadza. Światła latarni w ciągu ulicy poza przejściami dla pieszych są zbyt intensywne przez co oświetlenie przejścia dla pieszych jest niedostateczne. Kierowca jadący nie ma kontrastu przejścia do pozostałych elementów drogi. Należy zróżnicować oświetlenie lamp ulicznych tak by jasność lamp przy przejściu dla pieszych była od 50-80% większa od pozostałych i po problemie. Przy okazji należy zastanowić się nad zmianą geometrii klosza lamp ulicznych bo w obecnej sytuacji światło „razi kierowców” co utrudnia im obserwację drogi. Dotyczy to nowo remontowanych dróg, zwłaszcza Kozielska, JPII do WP.

 4. Może ktoś z audytorów doczyta: te nowe latarnie ledowe dają słabsze światło, niż dawne sodówki. Albo niech przy przejściu zostawiają te dotychczasowe pomarańczowe (sodowe) oświetlenie albo jak juz muszą być led-y to niech dołożą na przejściu więcej latarni, jest za ciemno na tych przejściach, to nowe światło jest fatalne. Może sprawdza się jako oświetlenie drogi ale w takich newralgicznych miejscach jak oznakowane przejście dla pieszych, czy rowerów musi być mocniejsze światło.

 5. Pierwsze do kontroli
  Ul. Wojska Polskiego obok Rossmann
  To nowe przejście na wyremontowany odcinku drogi
  Kto tam kogo widzi brak oświetlenia totalna lipa

 6. Bardzo mi się podoba wielogodzinne świecenie lamp ok południa w mieście – co kilka dni. Podobno chodzi o sprawdzanie, która lampa jest zepsuta.

  Może lepiej to sprawdzać w nocy?😕 Ale widocznie miasto stać na szastanie NIE SWOIMI pieniędzmi 😠😕

 7. Przejście dla pieszych A.J.Pawła 58 przy Lidlu służy wielu kierowcom aut za wjazd i wyjazd z parkingu znajdującego się
  od strony klubu Infiniti fitness Club. taka sytuacja to SKANDAL
  Słupek na środku rozwiązał by tą sprawę.

Skomentuj